Zamknij
REKLAMA

Kwietne dywany w Spycimierzu [FOTO]

15:11, 03.06.2021 | M.K
Skomentuj Kwietne dywany układane przez mieszkańców w Spycimierzu powstają już od samego rana.
REKLAMA

3 czerwca już od rana mieszkańcy Spycimierza i okolicznych wsi układali barwne, kwietne dywany, których długość sięgała blisko dwóch kilometrów. Po mszy o godz. 17 po tym dywanie przejdzie eucharystyczna procesja.

Tradycja kwietnych dywanów w Spycimierzu ma już ponad 200 lat i co roku przyciąga tłumy. Do Spycimierza przyjeżdżają podziwiać kwietny dywan osoby z całego kraju, ale również goście z zagranicy.

W tym roku na trasie procesji znajdują się kapliczki z kamiennymi rzeźbami. Ołtarze: „Drzewo życia”, ,,Świętej Barbary", ,,Kaplica Świętego Antoniego" i ,,Ołtarz Świętej Julianny", powstały w ramach projektu „„Kształtowanie przestrzeni publicznej w gminie Uniejów w miejscowościach: Spycimierz, Uniejów i Wilamów”. 

Podczas uroczystości, proboszcz ks. Dariusz Ziemniak poświęci nowe kapliczki – ołtarze.

Od samego rana, mieszkańcy Spycimierza i okolicznych miejscowości, którzy przyłączają się do układania kwietnych dywanów, rozpoczęli usypywanie tegorocznych wzorów.

14 lutego 2018 roku "Procesja Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu" trafiła na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Czynione są kolejne starania, by tym razem Spycimierz znalazł się na liście światowej, która powstaje na podstawie Konwencji UNESCO.

[FOTORELACJA]1142[/FOTORELACJA]

[ZT]3919[/ZT]

 

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%