Sejmik chce stworzyć system budżetu obywatelskiego na nowo, by miał przejrzyste zasady. Według założeń, pieniądze z budżetu obywatelskiego mają dotrzeć także do mniejszych miejscowości.
Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego Magdalena Spólnicka zapowiedziała zmiany w budżecie obywatelskim regionu na 2025 r. O tym, co się zmieni w systemie, zadecydują sami mieszkańcy podczas spotkań konsultacyjnych, które rozpoczną się 4 listopada.
"Chcemy oddać decyzje w ręce mieszkańców, bo oni najlepiej wiedzą, czego im potrzeba" - powiedziała Magdalena Spólnicka, zapowiadając rozpoczynający się cykl spotkań konsultacyjnych na temat kształtu przyszłorocznego budżetu obywatelskiego w Łódzkiem.
Cykl konsultacji ma się zacząć w poniedziałek 4 listopada w Sieradzu. Spotkanie zaplanowano między godz. 17 a 18.30 w Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Sieradzu przy ul. Jagiellońskiej 2.
We wtorek 5 listopada swoje uwagi o budżecie obywatelskim będą mogli wyrazić mieszkańcy Skierniewic. Na miejsce spotkania (godz. 17-18.30) wybrano Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Skierniewicach przy ul. Batorego 64D. W środę 6 listopada od godz. 17 do 18.30 spotkanie konsultacyjne odbędzie się natomiast w Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim (ul. Wojska Polskiego 2).
Czwartek 7 listopada to dzień konsultacji w Kutnie. Odbędą się one od godz. 17 do 18.30 w Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego przy ul. Wł. Jagiełły 6. Cykl spotkań zakończą konsultacje w Łodzi w piątek 8 listopada również od godz. 17 do 18.30 w siedzibie Sejmiku Województwa Łódzkiego przy ul. Roosevelta 15.
20 listopada zorganizowane zostanie też spotkanie online. Szczegóły dotyczące tego spotkania zostaną opublikowane na stronie internetowej urzędu marszałkowskiego: lodzkie.pl.
"Chcemy, żeby Budżet Obywatelski Województwa Łódzkiego (BOWŁ) docierał nawet do najmniejszych miejscowości, dawał poczucie sprawczości i satysfakcję mieszkańcom regionu łódzkiego" - powiedział radny sejmiku Maciej Sulgan.
Na każdym ze spotkań mieszkańcy będą mogli zaproponować zmiany, które ich zdaniem powinny zostać wprowadzone w regulaminie budżetu obywatelskiego.
"Zapraszamy na spotkania konsultacyjne. Będziemy tworzyć BOWŁ na nowo, tak aby miał przejrzyste zasady i służył całym społecznościom. Do tego potrzebne są nam głosy mieszkańców" - powiedziała Spólnicka.
"Spotkania są otwarte dla wszystkich. Zachęcam do udziału zarówno osoby, które mają już doświadczenie w składaniu projektów do budżetu obywatelskiego, mieszkańców, którzy głosowali w poprzednich edycjach, jak i tych, którzy nie mieli jeszcze z BOWŁ do czynienia" - powiedziała radna sejmiku Justyna Kulig. Dodała, że tegoroczna edycja BO pokazuje, jak bardzo ta inicjatywa jest potrzebna. 8 mln zł przeznaczono na 152 projekty zgłoszone przez mieszkańców województwa, a w głosowaniu brało udział prawie 60 tys. mieszkańców regionu. (PAP)
Autor: Marek Juśkiewicz
jus/ pad/