Zamknij
REKLAMA

Święto Niepodległości uczczono na Rynku w Uniejowie [ZDJĘCIA]

19.12, 11.11.2022 . Aktualizacja: 15.54, 12.11.2022
Gminne obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się 11 listopada 2022 roku na rynku w Uniejowie.
REKLAMA

Gminne obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się 11 listopada 2022 roku na Rynku w Uniejowie. Tradycyjnie rozpoczęły się one od przemarszu spod Domu Harcerza pod pomnik Bohaterów Września 1939 roku.

Święto Niepodległości 2022 w Uniejowie [ZDJĘCIA]

[FOTORELACJA]1455[/FOTORELACJA]

Główna część uroczystości, w której udział wzięły władze miasta, mieszkańcy oraz przedstawiciele powiatu i województwa oraz lokalnych instytucji odbyła się pod pomnikiem Bohaterów Września 1939 roku na Rynku w Uniejowie. Podczas obchodów głos zabrali Tomasz Wójcik - przewodniczący Rady Miejskiej w Uniejowie, Dorota Więckowska i Jolanta Zięba-Gzik - radne Sejmiku Województwa Łódzkiego.

,,Tak jak co roku spotykamy się na Rynku w Uniejowie, by wspólnie uczcić Narodowe Święto Niepodległości. Stajemy w apelu pamięci. W zadumie wspominamy bohaterów walki o wolność Ojczyzny. Myśląc o nich, widzimy oczami wyobraźni mężczyzn w mundurach, z karabinem w ręku. Ale przecież byli ludźmi takimi jak my. Oni też modlili się przy sarkofagu Bogumiła, przychodzili na ten rynek by zrobić zakupy, kąpali się w Warcie, żyli pełnią życia. Byli naszymi pradziadkami. Co by nam powiedzieli, gdybyśmy mogli się spotkać? Powiedzieliby: dajemy wam wolność, dajemy wam niepodległość, a wy dbajcie o tę ziemię i patrzcie w przyszłość. Tak, to prawda, święto Niepodległości, choć zanurzone w historii, powinno być świętem przyszłości. Jest dniem radości, nadziei i planów na przyszłość. Wielkim przywilejem niepodległości jest budowanie przyszłości. Bo tylko człowiek wolny może kształtować i budować" - mówił Tomasz Wójcik.

Pod pomnikiem wystąpili członkowie Polsko-Saksońskiego Teatru Tańca i Śpiewu MOST oraz młodzi wokaliści.

Po uroczystościach pod pomnikiem zebrani goście oraz mieszkańcy przeszli do uniejowskiej Kolegiaty, gdzie odprawiona została Msza Św. za Ojczyznę. Wcześniej przedstawiciele lokalnych władz, instytucji i organizacji złożyli kwiaty i wieńce.

Narodowe Święto Niepodległości jest obchodzone w Polsce corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. To w tym roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała suwerenność. 

[ZT]6694[/ZT]

 

Reklama

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
0%