W dniach 16-17 listopada br. w Uniejowie odbywa się konferencja naukowa pn. „Niematerialne dziedzictwo kulturowe – znaczenie i rola w kontekście krajobrazu kulturowego”. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Nauk o Kulturze Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a współorganizatorami Narodowy Instytut Dziedzictwa, Gmina Uniejów oraz Parafialne Stowarzyszenie „Spycimierskie Boże Ciało” w Spycimierzu.
Organizowana w Uniejowie konferencja odbywa się w rocznicę wpisu na Listę UNESCO tradycji dywanów kwiatowych na procesję Bożego Ciała. Naukowcy z kraju, ale również zagranicy dyskutują na temat zarządzania i ochrony dziedzictwa, również w kontekście historycznym, społecznym , ekonomicznym czy przyrodniczym.
[ZT]4865[/ZT]
Pomysłodawczynią konferencji w Uniejowie jest prof. Katarzyna Smyk, która brała udział w procesie wpisu na listę UNESCO spycimierskiej tradycji, jako przewodnicząca Rady do spraw Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest ona również autorką książki pt.: "Obrzęd jako tekst kultury. Przykład Bożego Ciała w Spycimierzu, która powstała na podstawie przeprowadzonych przez autorkę badań terenowych, prowadzonych w latach 2018–2020.
[FOTORELACJA]1458[/FOTORELACJA]
Podczas otwarcia konferencji obecni byli również m.in. Tomasz Majewski - prezes Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego, Maria Pełka - była prezes Parafialnego Stowarzyszenia ,,Spycimierskie Boże Ciało" oraz reprezentująca samorząd Uniejowa - radna Alicja Własny - przewodnicząca Komisji Społecznej w Radzie Miejskiej w Uniejowie.
Podczas dwudniowego wydarzenia głos zabiorą również przedstawiciele Uniejowa, m.in. Jędrzej Kałużny , który opowie o Centrum ,,Spycimierskie Boże Ciało", powstającym pod Uniejowem oraz Tomasz Wójcik, który będzie mówił o zmianach przebiegu trasy procesji bożego Ciała w Spycimierzu. Historyk będzie również przewodnikiem uczestników konferencji podczas spaceru po Uniejowie.
W panelach dyskusyjnych udział wezmą m.in. profesorowie z Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Marcii Curie-Skłodowskiej w Lublinie czy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Będą również przedstawiciele instytucji naukowych z Czech, Bułgarii Słowacji.
W Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich pojawiła się również wystawa zdjęć, a fotografie przedstawiają tradycję układania kwietnych dywanów na całym świecie. Warto dodać, że przedstawiciele spycimierskiego stowarzyszenia układali kwietne dywany nie tylko w Polsce, ale również Włoszech czy Meksyku.
Uczestnicy konferencji mają okazję również podziwiać miniaturowe kwietne dywany.
W konferencji udział biorą również przedstawicielki Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Uniejowie.
[ZT]6727[/ZT]