Zamknij
REKLAMA

Orkiestra ze Spycimierza świętowała 50 lat [FOTO , WIDEO]

10:00, 16.02.2020 | M.K
Skomentuj Fot. Michał Kubacki
REKLAMA

Orkiestra Dęta OSP w Spycimierzu obchodzi w tym roku 50-lecie. Z tej okazji w sobotę 15 lutego 2020 roku odbył się uroczysty jubileusz i koncert orkiestry.

W uroczystościach udział wzięli m.in. Edyta Michalska - dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, Małgorzata Komajda - starosta poddębicki, Józef Kaczmarek - burmistrz Uniejowa, Tadeusz Chmielewski - prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Poddębicach, Marianna Polasińska - dyrektor Szkoły Podstawowej w Spycimierzu, ks. Dariusz Ziemniak - proboszcz parafii w Spycimierzu, ks. Infułat Andrzej Ziemieśkiewicz - dziekan dekanatu uniejowskiego i proboszcz parafii w Uniejowie. Na uroczystości byli obecni także założyciele i pierwsi członkowie spycimierskiej orkiestry dętej. Antoni Górka, Franciszek Górka, Jacek Jaskulski, Stanisław Pełka, Władysław Tworkiewicz, Marek Winnicki. Odebrali oni pamiątkowe dyplomy i podziękowania. W imieniu Kazimierza Ilskiego nagrodę odebrała Jolanta Ilska.

Orkiestra Dęta OSP w Spycimierzu powstała w 1970 roku z inicjatywy strażaków: Henryka Pasternaka i Stanisława Pełki, obecnego sołtysa wsi. Orkiestra ma na swoim koncie wiele występów, w tym występ podczas Audiencji Generalnej z Papieżem Janem Pawłem II na Placu Świętego Piotra w Rzymie w roku 1998. W trakcie istnienia orkiestry przwinęło się przez nią ponad sto osób. Obecnie skład liczy 33 muzyków, w tym 11 kobiet. 


Pierwszy skład orkiestry w 1970 roku. Zdj. z arch. Orkiestry Dętej OSP w Spycimierzu.

Kierownikiem muzycznym - dyrygentem był przez pierwsze dwa lata funkcjonowania orkiestry Stanisław Wąsiołek, dyplomowany organista z Uniejowa. Jego następcą został Zenon Jankowski, dyplomowany kapelmistrz Górniczej Orkiestry Dętej w Adamowie, który prowadził orkiestrę przez następne 35 lat. Obecnie kapelmistrzem jest Włodzimierz Smolarek, który w tym roku świętuje piętnastolecie współpracy ze spycimierską orkiestrą.


Włodzimierz Smolarek - obecny kapelmistrz i Stanisław Pełka - jeden z założycieli orkiestry i jej członek.

Uroczystość 50-lecia orkiestry była także okazją do uhonorowania i wręczenia odznaczeń. Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP województwa łódzkiego Złoty medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymali druhowie: Dominik Górka i Michał Grzelak. Srebrne medale otrzymali druhowie: Kinga Schmidt, Alicja  Winnicka-Pizulska i Marcin Antoniak.

Prezenty i gratulacje z rąk gości odebrał Stanisław Pełka - jeden z założycieli orkiestry dętej. Orkiestra wzbogaciła się m.in. o nowe pulpity do nut i pokrowce na mundury. 

Spycimierska orkiestra występuje w przeglądach, konkursach oraz podczas uroczystości państwowych i kościelnych. Wśród nagród orkiestry należy wymienić: III miejsce w Konkursie Orkiestr Dętych w Bronowie, powiatu poddębickiego w dniu 28 maja 1972 roku, III miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Rychwale w 1983 roku., III miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Spycimierzu w 1987 roku, gdzie obchodzono uroczystość 60-lecia OSP w Spycimierzu. Czołowe miejsca na Wojewódzkich Przeglądach Orkiestr Dętych w latach 1990-1995 w Świnicach Warckich, tj. trzy razy miejsce pierwsze, raz miejsce trzecie i raz miejsce czwarte. I miejsce w Konkursie Orkiestr Dętych Województwa Łódzkiego "Łódzkie Gra Chopina" w Łowiczu - 26 września 2010 roku, II miejsce na VII Festiwalu Strażackich Orkiestr Dętych - Zelów 2011.

Orkiestra Dęta OSP w Spycimierzu to laureat m.in. nagrody Sejmiku Województwa Łódzkiego w dziedzinie kultury za szczególne osiągnięcia w zakresie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony dóbr kultury, którą otrzymała w 2017 roku. 

Dzięki zaproszeniu Biskupa Henryka Muszyńskiego, Ordynariusza Diecezji Włocławskiej spycimierska orkiestra wystąpiła na uroczystrościach 7 czerwca 1991 roku we Włocławku, w których uczestniczył Papież Jan Paweł II. Swoimi występami uświetniała uroczystości kościelne w Licheniu, m.in. uczestnictwo podczas pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II, Zjazdy Sołtysów, samorządów na coroczną pielgrzymkę w Licheniu, poświęcenie dzwonu w nowej Bazylice, poświęcenie kaplicy w Lesie Grąblińskim i wiele innych.

Najważniejszym wydarzeniem w dziejach orkiestry wymieniane jest jednak uczestnictwo i występ orkiestry podczas Audiencji Generalnej z Papieżem Janem Pawłem II na Placu Świętego Piotra w Rzymie w roku 1998. Orkiestra zwiedziła wtedy również Wenecję, Asyż, okolice Watykanu, Monte Casino.


Z arch. Orkiestry Dętej OSP w Spycimierzu.

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA