Z kilkutonowego kamienia powstaje niezwykła rzeźba. W Uniejowie można zobaczyć na żywo jak tworzą ją artyści
[FOTORELACJA]1335[/FOTORELACJA]
Na zdjęciu Marzena Mirewicz-Czumaczenko i Janusz Czumaczenko. Fot. Michał Kubacki
Róże z liśćmi zostaną wykute w około sześciotonowym kamieniu, który znajduje się w winnicy Bogumiła w Uniejowie. Pneumatyczne młotki kamieniarskie, frezy, szlifierki to tylko część narzędzi, których używać będą artyści rzeźbiarze w ciągu najbliższych kilkunastu dni, podczas prac nad nową rzeźbą, która będzie ozdabiała teren przy bulwarach w Uniejowie.
Rzeźbiarze rozpoczęli dzisiaj pracę od szlifierek. W kolejnych dniach pracować będą m.in. z użyciem dłut i młotków oraz innych bardziej precyzyjnych narzędzi.
Głęboko w kamieniu wykutych będzie około dwudziestu, trzydziestu róż z liśćmi, które dadzą wrażenie, że kamień jest obsypany kwiatami - mówi autor projektu - Janusz Czumaczenko.
Kamień będzie dodatkowo przewiercony, a z jego wnętrza popłynie strumień termalnej wody. Rzeźba widoczna będzie zarówno z ulicy przy kolegiacie, jak i z samej winnicy. Prace nad nią potrwać mają najprawdopodobniej do końca maja, a małżeństwo artystów pracować będzie od poniedziałku do soboty, po kilka godzin dziennie. Dzięki temu proces powstawania instalacji będzie można śledzić na żywo.
Mieszkańcy i spacerujący w pobliżu będą musieli uzbroić się w cierpliwość, ponieważ podczas pracy będzie dość głośno, zapowiada Józef Kaczmarek - burmistrz Uniejowa, który jest pomysłodawcą projektu.
Do prac w kamieniu posłużą m.in. szlifierki z diamentowymi tarczami. Prace nad rzeźbą rozpoczęły się we wtorek 17 maja.
Rzeźba powstaje w polodowcowym narzutowym, głazie granitowym, który może ważyć blisko 6 ton. na zdjęciu dr hab., prof ASP Janusz Czumaczenko w trakcie pracy,
To nie pierwsze prace plenerowe Janusza Czumaczenko, które możemy spotkać w Uniejowie. Dwie wcześniejsze powstały w 2009 oraz 2015 roku i znajdują się w zamkowym parku.
Jedna z rzeźb artysty, która znajduje się w uniejowskim parku. Strony albumu Janusza Czumaczenko i Marzeny Mirewicz-Czumaczenko pt.,,Dwoje - wystawa rzeźby''.
Janusz Czumaczenko jest absolwentem Państwowej Wyższej Sztuk Plastycznych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na wydziale grafiki i malarstwa. W latach 2012-2014 był kierownikiem Katedry Malarstwa, Rysunku i Rzeźby na Wydziale Grafiki i Malarstwa łódzkiej ASP. W latach 2014 - 2016 był pierwszym dziekanem nowopowstałego Wydziału Rzeźby i Działań Interaktywnych ASP w Łodzi. Obecnie prowadzi pracownię dyplomującą w Instytucie Rzeźby Wydziału Sztuk Pięknych łódzkiej ASP.
Marzena Mirewicz-Czumaczenko studiowała w Państwowej Wyższe Szkole Sztuk Plastycznych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Grafiki oraz Wydziale Rzeźby i Działań Interaktywnych. Zajmuje się rzeźbą, rysunkiem, grafiką projektową i artystyczną.
Prace małżeństwa artystów wystawiane były na wielu indywidualnych i zbiorowych wystawach w kraju i za granicą.
Strony albumu Janusza Czumaczenko i Marzeny Mirewicz-Czumaczenko pt.,,Dwoje - wystawa rzeźby''.
Strony albumu Janusza Czumaczenko i Marzeny Mirewicz-Czumaczenko pt.,,Dwoje - wystawa rzeźby''.
[ZT]5686[/ZT]