Zamknij
REKLAMA

Śnięte ryby w Nerze na granicy powiatów poddębickiego i łęczyckiego. Zwołano sztab kryzysowy

15.42, 13.08.2022 . Aktualizacja: 09.42, 14.08.2022
zdjęcia: Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi
REKLAMA

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński zwołał posiedzenie sztabu kryzysowego ws. sytuacji na rzece Ner, gdzie na granicy powiatów poddębickiego i łęczyckiego znaleziono znaczną liczbę śniętych ryb. O zaistniałej sytuacji powiadomiła w sobotę w południe rzeczniczka wojewody Dagmara Zalewska.

W związku z sytuacją, która zaistniała na rzece Ner, marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber wydał w sobotę zarządzenie w sprawie całkowitego zakazu uprawiania amatorskiego połowu ryb w  obwodzie rybackim rzeki Ner  nr 2 na terenie Powiatu Łęczyckiego i Powiatu Poddębickiego.

Wprowadzono całkowity zakaz uprawiania amatorskiego połowu ryb w obwodzie rybackim rzeki Ner  nr 2 na terenie Powiatu Łęczyckiego i Powiatu Poddębickiego w terminie od dnia 14 sierpnia 2022 r. do dnia 31 sierpnia 2022 r.

W ramach komunikatów ALERT RCB rozesłane zostały komunikaty o następującej treści:

Uwaga! Zanieczyszczona woda w Nerze. Nie wchodź do wody i nie korzystaj z niej. Nie jedz i nie łów ryb. Śledź komunikaty.

 

 

       źródło:  Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi                                

Bezzwłocznie po otrzymaniu pierwszych informacji o pojawieniu się śniętych ryb na rzece Ner(prawobrzeżny dopływ Warty) na granicy powiatów poddębickiego i łęczyckiego, wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński podjął decyzję o zwołaniu posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego - informuje Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi. Po pierwszej w nocy Państwowa Straż Pożarna i Policja dokonywały inspekcji stanu rzeki na całej długości.

Na podstawie wspólnych ustaleń przekazano rekomendacje o nie kąpaniu się w rzece Ner, o nie wypasaniu i nie pojeniu w niej bydła, a także rekomendację, by w ogóle do rzeki się nie zbliżać.

Pragnę zaznaczyć, że są to jedynie rekomendacje, więc proszę wziąć pod uwagę, że nie ma powodów do paniki, ponieważ nie jesteśmy jeszcze w posiadaniu szczegółowych wyników badań oraz innych wiążących informacji, które wskazywałby, że rzeka jest zanieczyszczona. Jednakże w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców podjęliśmy stosowne działania i decyzje o charakterze prewencyjnym – podkreślił dziś na konferencji prasowej wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.  

Powyższe rekomendacje zostaną zaktualizowane niezwłocznie po otrzymaniu oficjalnych wyników badań próbek(wtorek/środa) - informuje biuro wojewody.

Na ten moment, oczekując na wyniki badań, chcąc wzmocnić charakter ostrzegawczy, podjąłem decyzję, że od dnia jutrzejszego(14.08) do końca miesiąca wprowadzam na terenie powiatów poddębickiego i łęczyckiego zakaz połowów na rzece Ner - powiedział marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Aktualnie podniesiony został stan gotowości służb sanitarno-epidemiologicznych, zwłaszcza na terenie pow. poddębickiego i łęczyckiego, pobrane zostały próbki śniętych ryb do badań przez Powiatowego Lekarza Weterynarii, aKomenda Wojewódzka Policji prowadzi stały monitoring rzeki w przy użyciu spektrometru. Prowadzone są działania pod kątem bezpieczeństwa kąpielisk oraz wody do spożycia, Państwowa Straż Pożarna, a także lokalne jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej zostały zobowiązane do pomocy przy odławianiu śniętych ryb. 

Podkreślamy raz jeszcze, że nie ma powodów do paniki, a sytuacja jest pod stałą kontrolą służb! - dodaje Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi.

    

[ZT]6240[/ZT]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
0%