Zamknij

Uniejów. Spycimierskie kwietne dywany na Boże Ciało zostały ogłoszone światowym dziedzictwem ludzkości UNESCO

17:04, 16.12.2021 . Aktualizacja: 20:41, 19.12.2021
Od dzisiaj tradycja układania dywanów kwiatowych na procesje Bożego ciała w polskich parafiach: w Spycimierzu, Kluczu, Olszowej, Zalesiu Śląskim i Zimnej Wódce stała się częścią światowego dziedzictwa kultury. Decyzję o wpisie ogłoszono dzisiaj w Paryżu Od dzisiaj tradycja układania dywanów kwiatowych na procesje Bożego ciała w polskich parafiach: w Spycimierzu, Kluczu, Olszowej, Zalesiu Śląskim i Zimnej Wódce stała się częścią światowego dziedzictwa kultury. Decyzję o wpisie ogłoszono dzisiaj w Paryżu

Spycimierska tradycja układania kwietnych dywanów na Boże Ciało została ogłoszona światowym dziedzictwem kultury. Podczas XVI sesji Międzyrządowego Komitetu UNESCO ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, która odbyła się 16 grudnia 2021 roku w Paryżu, tradycja kwiatowych dywanów na procesje Bożego Ciała została wpisana na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Oprócz mieszkańców Spycimierza doceniono tym wpisem jeszcze cztery inne miejscowości kultywujące taką tradycję  - z Klucza, Olszowej, Zalesia Śląskiego i Zimnej Wódki.

Spycimierz koło Uniejowa trafił na światową listę UNESCO.

Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości prowadzi Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury (ang. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization-UNESCO). Od 16 grudnia 2021 roku tradycja kultywowana przez mieszkańców parafii Spycimierz stała się częścią światowego dziedzictwa kultury. Wcześniej na listę trafiły jedynie trzy polskie tradycje - w 2018 roku Szopkarstwo krakowskie i kultura bartnicza wpisana w 2020 roku oraz tegoroczny wpis obejmujący sokolnictwo.

[FOTORELACJA]1258[/FOTORELACJA]

Droga na światową listę trwała kilka lat. Wcześniej, w 2018 r. tradycja została wpisana na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a 15 listopada 2021 r. Komisja UNESCO zarekomendowała wpis na światową listę 36 tradycji z całego świata, w tym tradycji układania kwiatowych dywanów na procesje Bożego Ciała, która jest kultywowana w Spycimierzu (gmina Uniejów, woj. łódzkie) i czterech wsiach w województwie opolskim – Olszowej, Zimnej Wódce, Zalesiu Śląskim i Kluczu. Komisja nie tylko rekomendowała wpis na listę, lecz umieściła kwiatowe dywany wśród pięciu najlepiej ocenionych. „To pod każdym względem dobrze opracowany dokument. Dokumentacja zawiera w szczególności dobrze przygotowany film wideo, który pokazuje silne zaangażowanie społeczności”, czytamy w opinii.

To wielkie święto dla parafian ze Spycimierza i całej gminy - mówił po ogłoszeniu wyników burmistrz Józef Kaczmarek, który od lat czynił starania, by turyści odwiedzali Spycimierz przez cały rok, nie tylko w święto Bożego Ciała.

Ogłoszenie wyników nastąpiło 16 grudnia, a transmisję z wydarzenia oglądali w uniejowskiej bibliotece mieszkańcy Spycimierza oraz osoby zaangażowane w starania o wpis na światową listę UNESCO. Wśród nich znaleźli się m.in. Józef Kaczmarek - burmistrz Uniejowa, prof. Katarzyna Smyk z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Maria Pełka - prezes Stowarzyszenia Spycimierskie Boże Ciało, którzy uczestniczyli w konferencji prasowej przeprowadzonej w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Gratuluję wszystkim twórcom niesamowitych dywanów kwiatowych. Od dzisiaj możecie czuć się dumni, ponieważ wasza praktyka trafiła na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości” – powiedziała wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin podczas konferencji prasowej podsumowującej wpis dywanów kwiatowych na listę UNESCO.

wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin podczas konferencji prasowej podsumowującej wpis dywanów kwiatowych na listę UNESCO.

Koniecznym warunkiem wpisu na listę światową niematerialnego dziedzictwa UNESCO jest wpis na listę krajową – przypomniała wiceminister Gawin - Dziękuję społecznościom ze Spycimierza, ale też innych miejscowości, w których ta tradycja jest kontynuowana takich jak: Klucz, Olszowa, Zalesie Śląskie i Zimna Wódka w województwie opolskim. Te trzy wpisy na światową listę UNESCO, a więc szopkarstwo krakowskie, bartnictwo i dywany kwiatowe dowodzą temu, że jesteśmy uniwersalni, bo jesteśmy lokalni – powiedziała.

Na miejscu o dzisiejszym ogłoszeniu mówił Andrzej Szoszkiewicz – koordynator ds. niematerialnego dziedzictwa tradycji kwietnych dywanów.

Przypomnijmy, że wniosek o wpis na listę UNESCO złożył w imieniu parafian Minister Kultury i Dziedzictwa Kulturowego prof. Piotr Gliński 30 marca 2020 r. To właśnie minister Gliński tuż po ogłoszeniu wyników zabrał głos poprzez zdalne łączenie z Paryżem. W piątek oficjalne uroczystości związane z wpisem na światową listę odbędą się w Spycimierzu.

[ZT]4865[/ZT]

[ZT]4878[/ZT]

[ZT]4818[/ZT]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%