Zamknij

Przyznano środki z Ministerstwa Kultury na realizację projektu

07:55, 09.04.2021 Aktualizacja: 12:40, 09.04.2021
Skomentuj fot. UM w Uniejowie fot. UM w Uniejowie

W ostatnich dniach Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przyznał dotacje w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna. Jednym z beneficjentów jest Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Uniejowie, która będzie realizować kolejny, dwuletni projekt spycimierski.

Celem programu jest wspieranie zjawisk związanych ze spuścizną kultur tradycyjnych, transformacjami (przekształceniami i przemianami) poszczególnych elementów oraz współczesnymi kontekstami ich występowania. W ramach konkursu wpłynęło łącznie 1055 wniosków, 143 dostało dofinansowanie. Biblioteka w Uniejowie jest na 11 miejscu pod względem wielkości dotacji.

Wniosek złożony przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Uniejowie na zadanie pn.: „Procesja Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu w kontekście krajobrazu kulturowo-przyrodniczego” jest kolejnym projektem dotyczącym zjawiska układania kwietnych dywanów.

Efektem wcześniejszej inicjatywy jest m.in. raport z badań i rekomendacje do planu ochrony pod redakcją prof. Katarzyny Smyk. Wnioski podniosły wartość merytoryczną wniosku o wpis na listę UNESCO, a organizowane seminaria stały się miejscem dialogu z depozytariuszami oraz forum wymiany myśli eksperckiej i dobrych praktyk z Polski i zagranicy.

Wszystkie dotychczasowe działania stworzyły doskonały grunt do dalszych prac i stały się inspiracją do kolejnego przedsięwzięcia, które tym razem pozwoli spojrzeć na tradycję w ujęciu holistycznym, na przestrzeni kulturowej Spycimierz-Uniejów. Przestrzeń ta funkcjonuje od wieków, a w ostatnich latach została znacznie ubogacona poprzez gminne inwestycje, rozwój turystyki i kultury, a także zwiększenie znaczenia tradycji układania kwietnych dywanów i starania o wpis na zestawienie światowe UNESCO.

Założeniem nowego projektu jest podjęcie działań, które zapoczątkują świadome kształtowanie krajobrazu kulturowego obejmującego zarówno dziedzictwo niematerialne (krajobraz, przyroda, tradycje) jak i materialne, a więc architekturę, zabytki, infrastrukturę turystyczną, innymi słowy wszelkie walory antropogeniczne Stworzenie obrazu kulturowego zakłada otwarcie zarówno depozytariuszy, instytucji i mieszkańców gminy, świata nauki i partnerów.

Takie podejście postawi nas w awangardzie myślenia o ochronie dziedzictwa kulturowego, a równocześnie przyczyni się o zrównoważonego rozwoju gminy – mówi burmistrz Józef Kaczmarek.

Projekt realizowany przez bibliotekę zakłada dwuletni plan, który stanowić będzie kontynuację badań i wdrażanie rekomendacji do programu ochrony, dalszą budowę marki niematerialnego dziedzictwa i wypracowanie unikatowego produktu turystyki zrównoważonej, który  pozwoli z jednej strony chronić tradycję w Spycimierzu, a z drugiej ubogaci życie mieszkańców i wrażenia odwiedzających gminę Gości.

A.Ow.

[ZT]3437[/ZT]

 

(materiał partnera)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%