Zamknij

,,Pomerdało mi się'', czyli jak psy, konie, alpaki i osiołki pomagają dzieciom

07:18, 27.07.2021 M.K Aktualizacja: 12:32, 28.07.2021
Sprzedali mieszkanie w mieście, wyprowadzili się z dnia na dzień na wieś. Dziś w Lekaszynie  (gmina Uniejów) Tomasz i Magda Popiel prowadzą miejsce, gdzie dzieciaki z autyzmem i ich rodzice mogą choć na chwilę zapomnieć o trudnej codzienności i jednocześnie skorzystać z terapii ze zwierzętami. Sprzedali mieszkanie w mieście, wyprowadzili się z dnia na dzień na wieś. Dziś w Lekaszynie (gmina Uniejów) Tomasz i Magda Popiel prowadzą miejsce, gdzie dzieciaki z autyzmem i ich rodzice mogą choć na chwilę zapomnieć o trudnej codzienności i jednocześnie skorzystać z terapii ze zwierzętami.

Sprzedali mieszkanie w mieście, wyprowadzili się z dnia na dzień na wieś. Dziś w Lekaszynie (gmina Uniejów) prowadzą miejsce, gdzie dzieciaki z autyzmem i ich rodzice mogą choć na chwilę zapomnieć o trudnej codzienności i jednocześnie skorzystać z terapii ze zwierzętami.

W Lekaszynie, na 1,6 ha powstało miejsce, gdzie dzieciaki ze spektrum autyzmu mogą skorzystać z terapii ze zwierzętami, a ich rodzice w tym samym czasie odpocząć i wymienić się doświadczeniami. Tomasz i Magda Popiel, którzy prowadzą fundację "Pomerdało mi się" tworzą azyl dla niepełnosprawnych dzieci oraz ich opiekunów, którzy będą mogli spędzić czas wśród natury i zwierząt.

,,Sprzedaliśmy mieszkanie w mieście i zamieszkaliśmy na wsi. Od początku towarzyszyli nam nasi przyjaciele, którzy przyjeżdżali do nas z odległych miejscowości. Społeczność wiejska przywitała nas z otwartymi ramionami. Ta myśl, że kogoś mamy, kto nas wspiera podnosi nas na duchu w trudnych chwilach, których nie brakuje'' - mówi Magda Popiel.

Tomasz jest terapeutą (m.in. integracji sensorycznej, TUS, dogoterapii,hipoterapii, terapii taktylnej). Wspólnie z żoną i dwójką dzieci  na rancho w Lekaszynie pod Uniejowem realizuje życiowy projekt „Alpakowo” , który ma nieść wsparcie terapeutyczne, rehabilitacyjne i wytchnieniowe dla osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin.

Skąd wiedzą jak pomagać niepełnosprawnym i ich rodzinom? Sami od kilku lat doświadczają odmienną ścieżkę rozwojową syna Szymona, u którego zdiagnozowano autyzm. To przez te wszystkie lata doświadczyli, że podczas  pomagania dziecku zapomina się o opiekunach. Nauczyli się także, że praca z autystycznym dzieckiem wymaga także pomocy rodzicom. Przez kilkanaście lat swojej pracy z Szymonem, Tomasz ukończył oligofrenopedagogikę, wczesne wspomaganie rozwoju, Kursy Integracji Sensorycznej i masażu taktylnego. Został dogo i hipoterapeutą. Magda została alpakoterapeutką.

W 2019 roku założyli fundacje , Pomerdało mi się", która pomaga osobom z niepełnosprawnościami, a jej działalność skupia się na dzieciach.


Integracja między dziećmi a zwierzętami potrafi czynić cuda. Popielowie przekonali się o tym osobiście. To dzięki dogoterapii Szymon zaczął mówić. Na zdjęciu wiekowy już Golden retriever, który pracował z Szymonem przez kilkanaście lat.


17-letni Szymon ma wiele pasji, a jedną z nich jest tworzenie własnoręcznie modeli dinozaurów.

