Zamknij
REKLAMA

Czy w Uniejowie czytają książki?  Zobacz, kto odwiedza bibliotekę

07.29, 20.01.2023 . Aktualizacja: 13.35, 20.01.2023
Czy w Uniejowie czytają książki i kto odwiedza miejską bibliotekę?
REKLAMA

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Uniejowie od 2019 roku ma swoją siedzibę w budynku starej plebani, który mieści się na ulicy Kościelnickiej. W jej zbiorach obecnie znajduje się blisko 13500 książek, a łącznie z trzema filiami biblioteki - w Rożniatowie, Spycimierzu i Wilamowie biblioteka ma ponad trzydzieści tysięcy pozycji książkowych. W ubiegłym roku liczba nowych pozycji powiększyła się o kolejne blisko tysiąc książek.

Czy w Uniejowie czytają książki?  Zobacz, kto odwiedza bibliotekę.

Biblioteka zajmuje obecnie 490 metrów kwadratowych powierzchni. Od 2019 roku mieści się ona ulicy Kościelnickiej 8/10, gdzie dawniej znajdowała się stara plebania. W budynku, który przeszedł kapitalny remont znajduje się teraz nowoczesna biblioteka z czytelnią, salą multimedialną, stanowiskami komputerowymi z dostępem do Internetu oraz sale konferencyjne.

Na koniec 2022 roku zbiór uniejowskiej biblioteki liczył 13348 książek oraz 279 zbiorów specjalnych. Łącznie z trzema filiami biblioteki - w Rożniatowie, Spycimierzu i Wilamowie biblioteka ma 30195 książek oraz 2085 audiobooków. 

Wśród nich 36 % stanowi literatura piękna dla dzieci i młodzieży, 42 % literatura piękna dla dorosłych i 22 % to literatura z innych dziedzin.

W 2022 roku do biblioteki trafiło 938 nowych książek. Oprócz książek w Uniejowie można na miejscu przeczytać także najnowsze numery czasopism, m.in.: takich tytułów jak Cogito, National Geographic, Historia na weekend, Poradnik bibliotekarza, Oliwia, Claudia, Pani domu, Świat i ludzie.

 

W samym Uniejowie przybyło czytelników, którzy korzystają z zasobów książnicy, jednak  w minionym roku zmniejszyła się liczba wypożyczonych książek. W samym Uniejowie zarejestrowanych jest 596 czytelników, a w filiach łącznie 71 osób. W samym Uniejowie w ciągu roku przybyło 46 czytelników ( w porównaniu do 2021 roku).

,,Mniejsza liczba wypożyczonych książek spowodowana była zamknięciem biblioteki w listopadzie. Było to spowodowane zmianą systemu, dzięki któremu mamy teraz w Uniejowie najnowocześniejszy system biblioteczny na świecie. W powiecie jesteśmy jedyną biblioteką i nieliczną w województwie, które przy współpracy z Biblioteką Narodową mają u siebie wdrożoną Almę - mówi Beata Szymczak - dyrektor biblioteki w Uniejowie.

Najliczniejszą grupę czytelników stanowią osoby w wieku 25-44 lata (26 %) i 45-60 lat (18 %). Większość z nich to osoby pracujące (48 %) oraz uczące się (33%).

W 2022 roku w samym Uniejowie wypożyczono 10353 pozycji książkowych, czasopism i zbiorów specjalnych, a w całej gminie odnotowano łącznie 11135 wypożyczenia. Wśród książek największą popularnością cieszyły się literatura dla dorosłych- w bibliotece w Uniejowie i jej filiach wypożyczono 7102 książek z tej kategorii (w samym Uniejowie 6698). Ogółem w 2022 roku wypożyczono 10623 książek. 

Porównując w stosunku do roku  2021 w samym Uniejowie w 2022 r. wypożyczono ponad 600 książek mniej. Bibliotekę i jej filie w ubiegłym roku odwiedzano ponad 3900 razy, z czego 3492 stanowiły wypożyczenia. 

Oprócz książek można tutaj wypożyczyć także ebooki, audiobooki oraz skorzystać na miejscu z dostępu do Internetu czy przejrzeć najnowsze czasopisma i dzienniki.

W siedzibie biblioteki odbywają się różnego rodzaju zajęcia, konkursy, lekcje biblioteczne, spotkania dyskusyjnego klubu książki, projekty z Ministerstwa Kultury czy nawet zajęcia z Jogi.

Ciekawostką w bibliotece jest wrzutnia umieszczona w ścianie od strony ul. Bojakowskiej, w której można zostawić przeczytaną książkę bez konieczności wchodzenia do budynku, np. już po zamknięciu. Dzięki temu nie musimy dostosować się do godzin pracy biblioteki, aby oddać wypożyczoną książkę.

 

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
0%