Zamknij
REKLAMA

W Spycimierzu koło Uniejowa powstaje nowoczesne centrum muzealno-edukacyjne. Trwają warsztaty i konsultacje

17.12, 24.09.2022 . Aktualizacja: 08.21, 25.09.2022
Na zdjęciu dr Jędrzej Kałużny, który będzie kierował Centrum Spycimierskie Boże Ciało. Jak mówi centrum to nie będzie tylko muzeum, ale żyjący ośrodek.
REKLAMA

Jedno trzech spotkań w ramach projektu: Procesja Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu w kontekście krajobrazu kulturowo-przyrodniczego, dofinansowanych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego organizowanych we wrześniu przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Uniejowie odbyło się w siedzibie biblioteki w piątek 24 września 2022 roku. Pierwsze spotkanie na temat programów edukacyjnych, które prowadzone będą w nowobudowanym Centrum „Spycimierskie Boże Ciało poprowadzili dr Jędrzej Kałużny, prof. Katarzyna Smyk i  Andrzej Szoszkiewicz.

W Spycimierzu koło Uniejowa powstaje nowoczesne Centrum Muzealno-Edukacyjne.

We wrześniu w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Uniejowie zorganizowane są dla mieszkańców i wszystkich chętnych warsztaty i konsultacje w ramach projektu: Procesja Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu w kontekście krajobrazu kulturowo-przyrodniczego. Pierwsze z warsztatów odbyły się w bibliotece w Uniejowie 23 września 2022 roku.


Pierwsze spotkanie poprowadzili dr Jędrzej Kałużny, prof. Katarzyna Smyk i  Andrzej Szoszkiewicz, a udział wzięli m.in. Beata Szymczak - dyrektor MGBP w Uniejowie, burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek i zastępca burmistrza Mirosław Madajski.

W programie oprócz dyskusji zaprezentowano wstępną koncepcję podstaw programu edukacyjnego Centrum „Spycimierskie Boże Ciało”, które budowane jest obecnie w Spycimierzu; prezentację wybranej identyfikacji wizualnej Centrum „Spycimierskie Boże Ciało”  oraz koncepcję ścieżki edukacyjnej, która ma powstać w tej niewielkiej wsi koło Uniejowa.

Społeczne Archiwum Spycimierskie, czyli baza zdjęć, pamiątek i dokumentów, którą tworzy lokalna społeczność

Jak mówił podczas spotkania dr Jędrzej Kałużny, od tego roku działa już Społeczne Archiwum Spycimierskie, które zawiera unikalne archiwum zdjęć, eksponatów, nagrań i filmów dokumentujących tradycję układania kwietnych dywanów. Tworzy je społeczność spycimierskiej parafii i pracownicy Centrum Spycimierskie Boże Ciało. Obecnie archiwum, które można również przeglądać w Internecie poprzez stronę https://spycimierskiebozecialo.pl/pl/archiwum/ zawiera w swoich zbiorach archiwalne artykuły prasowe, pocztówki, wywiady, a także zdjęcia, w tym fotografie z poprzednich procesji Bożego Ciała w Spycimierzu.

,,Najważniejszym celem istnienia Społecznego Archiwum Spycimierskiego jest jednoczenie, wzmacnianie i aktywizowanie wspólnoty kultywującej zwyczaj układania kwietnych dywanów oraz wspieranie transmisji międzygeneracyjnej tego zwyczaju  - mówi Jędrzej Kałużny.

Nowoczesne muzem i centrum edukacyjne powstanie koło Uniejowa

Budynek centrum, które powstaje w Spycimierzu jest koncepcją doktora habilitowanego Bartosza Hungera - wykładowcy ASP w Łodzi. Bryłą nawiązuje do sąsiedniej zabudowy kościoła, ale w pełni uwzględnia funkcje wystawiennicze oraz edukacyjne. To właśnie wewnątrz piętrowego budynku zaprojektowano nowoczesne przestrzenie ekspozycyjno-muzealne, gdzie planowane są trzy wystawy stałe o charakterze multimedialnym, sale warsztatowe i konferencyjne.

Dzięki budowie centrum obok Uniejowa powstanie kompleks wystawienniczy dający narzędzie do przeprowadzania ciekawych działań interdyscyplinarnych, a samo centrum będzie działało przez cały rok, organizując wydarzenia dla grup turystycznych oraz szkolnych. 

W centrum planowane są między nimi wystawy archeologiczne oraz wystawy związane z tradycją kwietnych dywanów.

Kolejne spotkanie w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Uniejowie odbędzie się 30 września o godz. 13.00.  Drugie warsztaty na temat markowego produktu turystyki zrównoważonej to między innymi przykłady produktów i sposobów ich zarządzania oraz rekomendacje do realizacji w Spycimierzu. Tym razem warsztaty poprowadzi prof. Bogdan Włodarczyk z zespołem.

30 września o godz. 18.00 w sali OSP Spycimierz zaplanowane są z kolei konsultacje społeczne na temat programów edukacyjnych. W programie zaplanowano m.in. prezentację znaczenia, miejsca i planowanych kierunków edukacji w działalności Centrum „Spycimierskie Boże Ciało”; prezentację proponowanego logotypu Centrum „Spycimierskie Boże Ciało”. Prowadzącymi będą prof. Bogdan Włodarczyk z zespołem, dr Jędrzej Kałużny i Andrzej Szoszkiewicz.

Warsztaty i konsultacje odbędą się w ramach projektu: Procesja Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu w kontekście krajobrazu kulturowo-przyrodniczego, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.

Fot. uniejow.net.pl/Michał Kubacki.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
0%