Zamknij

Nowoczesne centrum muzealno-edukacyjne powstało koło Uniejowa. Wkrótce otwarcie [Zobacz zdjęcia]

07:29, 11.04.2024 . Aktualizacja: 08:28, 12.04.2024
reo

W centrum Spycimierza koło Uniejowa powstaje placówka, w której urządzone zostaną wystawy na temat kwiatowych dywanów oraz innych tradycji niematerialnego dziedzictwa kultury w Polsce i na świecie. Będzie to nowoczesne i multimedialne centrum muzealno-edukacyjne, gdzie odbywać się mają także warsztaty i wydarzenia kulturalne, a w kilku salach znajdą się ciekawe eksponaty archeologiczne i historyczne, które odkryte zostały m.in. w Uniejowie.

Centrum Spycimierskie Boże Ciało już wkrótce będzie otwarte. Zobacz zdjęcia

[FOTORELACJA]1855[/FOTORELACJA]

W Spycimierzu koło Uniejowa powstaje nowoczesne centrum muzealno-edukacyjne Centrum „Spycimierskie Boże Ciało”, która według planów ma już funkcjonować podczas najbliższego Święta Bożego Ciała. Radnych po obiekcie oprowadził w ostatnich dniach jego dyrektor - dr Jędrzej Kałużny. Podczas świąt wielkanocnych budynek centrum przez kilka godzin mieli okazję oglądać od środka także mieszkańcy.

[ZT]10964[/ZT]

,,Centrum jest podzielone na trzy części. Pierwsza jest poświęcona historii Bożego Ciała i procesji w Spycimierzu oraz temu jak ta tradycja wygląda na świecie. Dedykowane temu jest jedno całe skrzydło budynku. Druga część będzie skupiała się na praktycznym działaniu z młodzieżą i grupami zorganizowanymi odwiedzającymi to miejsce. Są tutaj dwie sale warsztatowe przygotowane na wszelkiego rodzaju warsztaty artystyczne, historyczne, czy takie, które pozwalają wyrazić się i pokazują, jak ta procesja jest budowana i jak tworzone są kwietne dywany. Trzecia część centrum to min. sala tradycji, gdzie znajdzie się ekspozycja czasowa, która będzie zmieniana co kilka miesięcy oraz sala audytorium, która pełnić będzie też rolę sali archeologicznej, gdzie znajdą się eksponaty i zabytki" - mówi dyrektor Centrum Spycimierskie Boże Ciało Jędrzej Kałużny.

W budynku prezentowana będzie w formie multimedialnych wystaw, nie tylko tradycja kwietnych dywanów ze Spycimierza, ale także inne polskie tradycje, które znalazły się na liście tradycji UNESCO. Znajdziemy tutaj także historyczne pamiątki i eksponaty, które odkrywano przez lata w samym Uniejowie czy Spycimierzu. Centrum będzie także miejscem, gdzie odbywać się będą stałe oraz czasowe wystawy, a także warsztaty dla dzieci i młodzieży. Będzie ono działało przez cały rok.

Spycimierska tradycja układania kwietnych dywanów na Boże Ciało została ogłoszona światowym dziedzictwem kultury podczas XVI sesji Międzyrządowego Komitetu UNESCO ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, która odbyła się 16 grudnia 2021 roku w Paryżu.

Był to bardzo ważny moment dla mieszkańców Spycimierza oraz okolicznych wiosek, którzy od ponad 200 lat kultywują tę tradycję, przekazywaną z pokolenia na pokolenie.

[ZT]4865[/ZT]

Oprócz Spycimierza doceniono tym wpisem jeszcze cztery inne miejscowości kultywujące tę tradycję  - z Klucza, Olszowej, Zalesia Śląskiego i Zimnej Wódki. Od 16 grudnia br, tradycja kultywowana przez mieszkańców parafii Spycimierz stała się częścią światowego dziedzictwa kultury. Wcześniej na listę trafiły jedynie trzy polskie tradycje - w 2018 roku Szopkarstwo krakowskie i Kultura bartnicza wpisana w 2020 roku oraz dodana na listę w tym roku tradycja sokolnictwa.

Droga Spycimierza na światową listę trwała kilka lat. Wcześniej, w 2018 r. tradycja została wpisana na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a 15 listopada 2021 r. Komisja UNESCO zarekomendowała wpis na światową listę 36 tradycji z całego świata, w tym tradycji układania kwiatowych dywanów na procesje Bożego Ciała, która jest kultywowana w Spycimierzu (gmina Uniejów, woj. łódzkie) i czterech wsiach w województwie opolskim – Olszowej, Zimnej Wódce, Zalesiu Śląskim i Kluczu. Komisja nie tylko rekomendowała wpis na listę, lecz umieściła kwiatowe dywany wśród pięciu najlepiej ocenionych.

[ZT]11075[/ZT]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%