Zamknij
REKLAMA

Wnętrze kościoła w Wieleninie z nowym blaskiem. Remont za ponad 190 tysięcy złotych możliwy dzięki wsparciu sponsorów

08:17, 19.05.2022 | .
REKLAMA

Zakończyły się prace malarskie w kościele parafialnym pw. Św. Jakuba i Doroty w Wieleninie. Remont za ponad 190 tysięcy złotych możliwy był dzięki wsparciu sponsorów, którzy przeznaczyli na remont 150 tysięcy złotych. 

[FOTORELACJA]1336[/FOTORELACJA]

Wysokie rusztowania pojawiły się w kościele w Wieleninie w październiku ubiegłego roku. To wtedy rozpoczęły się prace remontowe, które polegały na odnowieniu instalacji elektrycznej  oraz pracach malarskich.

Remont za ponad 190 tysięcy złotych możliwy był dzięki wsparciu sponsorów, którzy przeznaczyli na remont 150 tysięcy, z czego 100 tysięcy złotych przekazała firma K-Flex, a 50 tysięcy złotych PGK Termy Uniejów. Kolejne 45 tysięcy złotych wydane na remont to pieniądze z ofiary od parafian.

Umowę na malowanie kościoła podpisano już w sierpniu 2021 roku, a zakończenie prac nastąpiło 13 kwietnia 2022 r. Jak podkreśla ks. Jarosław Olszewicz - proboszcz tutejszej parafii, prace znacznie się wydłużyły m.in. ze względu na pandemię koronawirusa oraz ze względu na niskie temperatury w kościele w styczniu i lutym, które uniemożliwiały prace.

W tym roku w parafii wykonano także nowe meble do zakrystii - m.in. komodę, szafę na ornaty i szafka na wzmacniacze. 

Największą metamorfozę podczas ostatnich prac przeszło prezbiterium. Dotychczasowe białe sklepienie pomalowano na niebiesko. Nawa główna zachowała swoją dotychczasową stylistykę, odnowiono malowidła, które zostały ożywione i uszlachetnione złoceniami. Prace przy odnawianiu wykonywał Zakład Konserwacji Zabytków Ireneusza Menesa z Głowna.

To nie pierwsze remonty w parafii od czasu, gdy proboszczem jest ks. Jarosław Olszewicz. Wykonano m.in. prace związane z konserwacją dachu kościoła, wymianą rynien, zamontowaniu żaluzji wieżowych z aluminium. Uporządkowano kaplicę pod wieżą kościoła i wykonano do niej meble. Wymieniono również oświetlenie prezbiterium z żarowego na ledowe i wykonano nagłośnienie zewnętrzne wokół kościoła. Do zakrystii doprowadzona została również woda, wykonano łazienkę, a w 2020 roku w świątyni wymieniono główne drzwi wejściowe. Dotychczas kwota przeznaczona na remonty w parafii to ponad pół miliona złotych.

W tym roku, jeśli wystarczy pieniędzy będą wymienione rozsypujące się drzwi bocznej kruchty i wieży, a jesienią drzwi zewnętrzne do zakrystii oraz ołtarz polowy w miejscu dawnego cmentarza w środku wsi Wielenin. Konieczny jest też remont dachu plebanii - zapowiada kolejne prace proboszcz w Wieleninie.


Na zdjęciu ks. Jarosław Olszewicz - proboszcz parafii w Wieleninie podczas dożynek w Wieleninie. rok 2021

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
0%