Ogólnopolski Zjazd Klubu Świadomej Młodzieży odbywał się 23 kwietnia 2022 roku na Farmie Dobra w Lekaszynie koło Uniejowa. Ponad setka osób, głównie młodzieży w spektrum autyzmu oraz ich rodzin z Kutna, Łodzi i Włocławka integrowało się oraz pokazywało swoje talenty i pasje.
Ogólnopolski Zjazd Klubu Świadomej Młodzieży odbył się w Lekaszynie koło Uniejowa
[FOTORELACJA]1317[/FOTORELACJA]
Spotkania na Farmie Dobra to miejsce i przestrzeń, gdzie osoby ze spektrum autyzmu pokazują swoje pasje i talenty, ale również mogą wymienić się doświadczeniami, radami i uzyskać wsparcie. Gospodarzami pikniku są Magdalena i Tomasz Popiel z fundacji Pomerdało mi się, którzy w Lekaszynie stworzyli miejsce dla dzieci, młodzieży i rodzin, które chcą się wyciszyć, poddać animaloterapii czy skorzystać z terapii dla dzieci z niepełnosprawnościami.
Ośrodek w Lekaszynie odwiedzają także grupy szkolne, indywidualne i rodziny z dziećmi. Każdy kto chciałby spędzić czas wśród natury i miec kontakt ze zwierzakami może telefonicznie uzgodnić termin wizyty: tel. 506 116 049.
Powstała tutaj także sala sensoryczna, w której można pracować z dziećmi z niepełnosprawnościami, nadrważliwością, czy innymi dysfunkcjami. Obecnie fundacja we współpracy z Urzędem Miasta w Uniejowie rozpoczęła projekt zajęć, podczas których 12 dzieci z okolic raz w tygodniu przyjeżdża, aby wyregulować zmysły i bodźce.
Film: Marcin Jabłoński Productions
Organizujemy to wyjątkowe wydarzenie, aby się lepiej poznać, połączyć siły, wymienić się doświadczeniami i "podać dalej" ideę klubów, które na co dzień łączą i zrzeszają młodzież w spektrum autyzmu, działającą na rzecz swojego środowiska i swoich spraw. To miejsca wolności w byciu sobą, przyjazne przestrzenie dla nas wszystkich - mówią o idei organizatorzy.
Kluby Świadomej Młodzieży powstały, by młodym ludziom ze spektrum autyzmu uświadamiać, kim są, jakie mają prawa i możliwości. A bardzo często są to ludzie z wielkimi zdolnościami, pełni pasji i ciekawych hobby.
Sami nazywają siebie samorzecznikami, bo sami walczą o swoje sprawy, o to co dla nich istotne, a co im przeszkadza codziennym życiu i traktowaniu. Już wywalczyli ciche godziny w supermarketach, żeby mogli bez uciążliwego hałasu zrobić zakupy.
Sobotni Ogólnopolski Zjazd Klubu Świadomej Młodzieży fundacja ,,Pomerdało mi'' się zorganizowała wspólnie z Fundacją Pro Aperte, Poczuj Sam, Fundacja Autism Team, Chcemy całego życia i Artegracja. Już w ubiegłym roku w lipcu w Lekaszynie zorganizowano „Zjazd samorzeczniczek i samorzeczników Klubu Świadomej Młodzieży i ich rodzin - Wolność w spektrum autyzmu". Było to spotkanie integracyjne wysoko funkcjonującej młodzieży w spektrum autyzmu, głównie z Łodzi i Kutna. W tym roku w spotkaniu uczestniczyła również grupa osób z okolic Uniejowa.
Podczas zjazdu dokonano również symbolicznego odsłonięcia nazwy stajni, która powstała w Pomerdanej Farmie Dobra i w której zamieszkają zwierzęta wykorzystywane do animaloterapii. Budynek powstał dzięki Fundacji Dzieciom z Upośledzeniem Umhysłowym ,, Agnieszka", która wspiera i pomaga rodzinie Popielów w ich fundacyjnej działalności.
,,Fundacja Dzieciom z Upośledzeniem Umhysłowym ,, Agnieszka" bardzo nam pomaga. To głównie Andrzej i Ola, małżeństwo spod Olsztyna, na których zawsze możemy liczyć. Znamy się niecałe dwa lata a jakby całe życie. Nie poznaliśmy do tej pory tak empatycznych, wierzących w ludzi i oddanych zwierzętom osób. Bez nich nie wyobrażam sobie na jakim etapie działalności naszej fundacji byśmy byli. Od nich mamy konie, osiołki i alpaki oraz cały osprzęt wraz z siodłami. Od fundacji mamy również "łazika", czyli elektryczną taczkę, która ratuje nasze kręgosłupy. To Oni finansują nam coroczne badania i szczepienia zwierząt, kupują kiedy potrzeba karmę dla koni i alpak. Są naszym mentorem i doradcą. Zawsze możemy na nich liczyć. Budowa stajni w 90 % sfinansowana jest również przez nich. Jak to kiedyś powiedzieli, widzą w nas siebie na początku ich drogi fundacyjnej, a z drugiej strony nasze działania komponują się w ich działalność statutową, więc jesteśmy kontynuacją ich misji. Jesteśmy im bardzo wdzięczni za pomoc" - mówi Tomek Popiel o ludziach z Fundacji Agnieszka, na cześć której nazwano nową stajnię.
Swoje stoisko z pysznymi potrawami miały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Wilamowa, a jedzenie z food trucka serowała Miejscówka z Uniejowa.