,,Celem naszej fundacji oprócz terapii dzieci z niepełnosprawnościami i danie wytchnienia rodzicom tych dzieci jest propagowanie świadomości wśród społeczeństwa czym jest autyzm i łamanie związanych z nim stereotypów. Między innymi takich, że spektrum autyzmu to nie jest choroba i nie można się nim zarazić'' - mówi Tomek Popiel.

[FOTORELACJA]1178[/FOTORELACJA]

Pomagają poprzez kontakt ze zwierzętami. Ich czworonożni przyjaciele wspomagają dzieci- stymulują ich rozwój, wspierają leczenie, są motywatorem do nauki, wyzwalaczem pozytywnych emocji. Działalność, którą od niespełna roku prowadzą w Lekaszynie polega na prowadzeniu animaloterapii- dogo, hipo, ono i alpakoterapii oraz integracji sensorycznej. W pracy z dziećmi pomagają im trzy psy, trzy alpaki, dwa osiołki i dwa konie.


Centrum Zooterapii ma być miejscem wytchnienia dla opiekunów dzieci, przestrzenią do spotkań najmłodszych z różnymi formami terapii oraz możliwością kontaktu z wieloma, różnymi zwierzakami.

Ośrodek w Lekaszynie odwiedzają także grupy szkolne, indywidualne i rodziny z dziećmi. Każdy kto chciałby spędzić czas wśród natury i miec kontakt ze zwierzakami może telefonicznie uzgodnić termin wizyty: tel. 506 116 049.

„Zjazd samorzeczniczek i samorzeczników Klubu Świadomej Młodzieży i ich rodzin - Wolność w spektrum autyzmu".

W niedzielę 25 lipca 2021 roku w Lekaszynie zorganizowano „Zjazd samorzeczniczek i samorzeczników Klubu Świadomej Młodzieży i ich rodzin - Wolność w spektrum autyzmu". Było to spotkanie integracyjne wysoko funkcjonującej młodzieży w spektrum autyzmu z Łodzi i Kutna.

,,Głównie chodzi o poznanie się młodzieży i ich rodzin. To spotkanie to przede wszystkim wymiana doświadczeń, naładowanie baterii i odpoczynek"  mówi Tomasz Popiel.


Również Panie z KGW Wilamów oraz mieszkańcy wspierają rodzinę Popielów i ich działalność.

Prowadzenie fundacji oraz ośrodka terapii dla dzieci z niepełnosprawnościami to ogromne koszty. Również ze względu na to, że w procesie terapeutycznym wykorzystywane są zwierzęta. Kilka tygodni temu fundacja ruszyła z wakacyjną zbiórką na portalu zrzutka.pl. Kupując łatki koni wspierać można remont sali do terapii dla dzieciaków z zaburzeniami Integracji Sensorycznej. 

Na terenie Fundacji znajduje się pomieszczenie idealne nadające się na sale do Integracji Sensorycznej. Szkopuł w tym, że nie ma dachu a jedynie same ściany. Dach musiał zastać zburzony, ponieważ stalowe belki które go podtrzymywały ktoś ukradł. Na remont potrzeba ponad 40 tysięcy. Was prosimy pomoc w uzbieraniu 30 tysięcy na to aby od września zaczęły przyjeżdżać do nas na terapie dzieciaki. Nie chcemy nic za darmo- w zamian za wpłatę mamy propozycję :) By zebrać tę kwotę przez ostatnie dwa tygodnie malowaliśmy stodołę w łatki naszych koni. Każda łata po (minimum)50 zł. Dokonując zakupu będziecie mogli na zakupionej plamie umieścić swoje przesłanie, myśl, zdanie a może tylko (albo aż)słowo. Po wpłacie prosimy o kontakt i przesłanie tekstu a my umieścimy go na wybranej łatce. Można kupić dowolną ilość łat przez co zwiększy się pole do Waszego wpisu. Cała stodoła jest Wasza a my do Waszej dyspozycji - piszą pomysłodawcy akcji.


Na remont czeka stodoła, która będzie sercem Centrum Zooterapii. Kilkanaście metrów dalej ma powstać sala do Integracji Sensorycznej. Fot. archiwum ,,Pomerdało mi się".

 

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%