Jan Adamiak był ostatnim uczestnikiem projektu ,,Otwieramy szkatułki pamięci", który w ramach programu „UTW dla społeczności” realizował Uniwersytet Trzeciego Wieku w Uniejowie, dzięki pozyskanej dotacji. Być może to jednak nie koniec spotkań z ciekawymi osobami z Uniejowa i okolic, ponieważ TPU chce zapraszać do udziału w podobnym przedsięwzięciu kolejne osoby. Tym razem z całej gminy Uniejów.
Ponad 70 lat w straży, czyli Jan Adamiak jako ,,szkatułka pamięci" w Uniejowie [ZDJĘCIA]
[FOTORELACJA]1732[/FOTORELACJA]
Spotkanie z kolejnym zasłużonym strażakiem ochotnikiem, emerytowanym pracownikiem GS, Zakładu Usług Komunalnych i Spółdzielni Usług Wielobranżowych w Uniejowie, wpisującym się w historię budowy mostu w Uniejowie Towarzystwo Przyjaciół Uniejowa zorganizowało w piątkowe popołudnie 8 grudnia 2023 r. Bohaterem spotkania był Jan Adamiak.
Było to ostatnie, szóste otwarte spotkanie pod hasłem „Otwieramy szkatułki pamięci” w ramach projektu realizowanego przez TPU, finansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, a koordynowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę".
Tym razem zebrani goście mogli usłyszeć historię urodzonego w Uniejowie Jana Adamiaka, druha z najdłuższym stażem w jednostce OSP Uniejów . 91-letni pan Jan należy do straży już ponad 70 lat, był odznaczony między innymi medalami za ,,Zasługi dla pożarnictwa", a podczas piątkowego spotkania członek Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP i jednocześnie Prezes Zarządu Miejsko-Gminnego Oddziału ZOSP RP -dh Krzysztof Janiak wręczył mu kolejne odznaczenie - medal zasłużonego dla ochrony przeciwpożarowej województwa łódzkiego.
Jak można było usłyszeć podczas rozmowy z bohaterem wieczoru, pamięta on doskonale liczbę swoich wyjazdów do strażackich interwencji. Uczestniczył w gaszeniu 71 pożarów, wspominano także jeden z nich, podczas, którego uratował z płonącego budynku niepełnosprawną kobietę.
Jan Adamiak opowiadał także o swojej służbie wojskowej, którą pełnił w oddziale kawalerii i ułanów w Białymstoku, gdzie spędził ponad dwadzieścia miesięcy. Wspominając swój pobyt w wojsku doskonale pamiętał nawet numery broni - szabli oraz strzelby, które miał przypisane.
Druhny z OSP Uniejów, należące do Chóru Kantylena, którym jak zawsze akompaniował Jakub Pięgot zaśpiewały dla bohatera wieczoru m.in. utwór ,,Przybyli ułani pod okienko" , nawiązując do jego wojskowej przeszłości.
Na piątkowym spotkaniu z gościem, można było także usłyszeć wspomnienia z pracy zawodowej Jana Adamiaka, który w latach 50-tych jako transportowiec oraz zbrojarz pracował przy budowie uniejowskiego betonowego mostu oraz przy rozbiórce przeprawy drewnianej, która stała w miejscu obecnej dziś kładki pieszej. Pan Jan pracował także w Sandrze, przy remoncie uniejowskiego zamku, w skupie zboża oraz rozlewni wód i napojów w Uniejowie w GS, a także Zakładzie Usług Komunalnych i Spółdzielni Usług Wielobranżowych w Uniejowie.
Nagrane kilka miesięcy wcześniej wideorozmowy z bohaterami projektu wyświetlane były podczas spotkań. Ich montażem zajęli się pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Uniejowie.
Podczas pięciu wcześniejszych spotkań bohaterami byli: Antoni Łukaszewski - emerytowany listonosz z Uniejowa
[ZT]7679[/ZT]
Tadeusz Pogorzelski - były kierownik sekcji piłki nożnej w Międzyzakładowym KS "Baszta" Uniejów i w MKS "Europex-Baszta" Uniejów
[ZT]7719[/ZT]
Irena Guzowska - była szefowa kuchni w gospodzie "Uniejowianka" i w restauracji "Mimoza"
[ZT]7875[/ZT]
Wacław Łysiak - emerytowany szewc i kinooperator dawnego kina ,,Ustronie" w Uniejowie
[ZT]7984[/ZT]
Zygmunt Kwiatosiński - zasłużony strażak ochotnik, członek cechów rzemieślniczych, długoletni pracownik Szkoły Podstawowej w Uniejowie.
[ZT]9362[/ZT]
W spotkaniu udział wzięli członkowie rodziny Jana Adamiaka - m.in. córki, synowie oraz wnuki i prawnuki, przyjaciele, znajomi, sąsiedzi oraz członkowie TPU i zaproszeni goście.