Zamknij
REKLAMA

Wigilia Jana w Wieleninie

09:58, 29.06.2019 | materiał nadesłany
REKLAMA
Skomentuj

23 czerwca w wieczór Wigilii Jana, wieś Wielenin i Kolonia Wielenin integracyjnie spotkały się, aby uczcić święto ognia, wody, słońca, księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości.

Jest to święto, ustanowione przez władze kościele i będące próbą zasymilowania przez chrześcijaństwo pogańskich obrzędów, które związane były z przesileniem letnim. Nasi przodkowie uważali, że najkrótsza noc w roku jest nocą magiczną, dlatego też kultywując to święto, gospodarze wsi z pomocą mieszkańców zadbali, aby magia ta również zawitała do Wielenina.

Okazuje sie, ze ludzie z wielką ochotą wzięli udział w świętowaniu nocy przesilenia letniego. Wśród dużej ilości mieszkańców, swoją obecnością zaszczycili organizatorów zaproszeni goście: m.in Starosta Powiatu Poddębickiego Małgorzata Komajda, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Uniejowie, a zarazem członek powiatu poddębickiego Piotr Kozłowski z małżonką, dr Iwona Wieczorek z Instytutu Samorządu Terytorialnego w Łodzi wraz z asystentką Katarzyną Wieczorek, dyrektor firmy Kaflex Polska Bartłomiej Grobner z małżonką, radny Rady Miejskiej w Uniejowie Wojciech Głowacki z rodziną, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej Bogumił Marciniak z małżonką oraz przewodnicząca zespołu Włościanki wraz z koleżankami.

  

 

Wśród zaproszonych gości był również Stanisław Katusza, który okazał się hojnym sponsorem imprezy. Wielenińska świętojańska noc, stworzyła wspaniały klimat do integracji mieszkańców przy biesiadowaniu, tańcach, zabawach, a wszystko to w klimacie ogniska. Były również konkursy na najciekawszy wianek i najszybsze znalezienie kwiatu paproci. Dużo śmiechu sprawiły również zawody sportowe, które przy okazji dobrej zabawy dostarczyły wiele atrakcyjnych nagród dzięki sponsorom takim jak : Andrzej Filas, Bogumił Wieczorek, Marta Jagieła, Tomasz Pietrzak, Grzegorz Antosiak. O naszym przedsięwzięciu nie zapomniała także nasza gmina Uniejów. Fantastyczna zabawa, wiele atrakcji, lecz co najważniejsze wyjątkowy klimat, którzy stworzyli ludzie potrafiący sie bawić. 

tekst nadesłany 

(materiał nadesłany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

POLPOL

0 1

"aby uczcić święto ognia, wody, słońca, księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości"- tzn pogaństwo 22:40, 02.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© uniejow.net.pl | Prawa zastrzeżone