Wyjątkowy koncert fortepianowy przed uniejowską publicznością dała w sobotę 26 listopada 2022 r. Julia Kociuban. „Z klasyką przez Polskę” to projekt Polskiego Impresariatu Muzycznego realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Fundację „Most the Most”.
Julia Kociuban wystąpiła w Uniejowie [ZDJĘCIA]
[FOTORELACJA]1467[/FOTORELACJA]
Z inicjatywy Fundacji Most the Most, Uniejów znalazł się na liście miast objętych cyklem koncertów „Z klasyką przez Polskę”, których organizatorem jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. To projekt koncertów, które mają pomóc dotrzeć do publiczności, która ma utrudniony dostęp do bezpośredniego obcowania z muzyką klasyczną. Przed Uniejowem Julia Kociuban wystąpiła m.in. w Kruszynie (województwo kujawsko-pomorskie).
Naszym celem jest docieranie z programami muzycznymi na najwyższym poziomie artystycznym w wykonaniu najwybitniejszych polskich artystów do mniejszych ośrodków, miast, miasteczek i wsi. Poprzez kontakt z najwspanialszą sztuką i największymi artystami pragniemy przybliżyć świat kameralnej muzyki klasycznej i pozyskać jej nowych entuzjastów - tak o swoim projekcie piszą organizatorzy.
Polonezy, mazurki i ballady – usłyszała publiczność zgromadzona w sali rycerskiej Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich w Uniejowie. Utwory Ogińskiego, Szczerbińskiego i Chopina wykonała Julia Kociuban – absolwentka Royal College of Music w Londynie, Universität Mozarteum w Salzburgu oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie studiowała pod kierunkiem Dmitri Alexeeva, Pavla Gililova oraz Piotra Palecznego.
Widownię przywitali Brygida Ślabska - prezes zarządu fundacji Most the Most oraz Mirosław Madajski - zastępca burmistrza Uniejowa
Pianistka regularnie występuje w renomowanych salach koncertowych w Europie, Ameryce oraz Azji. Jest zapraszana na najbardziej prestiżowe festiwale muzyczne na świecie w tym m.in. La Roque d’Antheron, La Folle Journee, Young Euro Classic w Berlinie, Wielkanocny Fe- stiwal Ludwiga van Beethovena, Kissinger Sommer.
Na zdjęciu Karolina Ogrodowska z Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.
Julia Kociuban jako solistka koncertowała z towarzyszeniem uznanych orkiestr kameralnych i symfonicznych w tym m.in. Wiener Symphoniker, Wiedeńska Orkiestra Radiowa ORF, Orkiestra Symfoniczna NDR w Hamburgu. Współpracowała z wieloma cenionymi dyrygentami m.in.: Howard Griffiths, Hans Graf, Lahav Shani, Nemme Järvi, Kristjan Järvi, Heribert Beissel, Aziz Shok- hakimov, Ken-David Masur, Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk, Paweł Przytocki, Marek Pijarowski. Dokonała szeregu nagrań radiowych, telewizyjnych oraz płytowych m.in. dla wytwórni Sony Classical, DUX oraz Gramola.
Julia Kociuban jest absolwentką Royal College of Music w Londynie, Universität Mozarteum w Salzburgu oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie studio- wała pod kierunkiem Dmitri Alexeeva, Pavla Gililova oraz Piotra Palecznego. W 2019 roku uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych, a rok później ukończyła podyplomowe studia menadżerów kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Prócz działalności artystycznej prowadzi działalność pedagogiczną wykładając na Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Jest także pomysłodawczynią i dyrektorem BISMA Bacewicz International Summer Music Academy.
Wybór lokalizacji koncertu nie jest przypadkowy. Koncert jest wyrazem uznania dla mieszkańców Uniejowa, którzy z dużym zaangażowaniem wzięli udział w konkursie Nasz Zabytek. Ogłoszonym przez Fundacje Most the Most w 2021 r. w województwie łódzkim. Fundacja i Gmina Uniejów podpisały umowę o wartości 1 mln zł na rewaloryzację zabytkowego Dworku w Uniejowie i dostosowanie go do nowych funkcji społecznych - informuje Fundacja Most The Most.
[ZT]6791[/ZT]
[ZT]6769[/ZT]