Zamknij

Podpisano umowę. Wkrótce ruszy rewaloryzacja dworku w Uniejowie, który zyska nowe funkcje.

13:04, 13.09.2022 . Aktualizacja: 10:50, 14.09.2022
Na zdjęciu  Brygida Ślabska - prezes zarządu fundacji Most the Most, Mirosław Madajski - zastępca burmistrza Uniejowa Na zdjęciu  Brygida Ślabska - prezes zarządu fundacji Most the Most, Mirosław Madajski - zastępca burmistrza Uniejowa

Uroczyste podpisanie umowy między Fundacją ,,Most the Most'' i Gminą Uniejów na dofinansowanie w kwocie 1 000 000 złotych rewaloryzacji dworku w Uniejowie odbyło się 13 września 2022 r. w siedzibie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Dzięki przebudowie budynek stanie się bardziej dostępny dla mieszkańców oraz dostosowany dla osób z niepełnosprawnością.

Podpisano umowę. Wkrótce ruszy rewaloryzacja dworku w Uniejowie

 

[FOTORELACJA]1427[/FOTORELACJA]

Dofinansowanie inwestycji możliwe jest dzięki zwycięstwu Uniejowa w konkursie pn. ,,Nasz zabytek" w województwie łódzkim. To flagowy projekt fundacji ,,Most the Most" inicjujący i wzmacniający zaangażowanie lokalnych społeczności wokół odnowy zabytków i nadawania im nowych funkcji społecznych.

Konkurs ,,Nasz zabytek'' to projekt o charakterze regionalnym i lokalnym. W łódzkiej edycji konkursu, która odbywała się na przełomie 2021/2022 zwyciężył Dworek w Uniejowie, w którym mieści się siedziba Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. W drugim etapie mieszkańcy Uniejowa i okolic angażując się i zgłaszają swoje pomysły dokonywali wyboru nowej funkcji społecznej dworku.

W podpisaniu umowy, które odbyło się 13 września 2022 r. wzięli udział: Brygida Ślabska - prezes zarządu fundacji Most the Most, Mirosław Madajski - zastępca burmistrza Uniejowa i Arleta Pietrzak - skarbnik miasta.

Wynikiem podpisania umowy jest grant w wysokości 1 000 000 zł na rewaloryzację dworku, który Gminie Uniejów przekaże Fundacja. Gminę czeka jeszcze przetarg na wybór wykonawcy, który zajmie się rewaloryzacją zabytkowego obiektu. Co istotne, kolejny milion na inwestycję przekaże sama gmina.

Fundacja ,,Most the Most" jest niezależną organizacją non profit powołaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego, by współrealizować misję banku, jaką jest wsparcie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego Polski.


Na scenie w MGOK wystąpił chór Kantylena prowadzony przez Jakuba Pięgota i soliści Uniejowskiej Grupy Wokalnej.

Soliści Uniejowskiej Grupy Wokalnej z instruktorami Renatą Białek i Marcinem Jaśkiewiczem.

I tak dzięki zwycięstwu w konkursie i dotacji, dworek, gdzie obecnie mieści się siedziba MGOK zyska nie tylko nowy blask, ale budynek będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych - pojawią się podjazdy i udogodnienia dla niepełnosprawnych oraz powstanie większa sala, która pomieści więcej osób, niż obecna sala kominkowa. Inwestycja ma być gotowa najprawdopodobniej w listopadzie przyszłego roku, a współpraca z fundacją będzie trwała przez najbliższe 7 lat.

Grant na rozbudowę dworku to nie jedyna inicjatywa, którą finansowo wspiera ,,Most the Most'' w Uniejowie. Jak mówiła prezes fundacji - Brygida Ślabska, wkrótce do Uniejowa ma trafić dofinansowanie na funkcjonowanie chóru, który będzie pracował przez najbliższy rok. Udział w pilotażowym projekcie biorą oprócz Uniejowa jeszcze trzy gminy, które wygrały w konkursie ,,Nasz zabytek". Po roku działalności chórów, podczas wakacji, dzieci śpiewające w chórze spotkają się na specjalnym obozie, gdzie będą wspólnie ćwiczyć. To kolejna inicjatywa, którą fundacja realizuje, by docenić zaangażowanie i udziału mieszkańców w lokalnym życiu społecznym.

 

[ZT]5232[/ZT]

O dworku w Uniejowie

Późnoklasycystyczny dworek z 1845 roku znajduje się na terenie miasta Uniejów, przy ulicy Targowej. Jego właścicielami była rodzina Hofmajstrów, spokrewniona z Tollami dawnymi zarządcami Zamku Uniejowskiego. Dworek zbudowany jest na klasycznym planie prostokąta. Między drzwiami, a oknami poddasza znajduje się gzyms, na którym umieszczono datę powstania dworku. Po wojnie w budynku znajdował się Ośrodek Zdrowia, a później służył jako siedziba  GS Samopomoc Chłopska (znajdowały się tu pomieszczenia biurowe, magazyny i skupy). Do czasów współczesnych zachował się tylko w części układ pomieszczeń.

Po wyremontowaniu budynku od 1987 roku do dzisiaj w dworku znajduje się siedziba Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Uniejowie – centrum kultury w gminie Uniejów. Jego pomieszczenia zostały przysposobione na pracownie, sale prób zespołów muzycznych, biura, miejsca spotkań m.in stowarzyszeń, organizacji, UTW. Prowadzone są całoroczne warsztaty dla dzieci, młodzieży, dorosłych. W budynku znajduje się również Szkoła Muzyczna I stopnia.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%