Powiatowa Fiesta Balonowa w Uniejowie potrwa od dziś do piątku 17 czerwca 2022 r. W ciągu kolejnych dni, jeżeli pogoda pozwoli, siedem ekip balonowych wzniesie się na niebo nad Uniejowem jeszcze czterokrotnie. Podziwiać można loty balonowych załóg, które do Uniejowa dotarły z całej Polski.
Nad Uniejowem można podziwiać loty balonów
Pierwsze loty odbyły się w środę 15 czerwca po godzinie 18. Sześć balonów wzbiło się nad Uniejów po godzinie 18. Przy sprzyjajacej pogodzie, kolejne loty nad miastem i okolicą odbędą się jeszcze w czwartek i piątek. Trwają one około godziny.
[FOTORELACJA]1369[/FOTORELACJA]
W czwartek i piątek (16.06) zaplanowano po dwa loty – około godz. 5 rano oraz ok. godz. 18. Wieczorny lot w piątek bedzie lotem w formie zawodów balonowych z nalotem na cel. Po wylądowaniu, około godz. 21.30 przewidziano dodatkowo pokaz nocny i przejazd z palnikami przez uniejowski rynek.
Balony, które latają nad Uniejowem i okolicą do piątku będą się wznosić maksymalnie na wysokość 900 metrów. Fiestę koordynuje ,,Balonowa strona nieba", a do Uniejowa przyjechały m.in. załogi z Warszawy, Wrocławia, Stalowej Woli i Grudziądza. Podczas fiesty odbywaja się między ekipami zawody, pierwszego dnia rozegrano tzw.,, pogoń za lisem", czyli pogoń za pierwszym z balonów, który wystartował kilka minut przed pozostałymi.
Dodatkowo w czwartek podczas Święta Bożego Ciała około godz. 14-16 odbędzie się prezentacja balonu na uwięzi w Spycimierzu.
Starty oraz zawody odbywać się będą najprawdopodobniej pomiędzy Zagrodą Młynarską i boiskami piłkarskimi, jednak miejsca startu i lądowań zależne są od warunków wietrznych.
Jak informują organizatorzy, balony lecą tylko wtedy, kiedy warunki atmosferyczne są bezpieczne, dlatego podane godziny są orientacyjne i mogą ulec przesunięciu.
W balonach na ogrzane powietrze nie ma kierownicy, wolantu, ani drążka sterowego (jak w samolocie czy samochodzie), a jedynym napędem jest wiatr. Jedyną rzeczą, jaką mogą zrobić piloci balonów, jest to, że zapalają palniki, a płomień podgrzewa powietrze w powłoce, przez co balon staje się lżejszy od otaczającego powietrza i unosi się do góry. Balony schodzą w dół poprzez wychładzanie powłoki – czyli uwolnienie gorącego powietrza na zewnątrz dzięki otwarciu klapy na szczycie powłoki za pomocą odpowiedniej liny. Jeśli chcą zmienić kierunek lotu, jedyne, co mogą zrobić, to zmienić wysokość lotu w poszukiwaniu korzystniejszych kierunków wiatru w innych partiach atmosfery. Kierunki i prędkość wiatru są różne na różnych wysokościach.*
*źródło: - fiestybalonowe.pl
[ZT]5894[/ZT]
[ZT]5825[/ZT]
[ZT]5871[/ZT]