Zamknij
REKLAMA

OSP Wielenin w Krajowym Systemie Ratowniczo – Gaśniczym

08:41, 07.12.2021 | .
OSP Wielelnin podczas świczeń w zakładzie K-Flexu.
REKLAMA

OSP z Wielenina została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. To efekt starań samorządu gminy, strażaków ochotników oraz firmy K-Flex, która wspiera działalność ochotników z Wielenina. 

Dobiegły końca starania związane z włączeniem jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Wieleninie do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego. Została ona wpisana do systemu 6 grudnia 2021 roku i dołączyła tym samym do trzech straży z terenu gminy - OSP Uniejów, Spycimierz i Wilamów, które funkcjonują w krajowym systemie. Informację o włączeniu nowych jednostek opublikowano na stronie internetowej Komendanta Głównego PSP.

Już w lutym br. pojawiła się deklaracja wsparcia od K-Flexu, Komendy PSP w Poddębicach oraz Gminy Uniejów dla OSP Wielenin przy działaniach związanych z wpisem do KSRG. Same starania o wpis zaczęły się natomiast już rok wcześniej.

– Jest duża szansa, aby proces włączenia jednostki do systemu zakończyć jeszcze w tym roku i doposażyć strażaków w odpowiedni sprzęt. Działania, które prowadzą ochotnicy w Wieleninie zostały zauważone – mówił burmistrz Józef Kaczmarek podczas lutowej sesji Rady Miejskiej w Uniejowie i jak się okazuje, udało się zrealizować podjęte działania zgodnie z planem.

Wniosek o włączenie jednostki do KSRG był rozpatrywany już na początku roku, a Wielenin znalazł się na liście jednostek OSP oczekujących na włączenie do systemu, pod warunkiem uzupełnienia przez druhów ochotników szkoleń medycznych oraz doposażenia jednostki w brakujący sprzęt ratownictwa technicznego.

Włączenie jednostki z Wielenina do KSRG ma na celu przede wszystkim zwiększenie ochrony przeciwpożarowej i właściwe zabezpieczenie zakładu produkcyjnego firmy K-Flex, który jest największym pracodawcą na terenie gminy. Specyfika wytwarzanych w zakładzie  materiałów izolacyjnych i akustycznych wymaga właściwego przygotowania służb gaśniczo – ratowniczych w przypadkach zaistnienia zdarzenia na terenie firmy. 

Jak podkreśla burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek, który włączył się w starania o wpis OSP Wielenin do KSRG, nie udałoby się to pomyślnie, gdyby nie wsparcie Bartłomieja Gröbnera z K-Flex, Radosława Cieślikowskiego – komendanta Powiatowego PSP w Poddębicach, Bogdana Marciniaka – prezesa OSP Wielenin i samych strażaków ochotników zaangażowanych w działalność jednostki oraz przychylności komendy wojewódzkiej PSP.

Warto dodać, że już 2 września podpisano trójstronne porozumienie, które zgodnie z przepisami prawa, poprzedziło włączenie jednostki do KRSG. Zawierało ono zapisy o gotowości operacyjnej jednostki OSP do zadań ratowniczych przewidzianych w ramach systemu, wymaganym poziomie wyszkolenia ratowników w jednostce czy  określenie sposobu utrzymania stanu gotowości jednostki do działań ratowniczych. Swoje podpisy na porozumieniu złożyli: mł. bryg. Radosław Cieślikowski – komendant Powiatowy PSP w Poddębicach, Józef Kaczmarek – burmistrz Uniejowa, Bogdan Marciniak – prezes OSP Wielenin oraz Konrad Trzebiński – naczelnik OSP Wielenin, a obecny był także bryg. Zbigniew Nastarowicz – zastępca komendanta Powiatowego PSP w Poddębicach.

OSP Wielenin jest czwartą jednostką na terenie gminy działającą  w Krajowym Systemie Ratownictwa Gaśniczego. W 2017 roku obchodziła ona stulecie istnienia.

Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy (KSRG) to integralna część organizacji bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, mający na celu ratowanie życia, zdrowia, mienia lub środowiska, prognozowanie, rozpoznawanie i zwalczanie pożarów, klęsk żywiołowych lub innych miejscowych zagrożeń. System opiera się na Państwowej Straży Pożarnej, wiodącej i utrzymywanej z budżetu państwa służbie ratowniczej, jak również Ochotniczych Strażach Pożarnych, utrzymywanych z budżetów samorządowych i dotacji z budżetu państwa. Na dzień 6 grudnia 2021 r. w systemie jest 4738 jednostek OSP i 22 WSP.

[ZT]864[/ZT]

[ZT]4816[/ZT]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
0%