Zamknij
REKLAMA

Radni powiatu przegłosowali podwyżki. Zobacz relację z sesji [WIDEO]

10:46, 01.12.2021 | .
Radni niezgodni przy głosowaniu za podwyżkami diet.fot. https://www.youtube.com/watch?v=lYWj2_QQKTQ&t=8477s
REKLAMA

Radni powiatu poddębickiego będą otrzymywać wyższe diety. Podczas wczorajszej sesji radni przegłosowali podwyżki diet oraz wynagrodzenia starosty. Przeciwko podwyżkom zagłosowało sześcioro z szesnastki radnych.

Punkty sesji, podczas których podejmowano uchwały w sprawie diet dla radnych oraz w sprawie ustalenia wysokości wynagrodzenia starosty poddębickiego były najbardziej burzliwymi momentami sesji, która odbyła się w systemie zdalnym 30 listopada 2021 roku.

Radni w Poddębicach głosują za podwyżką diet i wynagrodzenia starosty

Przed głosowaniem wywiązała się dyskusja między radnymi, czy podwyżki są uzasadnione i czy na pewno w maksymalnej wysokości, jaką dają zmienione ostatnio przez polski rząd przepisy. Co istotne w ostatnich dniach podobne głosowania podnoszące diety radnych oraz starostów miały miejsce m.in. w powiatach wieluńskim, mieleckim, niżańskim czy stalowowolskim. Także radni miejscy i burmistrzowie oraz prezydenci w takich miastach jak Białystok, Gorzów czy Kielce skorzystali z nowych przepisów, które pozwalają na podniesienie diet i pensji włodarzy. Decyzje są następstwem zmiany ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz rozporządzenia rządu ws. maksymalnej wysokości diet przysługujących radnym. Wiele kolejnych samorządów zapewne również podejmie uchwały podnoszące pensje włodarzy, chcąc naprawić skutki przepisów, które w 2018 roku wynagrodzenia wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz ich zastępców obniżały o 20 proc. 

6 przeciw, 10 za podwyżkami

Radny Leszek Chmielecki zapytał, czy rada może nie głosować na obecnej sesji za podniesieniem radnym diet. W tej sprawie wypowiedział się mecenas, argumentując, iż istnieje określone rozporządzenie dające możliwości zmiany wysokości diet, ale to sama rada podejmuje decyzję, czy takich zmian dokona. Ostatecznie zgodnie z punktem obrad zagłosowano nad uchwałą.

Przeciwko podwyżce byli radni: Leszek Chmielecki, Ewa Bednarek, Anna Rogalska, Dariusz Twardowski, Przemysław Jaszczak, Błażej Dudziński. Za podwyżkami diet dla radnych zagłosowali: Małgorzata Komajda, Sebastian Romanowski, Beata Przybylska, Wieńczysław Kaźmierczak, Zdzisław Cyganiak, Danuta Pecyna, Piotr Kozłowski, Andrzej Krajewski, Stanisław Katusza, Andrzej Bartnik. Podobnie zagłosowano w sprawie podniesienia wynagrodzenia starosty, w którym nie zagłosowała sama starosta.

Podjęcie uchwały rady powiatu poddębickiego zmieniającej uchwałę w sprawie diet dla radnych oznacza dla samorządowców podwyżki, które będą wypłacone z wyrównaniem od sierpnia. Od tego czasu diety wzrosną do kwot: członkowie zarządu- 2710 zł, przewodniczący - 2890 zł, wiceprzewodniczący rady- 2590 zł, przewodniczący komisji: 2100 zł, przewodniczący więcej niż 1 komisji- 2530 zł, wiceprzewodniczący komisji - 1650 zł, radni: - 1350 zł (tutaj wzrost o 500 zł).

W programie sesji znalazło się również głosowanie nad podwyżką wynagrodzenia dla starosty, które ma osiągnąć poziom 19470 zł. Wśród argumentów o podwyżce znalazł się m.in. ten, że już kilka lat temu, starosta poprzedniej kadencji miał wynagrodzenie proporcjonalnie wyższe, niż obecnie pobiera Małgorzata Komajda, oraz fakt, że w minionych latach jedna z ustaw o samorządzie automatycznie obniżała samorządowcom – (w tym burmistrzom i starostom) wynagrodzenia o 20 %.

Zwiększenie wynagrodzenia, jak argumentowano w dyskusji przed głosowaniem, to wyrównanie pensji starosty do obowiązujących realiów w samorządzie.

,,Pan starosta Rytter otrzymywał 7-krotność kwoty minimalnego wynagrodzenia, dzisiaj proponowana kwota dla pani starosty również jest na poziomie 7-krotności najniższej krajowej. Myślę, że praca starosty z tamtej kadencji i praca starosty w tej kadencji na pewno nie jest gorsza” - mówił przewodniczący Piotr Kozłowski po odczytaniu uzasadnienia zarządu.

Sprawę podwyżek już przed sesją podnosił w mediach społecznościowych Błażej Dudziński, radny, który zagłosował przeciwko zwiększeniu diet i wspólnie z radnym Przemysławem Jaszczakiem nazwali podwyżki skandalem, pokazując tabliczki z takim napisem.

W trakcie sesji radna Danuta Pecyna zwróciła się do radnych, by podnosząc swoje diety, podniesiono również pensje pracowników starostwa i podległych mu jednostek. Jak mówiła radna, planowane podwyżki dla pracowników w kwocie 210 zł to za mało, a powinny one osiągnąć tyle, ile minimum więcej otrzymają radni do swoich diet.

Podczas sesji nie brakowało słownych potyczek pomiędzy radnymi oraz radnymi i starostą. Po samym głosowaniu nad podwyżkami padły również zarzuty o polityczne rozgrywki i apele, by radni, którzy głosowali przeciwko podwyżkom diet przekazali je na cele charytatywne. Podobne stwierdzenie padło do osób, które głosowały za. Całość sesji można obejrzeć na kanale TouTube  https://m.youtube.com/watch?fbclid=IwAR0nW5SpqPo4T50Ihqww7MR1eNxOYTtx_pXl96gUxO8Gwap2OTw6pa7x1YA&v=tqCYKsI4KZI&feature=youtu.be

[ANKIETA]24[/ANKIETA]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
0%