Zamknij

Przedszkolaki z Uniejowa będą się uczyć i bawić w nowoczesnym przedszkolu. Kiedy przeprowadzka i jak wygląda przedszkole? [ZDJĘCIA]

07:29, 18.01.2024 Aktualizacja: 11:10, 29.01.2024

Przedszkolaki z Uniejowa będą się uczyć i bawić w nowoczesnym przedszkolu. Już wkrótce do nowego budynku Miejskiego Przedszkola w Uniejowie na ulicy Targowej 19 wprowadzi się 224 dzieci, na które czekają już w pełni wyposażone sale, pracownia komputerowa oraz wiele udogodnień. Patrząc na wyposażenie placówki można śmiało powiedzieć, że na przedszkolaki i wychowawczynie czekają prawdziwe luksusy.

Kiedy przeprowadzka? Znamy prawdopodobny termin

Budowa nowoczesnego przedszkola w Uniejowie ruszyła w marcu 2022 roku (samą umowę na budowę przedszkola, której całkowitą wartość w tamtym czasie oszacowano na kwotę ok. 16,8 mln zł, burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek zawarł na początku października 2021 roku), jednak  pomysł nowej siedziby Miejskiego Przedszkola w Uniejowie zapowiadany była przez włodarza gminy od kilku lat.  Plany na nowe przedszkole pojawiły się jeszcze w trakcie, gdy dyrektorem placówki była Romana Kozińska. 

Temat wybudowania nowej siedziby przedszkola pojawił się już w 2017 roku, kiedy jeszcze planowano, aby nowy budynek zastąpił obecnie działającą placówkę mieszczącą się przy ul. Wiśniowej. W 2020 roku zdecydowano jednak, że nowe przedszkole znajdować się będzie w sąsiedztwie szkoły podstawowej i hali sportowej, od strony ul. Targowej.

Dzięki nowej lokalizacji budynku przedszkola przy szkole, w jednym miejscu powstał kompleks edukacyjno – wychowawczy, wzbogacony dodatkowo o bezpośrednie sąsiedztwo Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury, w którym odbywają się dodatkowe, pozaszkolne zajęcia dla dzieci i młodzieży. Jak uzasadniał wybór lokalizacji burmistrz Kaczmarek, takie rozwiązanie ma być ułatwieniem dla rodziców, którzy dowożą dzieci w różnym wieku – do szkoły i przedszkola, a w przyszłości być może do żłobka.

Rosnące ceny w sektorze budowlanym i kolejne zwyżkujące koszty przedłużały rozstrzygnięcia przetargowe i start inwestycji, jednak ku uciesze samorządu, a przede wszystkim rodziców kilkulatków inwestycja została ukończona i już wkrótce przedszkolaki rozpoczną naukę w nowej siedzibie.

W najbliższych dniach, dzieci będą systematycznie z wychowawczyniami odwiedzały grupami nowe przedszkole, by oswoić się z nowym miejscem, a najprawdopodobniej w okolicy ferii nastąpi ostateczna przeprowadzka do nowej siedziby. 

Przeprowadzka nie oznacza bynajmniej przewożenia starych mebli oraz wyposażenia z ulicy Wiśniowej na Targową, bowiem całe przedszkole jest w pełni, nowocześnie umeblowane i zawiera najwyższej jakości pomoce dydaktyczne oraz sprzęt.

Jak wygląda nowe przedszkole w Uniejowie? Zobacz zdjęcia

Łączna powierzchnia użytkowa nowego dwukondygnacyjnego obiektu przedszkolnego wynosi 3 704,50 m², a jego kubatura osiąga 1 7967 m³.  Najprawdopodobniej już w lutym zajęcia w nowym przedszkolu rozpocznie 224 przedszkolaków w wieku od 3 do 6 lat, które obecnie uczęszczają na zajęcia do sześciu oddziałów w starym budynku przedszkola na ulicy Wiśniowej 9 oraz trzech, gościnnie funkcjonujących w budynku szkoły podstawowej.

Na dzieci oraz pracownice szkoły czekają luksusowe warunki. Na obu kondygnacjach budynku powstały sale, a przy każdej z nich znajdują się odrębne toalety. Przedszkole będące najnowocześniejszą taką placówką w regionie ma salę logopedyczną z salą rewalidacji, wewnętrzny plac zabaw, salę ogólnorozwojową oraz salę artystyczną. Nie zabrakło także sali integracji sensorycznej.

Na parterze zlokalizowano ponadto salę sportową, a także nowoczesną kuchnię i jadalnię.

W strefie szatni powstały boksy – osobne dla każdego z oddziałów przedszkolnych.

[FOTORELACJA]1777[/FOTORELACJA]

17 stycznia 2024 r. nowe przedszkole odwiedzili: Józef Kaczmarek - burmistrz Uniejowa, inicjator budowy nowego przedszkola i Grzegorz Schreiber - marszałek województwa łódzkiego, którzy w towarzystwie Mileny Nockowskiej-Bernardziak - dyrektor Miejskiego Przedszkola w Uniejowie i grupy przedszkolaków zwiedzali placówkę.

Całkowity koszt powstania nowego przedszkola to blisko 20 mln zł. Oprócz środków z budżetu gminy, znaczna część dofinansowana została środkami unijnymi oraz wsparciem z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.

Na piętrze przedszkola znalazły się sale wspomagające harmonijny rozwój dzieci: sale twórczości dziecięcej, sale zabaw, a także sala komputerowa z 25 stanowiskami. 

Co ważne, wszystkie pomieszczenia w przedszkolu przystosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych, a wśród wspomnianych udogodnień wymienić można windę, która umożliwi łatwiejsze dotarcie na wyższy poziom dzieciom z problemami ruchowymi.

Wokół budynku pojawiły się nasadzenia drzew, krzewów i bylin, które będzie można podziwiać w pełnej okazałości wiosną i latem .Na terenie przy przedszkolu powstał takze kolorowy plac zabaw dla najmłodszych.

[ZT]5823[/ZT]

[ZT]9811[/ZT]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%