Ponad 16 lat ma już konkurs na największą palmę, który organizowany jest w kościele p.w św. Wojciecha i Stanisława w Wilamowie (gmina Uniejów). Tradycję wraz z mieszkańcami po raz pierwszy w tym roku kultywuje nowy proboszcz parafii - ks. Piotr Siołkowski.
Koło Uniejowa wybierają największą palmę wielkanocną [FOTO]
[FOTORELACJA]1524[/FOTORELACJA]
Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. Co roku z okazji Niedzieli Palmowej mieszkańcy Wilamowa i okolic oraz przedstawiciele kół, organizacji i stowarzyszeń przygotowują własnoręcznie palmy, które prezentowane są podczas mszy św. sprawowanej w tutejszej parafii. W tym roku największa z palm - ,,Palma seniorów" miała siedem metrów i trzydzieści centymetrów wysokości, a wykonała ją Maria Pastwińska.
Niedziela Palmowa to święto w kalendarzu chrześcijańskim przypadające 7 dni przed Wielkanocą. Rozpoczyna ona Wielki Tydzień. Niedziela Palmowa została ustanowiona na pamiątkę przybycia Jezusa do Jerozolimy, na kilka dni przed ukrzyżowaniem. W kościele tego dnia święci się palmę - symbol "drzewa życia" i zwycięstwa.
Inicjatorką konkursów w Wilamowie jest miejscowa poetka - Maria Pastwińska, która tradycję podejrzaną w Łowiczu kultywuje z mieszkańcami i parafią. Gdy zaczynała wykonywać kilkanaście lat temu pierwsze palmy w Wilamowie, towarzyszyło jej blisko dwadzieścia osób. Mimo, że w tym roku zwycięską palmę przygotowywała sama, przez cały okres postu, to jej praca okazała się największa i wygrała w konkursie.
Jak mówi zwyciężczyni - wszystkie kwiaty ozdabiające palmę wykonane zostały własnoręcznie, a każdy kwiat to modlitwa. Sama palma ma być hołdem dla Jana Pawła II - dodaje pani Maria.
Nagrodę za zajęcie drugiego miejsca odebrało Koło Gospodyń Wiejskich w Wilamowie (7 metrów), a trzecie Jadwiga Kokorzycka (6 metrów). W tym roku do konkursu zgłoszonych zostało kilkanaście palm.
W wielu parafiach organizowane są konkursy na najpiękniejszą palmę, jednak w Wilamowie konkursowe dzieła są nie tylko piękne, ale osiągają również imponujące rozmiary. Tradycję tutaj kultywują zarówno rodziny, jak i stowarzyszenia i wspólnoty.
Pierwszy konkurs Palm ogłosiła miejscowa poetka - Maria Pastwińska, która wraz z księdzem Bogusławem Karasińskim– poprzednim proboszczem Parafii Wilamów oraz wiernymi kultywowała ten zwyczaj piętnaście lat. Celem inicjatywy było wyłonienie najwyższych palm, ale przede wszystkim zachęcenie społeczeństwa do podtrzymywania tradycji przodków.
[ZT]7438[/ZT]