Zamknij

Osoby z niepełnosprawnościami mogą być pełnoprawnymi uczestnikami życia społecznego. Zakończono projekt realizowany z Fundacją PZU

11:06, 29.01.2024 Materiał sponsorowany Aktualizacja: 16:45, 29.01.2024
fot. z arch ,,Pomerdało mi się"/ fot. z arch ,,Pomerdało mi się"/

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich w jednym ze swoich biuletynów napisało, że największym problemem, z którym musiały się zmierzyć placówki domów pomocy w dobie pandemii była izolacja pensjonariuszy DPS od osób z zewnątrz (71 proc. wskazań) oraz 73 proc. badanych wskazywało na pogorszenie samopoczucia psychicznego mieszkańców. Celem projektu "ZaCzepmy się w Czepowie. Integracyjno-wytchnieniowo-terapeutyczne spotkania dla osób z niepełnosprawnościami" finansowanego przez Fundację PZU i realizowanego Fundację ,,Pomerdało mi się" było zniwelowanie podobnych problemów pensjonariuszy dwóch lokalnych placówek.

Fundacja ,,Pomerdało mi się" z Lekaszyna zaprosiła do współpracy dwa Powiatowe Środowiskowe Domy Samopomocy - z Czepowa oraz Pęczniewa. W trakcie projektu przeprowadzono aż 15 spotkań integracyjno-wytchnieniowych oraz 30 warsztatów terapeutycznych. 

,,Wiedzieliśmy jak uspokajająco, a zarazem motywująco do pracy oraz nawiązywania relacji działa na nich kontakt ze zwierzęciem. Podstawową przesłanką, na której budowaliśmy nasze spotkania był system integracyjnego funkcjonowania i wychowania osób z niepełnosprawnościami. Byliśmy i jesteśmy przekonani, że każda nawet najgłębsza niepełnosprawność nie przekreśla u osób z jakąś niepełnosprawnością pozostałych sprawności, zdolności i funkcji. Integracja jaką prowadziliśmy podczas projektu to umożliwienie osobom niepełnosprawnym prowadzenie możliwie normalnego życia na tych samych warunkach, jak inni członkowie określonych grup społecznych" - wyjaśnia Tomasz Popiel z ,,Pomerdało mi się".

Jak mówią organizatorzy projektu, jako specjaliści zajmujący się rehabilitacją i rewalidacją osób z niepełnosprawnością wyznają pogląd, iż osoba mimo, że zmaga się z trudnościami w funkcjonowaniu jest jednostką normalną, a każde nawet znaczne odchylenie od normy rozwojowej ma w stosunku do całokształtu struktury społecznej charakter cząstkowy i wycinkowy. Niepełnosprawność utrudnia funkcjonowanie społeczne danej osoby, ale go nie wyklucza.

,,Dlatego w ramach Programu "Młodzi niepełnosprawni- sprawni z Fundacją PZU" zorganizowaliśmy zajęcia w taki sposób, aby uczestnicy mieli wpływ na przebieg i realizacje poszczególnych spotkań i zadań. Fundacja wraz z PŚDS-ami była moderatorem całego wydarzenia pełniąc też role opiekunów pod względem pedagogiki specjalnej a nasze zwierzaki pełniły funkcje terapeutyczne - dodaje Tomasz Popiel.

Zorganizowano również Pierwszy Zjazd Osób z Niepełnosprawnościami. Uczestniczyły w nim zaproszone Środowiskowe Domy Pomocy Społecznej oraz uczniowie z pobliskiej szkoły podstawowej w Wilamowie. Uczestnicy integrowali się, nabywali relacje, uczestniczyli w grach i zabawach sportowych.

W grudniu podsumowano projekt na spotkaniu, którego kulminacją była wspólna Wigilia zorganizowana dla pensjonariuszy PŚDS w Pęczniewie oraz dla lokalnej społeczności.

Oprócz inicjatyw skierowanych w kierunku integracji pensjonariuszy domów samopomocy z lokalną społecznością zorganizowano serie warsztatów i zajęć terapeutycznych - po 10 spotkań w ramach integracji sensorycznej, dogo i hipoterapii. 

Dzięki projektowi udało się wesprzeć pozytywne relacje wewnątrz grupy pensjonariuszy, zwiększyć ich sprawczość oraz wzmocnić ich zdolność do skuteczniejszego oddziaływania na otoczenie, a lokalna społeczność poprzez udział w projekcie zwiększyła swoją wiedzę o potrzebach osób z niepełnosprawnościami. Mogła też przekonać się, że osoby z niepełnosprawnościami mogą być pełnoprawnymi uczestnikami życia społecznego.  

(Materiał sponsorowany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%