Burmistrz Uniejowa, Józef Kaczmarek spotkał się z mieszkańcami na prezentacji wstępnej koncepcji rewitalizacji rynku miejskiego w Uniejowie. Podczas spotkania plany zmian przedstawił Mirosław Nizio, szef pracowni architektonicznej Nizio Design International, która opracowała projekt funkcjonalno-przestrzenny rewitalizacji. Pomimo obaw mieszkańców, jak można było usłyszeć i zobaczyć na prezentacjach, nowe plany zmian w rynku nie oznaczają wycinki drzew. Wręcz przeciwnie, nowa przestrzeń miałaby być jeszcze bardziej zielona oraz przyciągać turystów i mieszkańców.
Nowy Rynek w Uniejowie? Burmistrz spotkał się z architektem i mieszkańcami
Spotkanie z mieszkańcami, na którym pojawiło się około 30 osób, odbyło się w poniedziałek 13 marca w sali OSP w Uniejowie. Architekt Mirosław Nizio przedstawił projekt dla Uniejowa i opowiedział o idei i szansach, jakie stwarza ewentualna rewitalizacja rynku w przypadku uzdrowiskowo – wypoczynkowej miejscowości.
[ZT]7343[/ZT]
Jak zaznaczył już na początku spotkania burmistrz Uniejowa, na ten moment rewitalizacja uniejowskiego Rynku to projekt na przyszłość, a jej realizacja na pewno nie uda się szybko. Co istotne, przebudowa rynku możliwa będzie nie tylko po uzyskaniu dotacji zewnętrznych, ale również w efekcie uzyskania porozumienia pomiędzy mieszkańcami oraz przedsiębiorcami, którzy w tym miejscu prowadzą działalność gospodarczą oraz gminą i powiatem, który jest zarządcą części dróg sąsiadujących z rynkiem. Co ciekawe, obecnie w obrębie samego rynku i ulic do niego prowadzących, zarejestrowanych jest aż 67 działalności gospodarczych. Jak podkreślał burmistrz Kaczmarek, priorytetem jest kwestia działalności gospodarczej w tej okolicy oraz tego, jak z tej przestrzeni korzystają mieszkańcy.
Podczas pytań ze strony przybyłych na spotkanie mieszkańców i przedsiębiorców pojawił się temat miejsc parkingowych, które są problemem zwłaszcza w weekendy oraz w sezonie letnim. Jak wyjaśniano, w koncepcji rewitalizacji starano się uwzględnić podobną liczbę miejsc parkingowych, jakie są do tej pory, padły również pomysły, by z czasem być może pojawiły się parkometry, które zwiększą rotację parkujących aut.
Bardziej zielono, woda i miejsce interakcji w nowym uniejowskim Rynku?
Mirosław Nizio, szef pracowni architektonicznej Nizio Design International, która opracowała projekt funkcjonalno-przestrzenny rewitalizacji przedstawił kilka wizualizacji i planów nowej przestrzeni, która miałaby powstać w Uniejowie. Jak zaznaczał wielokrotnie architekt, ważne jest, by całość rynku była spójna, ale miała zachowany charakter historyczny oraz uzyskała nowe walory estetyczne, a tym samym przyciągała mieszkańców i turystów.
Stąd pojawić się tutaj miałyby nowe zadrzewienia, roślinność oraz elementy pozwalające na relaks, zabawę i interakcję. Ważnym elementem projektu są fontanny z wodą termalną, które miałyby stanąć w obu częściach rynku - wschodniej i zachodniej. Sam projekt zakłada, że część centralna mogłaby być wykorzystywana również do plenerowych koncertów i wydarzeń kulturalnych.
Jak mówił Mirosław Nizio, koncepcja zakłada wprowadzenie nowych elementów, które będą współgrały z obecnymi budynkami. Co istotne, dla końcowego efektu konieczne byłoby również ujednolicenie elewacji kamienic znajdujących się w samym rynku. Jak zaznaczał architekt, obecnie widać lekki chaos urbanistyczny oraz brak spójności i porządku.
Nowa przestrzeń, która miałaby powstać na Rynku w Uniejowie ma stanowić dodatkowy walor turystyczny, ale również służyć mieszkańcom. Nowa koncepcja rewitalizacji powinna to miejsce nie tylko upiększyć, ale też przyciągnąć ludzi, co byłoby z korzyścią również dla prowadzących tutaj biznes przedsiębiorców - mówiono na spotkaniu.
Jak zaznaczał burmistrz Uniejowa, od projektu do realizacji jeszcze daleka droga, dlatego wizualizacje prezentowane podczas spotkania z mieszkańcami nie będą na razie publikowane przez urząd w Internecie.
Jako przykład daleko idących zmian od projektu do realizacji podał przykłady tężni solankowych oraz przedszkola miejskiego, których realizacja ze względów finansowych oraz proceduralnych nie tylko rozciągnęła się w czasie, ale musiała uwzględnić zmianę lokalizacji powstania tych obiektów. W przypadku tężni doszły dodatkowo aspekty środowiskowe. Jak mówiono podczas spotkania, realizacja rewitalizacji uniejowskiego rynku to wyzwanie, ponieważ obejmować będzie także roboty archeologiczne oraz nadzór konserwatora zabytków, co jak pokazują trwające nadal na ulicy Dąbskiej prace przy przebudowie drogi, może bardzo wydłużyć w czasie i zwiększyć koszty inwestycji.
Kim jest autor koncepcji rewitalizacji rynku w Uniejowie?
Mirosław Nizio jest architektem, rzeźbiarzem oraz mecenasem kultury. To ekspert z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie projektowania przestrzeni publicznych: architektury, muzeów, ekspozycji historycznych, wystaw, pomników pamięci oraz kompleksowych koncepcji rewitalizacji terenów poprzemysłowych i przestrzeni miejskich. Jego pracownia ma na swoim koncie m.in. projekt koncepcji przebudowy Muzeum Powstania Warszawskiego, projekty rewitalizacji kompleksu dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia” w Wałbrzychu, na terenie której powstała Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki, projekt rewitalizacji rynku w Janowie Lubelskim, projekt rewitalizacji Muzeum Narodowego w Lublinie.
[ZT]7338[/ZT]