Zamknij

Blokada alkoholowa – czym jest i jak napisać wniosek?

09:33, 28.06.2024 . Aktualizacja: 11:03, 28.06.2024
zdjęcie ilustracyjne. zdjęcie ilustracyjne.

Prowadzenie pojazdu mechanicznego (np. samochodu czy motocykla) w stanie nietrzeźwości (przestępstwo) lub po użyciu alkoholu (wykroczenie) może wiązać się dla sprawcy z wieloma niekorzystnymi dolegliwościami.

Poza karą wymierzaną w takim wypadku za popełnienie przestępstwa lub wykroczenia w stosunku do sprawcy orzekany jest nadto środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów (wszelkich pojazdów lub pojazdów określonego rodzaju). W konsekwencji orzeczenia tego zakazu sprawca nie może prowadzić określonych pojazdów w okresie trwania tego zakazu wskazanym w wyroku. Istnieje jednak rozwiązane pozwalające złagodzić dolegliwości wynikające dla sprawcy z orzeczenia w stosunku do niego zakazu prowadzenia pojazdów. Tym rozwiązaniem jest montaż blokady alkoholowej w pojeździe połączony z uprzednią, dokonaną sądownie modyfikacją orzeczonego środka karnego.

Blokada alkoholowa jest to przyrząd montowany w pojeździe uniemożliwiający kierowcy uruchomienie silnika, jeżeli zawartość alkoholu w wydychanym przez niego powietrzu wynosi co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm3. Oczywiście samodzielne zamontowanie przez kierowcę blokady alkoholowej nie oznacza automatycznie, że może on prowadzić pojazd, jeżeli wcześniej orzeczono w stosunku do niego zakaz prowadzenia pojazdu. Do tego potrzebna jest jeszcze zgoda sądu. Uzyskanie tej zgody wymaga natomiast zainicjowania osobnego postępowania sądowego, tj. złożenia do sądu wniosku o zmianę sposobu wykonywania środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

Wniosek taki osoba skazana może złożyć osobiście, wniosek te może także złożyć za pośrednictwem ustanowionego obrońcy, np. adwokat gdynia lub każdego innego adwokata niezależnie od lokalizacji jego siedziby. Jeżeli w toku postępowania sądowego skazany był reprezentowany przez obrońcę (adwokata), wniosek ten może złożyć dotychczasowy obrońca lub też nowo ustanowiony obrońca.

Postępowanie o zmianę sposobu wykonywania środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów jest odrębnym postępowaniem sądowym od postępowania, w którym doszło do skazania osoby za jazdę w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu. Postępowanie to jest dwuinstancyjne. Kończy się ono w pierwszej instancji wydaniem postanowienia, na które przysługuje stronom zażalenie. W toku tego postępowania należy przedstawić dowody, które uzasadniają uwzględnienie złożonego wniosku. Umożliwienie skazanemu prowadzenia pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową jest uprawnieniem, które sąd może, ale nie musi przyznać skazanemu. To w interesie skazanego jest wykazać (udowodnić), że jest on osobą, która zasługuje na przyznanie mu tego dobrodziejstwa.

Uprawnienie do złożenia tego wniosku przysługuje skazanemu także jedynie po spełnieniu określonych w ustawie przesłanek. Wniosku nie można złożyć w każdym przypadku, dowolnie. Również sąd orzekający w sprawie nie rozpoznaje wniosku na zasadzie swobodnego uznania.

Wniosek o blokadę alkoholową nawet uwzględniony przez sąd nie zawsze oznacza, że skazany już do końca orzeczonego i zmodyfikowanego w stosunku do niego zakazu prowadzenia pojazdów będzie wykonywał ten zakaz w zmienionej formie. Nawet po uwzględniony wniosku rażące naruszenie przez skazanego porządku prawnego w bezpieczeństwie ruchu drogowego może bowiem doprowadzić do uchylenia przez sąd swojego poprzedniego rozstrzygnięcia. Będzie się to wiązało z powrotem do bezwzględnego zakazu prowadzenia pojazdów.

Należy mieć na względzie, że niestosowanie się do orzeczonego przez sąd środka karnego, w tym zakazu prowadzenia pojazdów jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Prowadzenie pojazdów wbrew orzeczonego w stosunku do skazanego zakazu może doprowadzić do wszczęcia w stosunku do tej osoby kolejnego postępowania karnego i wiązać się negatywnymi dolegliwościami z tego wynikającymi.

 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%