Zamknij
REKLAMA

Poddębicki ,,handlowiec" czeka rozbiórka. Znamy termin

09:17, 20.09.2021 | M.K
Kultowy poddębicki ,,handlowiec'' czeka rozbiórka. Fot. googlemaps
REKLAMA

Zapowiadana przez poddębicki samorząd rozbiórka „handlowca” dojdzie do skutku. Gmina podpisała umowę na wyburzenie budynku, który szpeci centrum miasta. Nastąpi to do końca kwietnia przyszłego roku. Obecnie przygotowywana jest dokumentacja techniczna, potrzebna do przeprowadzenia robót budowlanych - poinformował na swojej stronie Urząd Miejski w Poddębicach.

– Realizacja przedsięwzięcia to pierwszy etap rewitalizacji placu Kościuszki w Poddębicach. Po wykonaniu prac wyburzeniowych, teren zostanie zagospodarowany – informuje Burmistrz Piotr Sęczkowski.

Wykonawcą rozbiórki będzie firma PPHU „Hoga”. Koszt inwestycji oszacowano na 170 tys. zł.

Budynek „handlowca” od dawna wzbudzał kontrowersje wśród mieszkańców. Zdania co do jego funkcjonowania były podzielone. Warto jednak pamiętać, że Poddębice są jedynym przykładem rozplanowania miasta renesansowego w regionie łódzkim. Usytuowanie w centrum „handlowca” niszczyło to założenie, co w swych publikacjach podkreślał Mariusz Kulesza – profesor Uniwersytetu Łódzkiego.

Przypomnieć również należy, że szesnaście lat temu podczas ustalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Poddębice określono funkcję dla  tej nieruchomości - czytamy na stronie urzędu.

– Teren, na którym znajduje się „handlowiec” jest objęty pełną ochroną konserwatora zabytków. Jego decyzją przeznaczeniem docelowym jest rozbiórka obecnego budynku, który wybitnie dysharmonizuje przestrzeń publiczną Placu Kościuszki – mówi Burmistrz Poddębic.

Konserwator zakazał modernizacji, przebudowy i rozbudowy domu handlowego. Po jego rozbiórce właściciel zobowiązany jest do przeprowadzenia rekultywacji obszaru i wprowadzenia zieleni urządzonej niskiej przy uwzględnieniu zachowania osi widokowej z ul. Mickiewicza na zabytkowy kościół  św. Katarzyny. Ponadto zakazuje się podziału i grodzenia terenu. Mieszkańcy zgłaszają szereg pomysłów na zagospodarowanie terenu po rozbiórce budynku, ale pamiętać należy, że muszą być one zgodne z założeniami konserwatora.

źródło: UM w Poddębicach/fot.google

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
0%