Zamknij
REKLAMA

Pierwsze drzewa posadzone. Ruszają działania ekologiczne w gminie Uniejów [ZDJĘCIA]

07:16, 11.03.2020 | M.K
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Michał Kubacki

Zgodnie z zapowiedziami władz Uniejowa w tym roku wiele działań samorządu będzie skupiało się wokół tematyki ,,Eko". Pierwszą z akcji, którą zorganizowano pod hasłem ekologii było sadzenie drzew przez uczniów gminnych szkół wspólnie z Nadleśnictwem Turek. Pierwsze dęby sadzono 10 marca 2020 roku w Uroczysku Brzeziny.

Dzięki współpracy z Lasami Państwowymi Nadleśnictwo Turek uczniowie szkół podstawowych z Wielenina, Wilamowa i Uniejowa sadzili wczoraj młode drzewa w lesie w Kolonii Orzeszków. Na terenie 40 arów pojawi się ponad dwa tysiące dębów bezszypułkowych, które w swojej szkółce wyhodowało nadleśnictwo. Jak zapowiedział Witold Ochapski - leśniczy Leśnictwa Uniejów, nowe drzewa pojawią się w sumie na 5 takich gniazdach zlokalizowanych na pobliskich terenach leśnych. Łącznie w tym roku na terenie Leśnictwa Uniejów obsadzone zostanie 15 hektarów.

Wielką akcję nasadzeń prowadzi na całym podległym terenie Nadleśnictwo Turek. W dzisiejszeych nasadzeniach z młodzieżą wzięli udział nadleśniczy: Bartosz Perz z Nadleśnictwa Turek, leśniczy Witold Ochapski z Leśnictwa Uniejów i podleśniczy Zbigniew Boczek, którzy pokazali jak należy sadzić drzewa.

,,Próbowaliśmy przedstawić jakieś pomysły gminie, jak zorganizować ten rok i stwierdziliśmy, że sadzenie drzew to jest najbardziej pożądane działanie. Posadzilismy już w tym roku około trzystu tysięcy sadzonek, a mamy zamiar tej wiosny posadzić ponad pół miliona. Kilkaset sztuk przygotowaliśmy dla was na dzisiejszy dzień"- mówił do uczniów z Wilamowa i Wielenina podczas akcji Bartosz Perz - nadleśniczy Nadleśnictwa Turek. 


Roczne sadzonki drzew wspólnie z leśnikami sadzili uczniowie szkół w Wieleninie, Wilamowie i Uniejowie. 

,,Te wycięte koliste powierzchnie to nie jest żaden przypadek. Z panem leśniczym rok temu byliśmy tutaj i wyznaczaliśmy ten teren. Efektem ma być wprowadzenie tutaj gatunku, który się nazywa dąb bezszypułkowy, który dzisiaj wspólnie sadzimy. Chodzi o to, by urozmaicić ten las o gatunki liściaste, z jednej strony odpowiadają one tej glebie, która tutaj jest, a z drugiej są bardziej bezpieczne i bardziej wytrzymałe. Sadzimy dęby, które są bardziej odporne na zmiany klimatyczne niż sosny i mamy nadzieję, że ten las będzie bardziej trwały" - wyjaśnił nadleśniczy Bartosz Perz.

W Uroczysku Brzeziny, od którego rozpoczęto akcję sadzenia drzew pojawiły się roczne sadzonki dębu bezszypułkowego. Na kolejnych gniazdach sadzone bedą głównie dęby, ale także graby. 

Jak mówili leśniczy biorący udział w akcji, dąb do efektu końcowego rośnie blisko 140 lat, więc trochę potrwa zanim będzie można zobaczyć okazałe efekty wczorajszych nasadzeń. Sadzone wczoraj drzewa za dziesięć lat powinny osiągnąć około 1,5 metra wysokości. 

Akcja prowadzona przez Gminę Uniejów we współpracy z Nadleśnictwem Turek to początek tegorocznych działań pod hasłem ekologii. Oprócz szeregu wydarzeń organizowanych z nadleśnictwem planowane są również inne akcje, które już wkrótce ma realizować gmina.

 

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

BSBS

3 0

Brawo znow madre decyzje - sledze wasze dzialania w Uniejowie i podziwiam wasze pomysły - jako mieszkaniec duzego miasta - w ktorym niewiele sie dzieje - moge poszczycic sie iz w moim Uniejowie z ktorego pochodze ciagle jakies nowe decyzje - zreszta bardzo trafne - szkoda ze dzialaczki z ekologii nie przyjechaly aby pomoc zadzic drzewa - widocznie sa stworzone do wyzszych celow - az sie prosilo aby pomogly - dzieci i mlodizez daly sobie rade w zupelnosci pozdrawiam i dziekuje - dawny mieszkaniec Uniejowa 10:42, 11.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© uniejow.net.pl | Prawa zastrzeżone