Zamknij

Wygrała z białaczką. W Uniejowie opowiedziała swoją historię

11:34, 28.09.2022 . Aktualizacja: 08:20, 30.09.2022
Natalia Kustosz dzisiaj ma 20 lat i jest studentką II roku dietetyki. To jej pierwsze spotkanie autorskie, podczas którego podzieliła się swoimi doświadczeniami z powrotu do zdrowia i wyjścia z ciężkiej choroby, jaką jest białaczka. Jej książka jednak już pomaga od pewnego czasu, bo jej egzemplarze trafiły na onkologiczne oddziały dziecięce w całej Polsce, a jej historia może dawać nadzieję i pomagać przejść przez najgorsze momenty leczenia.  Fot. Michał Kubacki Natalia Kustosz dzisiaj ma 20 lat i jest studentką II roku dietetyki. To jej pierwsze spotkanie autorskie, podczas którego podzieliła się swoimi doświadczeniami z powrotu do zdrowia i wyjścia z ciężkiej choroby, jaką jest białaczka. Jej książka jednak już pomaga od pewnego czasu, bo jej egzemplarze trafiły na onkologiczne oddziały dziecięce w całej Polsce, a jej historia może dawać nadzieję i pomagać przejść przez najgorsze momenty leczenia.  Fot. Michał Kubacki

Spotkanie z Natalią Kustosz- autorką książki „Moja onkomisja” zorganizowała 28 września 2022 r. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Uniejowie. W spotkaniu wziął udział również Witold Smętkiewicz - znany lokalnej społeczności łódzki poeta i fraszkopisarz, młodzież ze szkoły podstawowej w Uniejowie oraz czytelniczki bibioteki.

Autorka książki ,,Moja onkomisja" - Natalia Kustosz opowiedziała swoją historię w Uniejowie 

[FOTORELACJA]1430[/FOTORELACJA]

Natalia Kustosz to autorka książki „Moja onkomisja”, w której opisuje swoje doświadczenia, towarzyszące żmudnemu procesowi wychodzenia z białaczki, na którą zachorowała w wieku 13 lat. Książka jest też apelem do rodziców i dzieci, które wyzdrowiały, aby dzieliły się ze światem wielką radością, jaką jest pokonanie choroby. Ta nadzieja to lek dla tych, którzy wciąż walczą. Dzisiaj jest zdrową dwudziestolatką, która jak sama mówi, daje świadectwo nadziei: nowotwór można pokonać!


Natalia Kustosz dzisiaj ma 20 lat i jest studentką II roku dietetyki. To jej pierwsze spotkanie autorskie, podczas którego podzieliła się swoimi doświadczeniami z powrotu do zdrowia i wyjścia z ciężkiej choroby, jaką jest białaczka. Jej książka jednak już pomaga od pewnego czasu, bo jej egzemplarze trafiły na onkologiczne oddziały dziecięce w całej Polsce, a jej historia może dawać nadzieję i pomagać przejść przez najgorsze momenty leczenia. Autorka pokazuje pozytywną stronę i daje nadzieję.

,,Chorując zauważyłam, że mało się mówi o pewnych pozytywnych rzeczach, mimo, że statystyki są po naszej stronie. Większość dzieci onkologicznie chorych wraca do zdrowia, a ja mam wrażenie, że o tym się w ogóle nie mówi. Najczęstsze skojarzenie, jakie ludzie mają z onkologią dziecięcą to są to same smutne historie - mówi Natalia Kustosz. Takich pozytywnych przykładów było zdecydowanie za mało, a właściwie wcale ich nie było, dlatego postanowiłam, że skoro już zachorowałam to może trzeba to wykorzystać. Ponieważ bardzo lubię pisać i bardzo potrzebowałam się uzewnętrznić, a pisanie bardzo pomaga radzić sobie z trudnymi sytuacjami i emocjami to pomyślałam, że może napisałabym książkę, która pomoże takim osobom jak ja. Osobom, które dopiero zaczynają walkę z ciężką chorobą, ale także osobom zdrowym, żeby wiedziały jak wygląda onkologia naprawdę" - dodaje.

Ciesz się drobiazgami

W swojej książce Natalia Kustosz pokazuje nie tylko fizjologiczny aspekt przechodzenia przez chorobę, kolejne cykle chemioterapii, ale również jej pozytywne strony. Pokazuje również, że należy się cieszyć w życiu drobiazgami, bo jak mówiła podczas spotkania w Uniejowie: ,,z drobiazgów składa się całe życie".

,,Przede wszystkim starałam się wrzucić w tą książkę dużo nadziei, dużo optymizmu, pozytywnej energii. Przekaz tej książki jest taki, że tę chorobę można pokonać i to mi się udało. Z tego co wiem, tak książka już pomaga osobom onkologicznie chorym" - mówi Natalia.


Historię powrotu Natalii do zdrowia możemy przeczytać w książce, która jest już także w księgozbiorach uniejowskiej biblioteki. 

W książce, którą można zakupić w Internecie znajdziemy nie tylko poważne tematy, ale również anegdoty, fragmenty o pozytywnym nastawieniu czy śmiechoterapii, które w połączeniu z pracą lekarzy pomogły Natalii wrócić do pełni zdrowia.

Fraszki Witolda Smęktiewicza

W spotkaniu wziął udział również Witold Smętkiewicz - znany lokalnej społeczności łódzki poeta i fraszkopisarz, który przedstawił kilka fraszek, między innymi nawiązujących do książki  ,,„Moja onkomisja”.

Po rozmowie z autorką, młodzież uczestnicząca w spotkaniu miała okazję spotkać się także z Witoldem Smętkiewiczem, który wręczył gościom i pracownicom drobne upominki oraz przeczytał napisane na tę okazję fraszki.

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%