Zamknij
REKLAMA

Policjanci rozdają elementy odblaskowe uczniom szkół podstawowych z terenu powiatu poddębickiego

09:42, 02.10.2020 | M.K
Skomentuj fot. KPP Poddębice
REKLAMA

Poddębicka policja wspólnie z ARiMR w Bałdrzychowie, w ramach akcji „Świeć przykładem – bądź widoczny”, rozda elementy odblaskowe uczniom szkół podstawowych z terenu powiatu poddębickiego. Pierwsze kamizelki odblaskowe już trafiły do trzecioklasistów.

1 października 2020 roku policjanci z Poddębic, przeprowadzili spotkanie profilaktyczne dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Poddębicach. Uczniowie podczas prelekcji mieli możliwość poznać zasady bezpieczeństwa na drodze. Mundurowi szczególną uwagę uczestników zwrócili na posiadanie elementów odblaskowych, dzięki którym dziecko jest widoczne z dużej odległości. Okazało się, że uczniowie posiadają  sporą wiedzę na temat potencjalnych zagrożeń, potrafią szybko i trafnie określić jakie sytuacje na drodze mogą być dla nich niebezpieczne. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania oraz wspólnie z policjantami odgrywali scenki sytuacyjne, które utrwaliły zdobytą wiedzę. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały kamizelki odblaskowe, ufundowane przez ARiMR w Bałdrzychowie. Wspólny cel poddębickiej policji oraz ARiMR,  to bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Już wkrótce kolejne prelekcje dla uczniów z tego terenu.

Przypominany, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Poza obszarem zabudowanym z reguły drogi nie posiadają wydzielonych chodników i w większości nie są oświetlone lub też są słabo doświetlone, a piesi są słabo widoczni dla kierujących pojazdami. 

Świećmy przykładem, podajmy odblask dalej, bądźmy świadomi i bezpieczni na drodze!

Przypominamy:

Poruszając się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym używaj elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że poruszasz się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Odblaski noś tak, aby były widoczne w światłach jadących pojazdów! Odbiją wtedy światło padające z reflektorów samochodu dając sygnał kierującemu pojazdem, że po drodze porusza się człowiek.

Przy zakupie odblasku zwróć uwagę czy został na nim umieszczony znak CE. Brak tej informacji oznacza, że jest to gadżet w jaskrawym kolorze, który nie spełnia wymogów technicznych.

Światło odbite elementu odblaskowego powinno być widoczne z odległości co najmniej 150 metrów.

Światła pojazdu, który zbliża się do pieszego najpierw oświetlają dół jego sylwetki, zatem odblaski dobrze jest zakładać jak najniżej.

Umieszczaj odblaski na wysokości kolan, dłoni, w okolicach środka klatki piersiowej i pleców.

Niezależnie od tego gdzie się poruszasz i o jakiej porze (w mieście czy poza nim, w dzień czy o zmroku), w warunkach niedostatecznej widoczności dla własnego bezpieczeństwa, noś elementy odblaskowe.

Koniecznie zadbaj, aby dzieci i osoby starsze stosowały elementy odblaskowe we właściwy sposób.

zródło: KPP Poddębice

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA