W weekend 26-28 sierpnia 2022 roku w Uniejowie odbywa się I Festiwal Dziedzictwa Kulturowego. Inspiracją do jego organizacji był wpis spycimierskich kwietnych dywanów na Reprezentatywną listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO oraz ustanowienie bieżącego roku uchwałą Rady Miejskiej Rokiem UNESCO. Podczas wydarzenia na żywo można usłyszeć gdański carillon, podziwiać ręcznie robione koronki oraz krakowskie szopki.
W weekend odbywa się Pierwszy Festiwal Dziedzictwa Kulturowego w Uniejowie [FOTO]
Festiwal Dziedzictwa Kulturowego, ma przybliżać tradycje z zakresu dziedzictwa niematerialnego, figurujące na Liście krajowej lub światowej UNESCO. Podczas uniejowskiego wydarzenia można zobaczyć jak powstaje kwiatowy dywan, który usypują członkowie Stowarzyszenia Spycimierskie Boże Ciało oraz obejrzeć ręcznie tworzone hafty i koronki oraz podziwiać krakowskie szopki.
[FOTORELACJA]1415[/FOTORELACJA]
W Uniejowie można zobaczyć jak powstaje obraz z żywych kwiatów usypywany przez mieszkańców Spycimierza i okolic.
Na parkingu przy Termach Uniejów w sobotę i niedzielę słuchać można także koncertów gdańskiego carillonu, na którym zagra Wojciech Lauer.
[ZT]6317[/ZT]
Na stoiskach wystawienniczych można podziwiać ręcznie tworzone dzieła, m.in. koronkę koniakowską, snutkę golińską, czy haft kaszubski z powiatu wejherowskiego, który tworzą członkowie Klubu Haftu przy Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim.
W Uniejowie prezentowane są wyroby z Koniakowa, w tym koronkowe ręcznie robione stringi.
Snutka golińska z Goliny koło Jarocina to rękodzieło tworzone za pomocą nitki i igły, a wszystkie wyroby są koloru białego.
Panie z Klubu Haftu przy Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim w Wejherowie z ręcznie hatowanym rękodziełem.
Na zdjęciu poniżej Marek Markowski z Krakowa, który podczas festiwalu prezentuje szopki krakowskie. Na zdjęciu z szopką, której autorem był jego ojciec, Edward Markowski, nagradzany krakowski szopkarz. W rodzinie tradycja szopkarstwa jest kultywowana trzecie pokolenie, a zajmują się tym również dzieci i żona pana Marka.
Festiwal odbywa się w sobotę i niedzielę. Program wydarzenia na plakacie: