Do Uniejowa zjechali przedstawiciele uzdrowisk z całej Polski. Miasto świętuje 10-lecie nadania statusu uzdrowiska
[FOTORELACJA]1437[/FOTORELACJA]
Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich gościł 7 października 2022 roku uczestników konferencji pn. Uzdrowiska polskie = dobro narodowe, którą otworzył burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek oraz Jan Golba - burmistrz Muszyny, Prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP.
Burmistrz Kaczmarek dokonał prezentacji Termalnego Uzdrowiska Uniejów, które dziesięć lat temu stało się czterdziestym piątym uzdrowiskiem w naszym kraju. Do dnia dzisiejszego ta liczba powiększyła się zaledwie o jedną miejscowość uzdrowiskową, ale do dzisiaj Uniejów pozostaje jedynym uzdrowiskiem termalnym oraz jedynym w województwie łódzkim.
,,Wiele samorządów chciałoby dołączyć do grona uzdrowisk, natomiast różne są przeszkody na tej drodze. U nas akurat wszystko zbiegło się tak fajnie w 2012 r., że zadziałało w jednym czasie. Zarówno inwestycyjnie, jak i badania surowca, mikroklimat oraz inwestorzy, którzy chcieli otworzyć zakład przyrodo-leczniczy, bo to też jest podstawowy warunek uzyskania statusu uzdrowiska'' – mówił Józef Kaczmarek.
Jesteśmy póki co, jedynym uzdrowiskiem na terenie województwa łódzkiego i myślę, że liczba osób, które odwiedzają Uniejów świadczy o tym, że zdobycie statusu uzdrowiska było dobrym kierunkiem działania.
Jak podkreślił podczas swojego wystąpienia burmistrz, niezwykłą rolę podczas procesu zdobywania statusu uzdrowiska i rozwoju Uniejowa stanowiła doskonała współpraca samorządu z urzędami wojewódzkim i marszałkowskim w Łodzi, radą miasta, uczelniami i ośrodkami badawczymi oraz zaangażowanie inwestorów, lokalnych organizacji, kół, stowarzyszeń oraz budowanie kompetentnego zespołu pracowników tutejszego urzędu.
O sanatorium uzdrowiskowym, które działa w Uniejowie mówił jego dyrektor - Paweł Czarnecki z Instytutu Zdrowia Człowieka. Uniejowskie sanatorium przez dziesięć lat funkcjonowania zrehabilitowało ponad trzydzieści tysięcy pacjentów. W jego funkcjonowaniu bardzo istotną rolę pełni woda geotermalna, która jest wykorzystywana w terapiach stosowanych w uzdrowisku.
Podczas konferencji wręczono także medale i wyróżnienia, w tym Srebrne Krzyże Zasługi. Państwowe odznaczenia prezydenta Andrzeja Dudy wręczyła starosta Małgorzata Komajda. Odebrali je: Zofia Rowińska z Urzędu Gminy Sękowa w woj. małopolskim i burmistrz gminy Rymanów na Podkarpaciu Wojciech Farbaniec.
Dla gości wystąpił Brilliant String Quartet.
Z kolei odznaki honorowe ,,za zasługi dla turystyki" otrzymali Krzysztof Grządziel z Uzdrowiska Wieniec-Zdrój (nagrodę odebrał Jacek Skiba) oraz Dariusz Osicki z Połczyna Zdroju (nagrodę odebrała Emilia Mazur).
Wręczono dwie statuetki ASKLEPIOSA- nadawane przez Zarząd Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP za szczególne i wybitne zasługi dla rozwoju polskich uzdrowisk. Trafiły one do Gminy Uniejów oraz Piotra Śliwickiego z Grupy ERGO Hestia. Nagrody odebrali - w imieniu gminy - burmistrz Józef Kaczmarek oraz zastępca burmistrza - Mirosław Madajski, a w imieniu Grupy ERGO Hestia statuetkę odebrał Wojciech Fułka.
,,Uniejów rozwinął się rewelacyjnie, to jest przykład jak błyskawicznie można wejść w tę rodzinę uzdrowiskową. Uniejów jest już wszędzie znany, mimo, że jest to dość nowe uzdrowisko, to jest bardziej znane niż wiele uzdrowisk, które mają długi staż, a są niejako zapomniane. Uniejów wykorzystał swoją szansę'' - mówi prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych, burmistrz Muszyny Jan Golba.
28 września podczas Sesji Rady Miejskiej w Uniejowie nadano tytuł Honorowego Obywatela Miasta Uniejowa, który otrzymał Jerzy Ćwiertnia - właściciel Instytutu Zdrowia Człowieka. Dzisiaj w Zamku podczas obchodów jubileuszu nadania miastu statusu uzdrowiska, burmistrz wręczył uroczyście tytuł i podziękował za wkład w rozwój uzdrowiska termalnego. Na zdjęciu poniżej Jerzy Ćwiertnia z małżonką.
W Uniejowie przedstawiciele m.in. takich miejscowości uzdrowiskowych jak Uniejów, Muszyna, Busko-Zdrój czy Polanica-Zdrój rozmawiali m.in. o tym, czy możliwe jest pogodzenie rozwoju gospodarczego gminy i funkcji leczniczych uzdrowiska.
Na sali w zamku można było obejrzeć zdjęcia z wystawy pt,..Uniejów tak było - tak jest", którą przygotowała Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Uniejowie. Zdjęcia będzie można oglądać w siedzibie biblioteki do końca tego roku.