Zamknij
REKLAMA

Sukces uczniów z Wielenina w konkursie "Lotnicy uczą"

10:19, 16.06.2019 | materiał nadesłany
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Tomasz Wójcik

14 czerwca 2019 roku, w Starostwie Powiatowym w Poddębicach, podsumowano V edycję Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego ,,Lotnicy - podniebni bohaterowie", która w tym roku odbyła się pod hasłem ,,LOTNICY UCZĄ”.

Konkurs ten przeprowadzany jest przez Szkołę Podstawową nr 1 im. Lotników Polskich w Poddębicach. Za tę formę aktywności szkoły i promocję patrona wśród uczniów oraz w środowisku, odpowiedzialni są nauczyciele poddębickiej „Jedynki”, polonistki Wioleta Rykowska i Bożena Piaseczna oraz historyk Tomasz Wójcik.

Warunkiem uczestnictwa w konkursie było napisanie tekstu zgodnie z tematyką, określoną w regulaminie. Konkurs został objęty honorowym patronatem Małgorzaty Komajdy - starosty powiatu poddębickiego  i przeprowadzony w partnerstwie z Narodowym Instytutem Samorządu Terytorialnego z dr Iwoną Wieczorek na czele.

W tegorocznej edycji udział wzięli uczniowie z klas IV-VII szkół podstawowych Z DŁUTOWA, WIELENINA I PODDĘBIC,  których patronem są lotnicy. Wymaganiem konkursowym było napisanie tekstu literackiego nawiązującego do  wartości wychowawczych, patriotycznych  i humanistycznych, związanych bądź wynikających z życia i osiągnięć polskich  lotników, np. walczących bohatersko o wolność naszej ojczyzny w czasie II wojny światowej. Może to także być wiersz o współczesnym(-ch) lotniku(-ach), pięknie szybowania w przestworzach, marzeniach o lataniu, historii latania.
Konkurs dał możliwość rozbudzania marzeń, wykazania się oryginalnością stylu, języka i formy. Otworzył na świat młodych twórców, ukazując ich aktywność i innowacyjność.
Posiedzenie Komisji Konkursowej odbyło się 5 czerwca 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 1 im. Lotników Polskich w Poddębicach. Prace oceniała Komisja Konkursu Literackiego w składzie: DOROTA KUBIAK -  polonistka, Zastępca Naczelnika w Wydziale Zdrowia, Pomocy Społecznej, Oświaty i Kultury Starostwa Powiatowego w Poddębicach, MAGDALENA SKIBIŃSKA, KATARZYNA CIEŚLIK - przedstawicielki Wydziału Zdrowia, Pomocy Społecznej, Oświaty i Kultury Starostwa Powiatowego w Poddębicach oraz WIOLETA RYKOWSKA -  nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 1 im. Lotników Polskich w Poddębicach, przyznała: dwie I, dwie II i dwie III nagrody a także wyróżnienia.


Nagrodę za zajęcie I miejsca odbiera Tobiasz Gdański ze SP w Wieleninie. Fot. Tomasz Wójcik.


Aleksandra Kozłowska ze SP w Wielninie otrzymała II nagrodę w konkursie. Fot. Tomasz Wójcik.

I NAGRODA – KATARZYNA OSET, KL. VII A Szkoła Podstawowa im. Lotników Września 1939 roku w Dłutowie
I NAGRODA – TOBIASZ GDAŃSKI, KL. VII Szkoła Podstawowa im. płk. pil. Szczepana Ścibiora w Wieleninie
II NAGRODA –ALEKSANDRA WALCZAK, KL. VIIA Szkoła Podstawowa nr 1 im. Lotników Polskich w Poddębicach
II NAGRODA – ALEKSANDRA KOZŁOWSKA, KL. VII Szkoła Podstawowa im. płk. pil. Szczepana Ścibiora w Wieleninie
III NAGRODA – JULIUSZ TYMIŃSKI, KL. VIII D Szkoła Podstawowa nr 1 im. Lotników Polskich w Poddębicach
III NAGRODA –  ALEKSANDRA MASŁOWSKA, KL. VIIA Szkoła Podstawowa im. Lotników Września 1939 roku w Dłutowie
Prowadząca konkursową galę Wioleta Rykowska podkreślała bardzo wysoki poziom prac. Wspomniała, że Tobiasz Gdański z Wielenina jest prawdziwym weteranem tego konkursu, brał bowiem udział we wszystkich edycjach, wielokrotnie zdobywając nagrody. Wiele ciepłych słów poświęciła także Aleksandrze Kozłowskiej, zwracając uwagę na niezwykłą dojrzałość wiersza jej autorstwa.
Nagrody rzeczowe w tegorocznym konkursie ufundowały instytucje: STAROSTWO POWIATOWE W PODDĘBICACH, NARODOWY INSTYTUT SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO, URZĄD MARSZAŁKOWSKI W ŁODZI, URZĄD MIEJSKI W PODDĘBICACH, BANK SPÓŁDZIELCZY ORAZ SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 IM. LOTNIKÓW POLSKICH W PODDĘBICACH. Organizatorzy konkursu  bardzo dziękują PANI MAŁGORZACIE KOMANDZIE - STAROŚCIE PODDĘBICKIEMU oraz PRACOWNIKOM Wydziału Zdrowia, Pomocy Społecznej, Oświaty i Kultury w Starostwie Poddębickim za pomoc w organizacji konkursu, gdyż bez ich zaangażowania konkurs ten nie miałby tak wspaniałej oprawy.

tekst: Wioleta Rykowska, zdjęcia: Tomasz Wójcik


 

(materiał nadesłany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© uniejow.net.pl | Prawa zastrzeżone