Budowa domu nie jest procesem ani szybkim, ani łatwym. Przed każdą osobą, która będzie budowała dom, czeka konieczność wyboru odpowiedniego systemu grzewczego. To, w jakie ogrzewanie zainwestujemy, będzie miało duże znaczenie w przyszłości pod względem opłat związanych z ogrzaniem domu. Warto więc przyjrzeć się dwóm najpopularniejszym i optymalnym rozwiązaniom, jakie obecnie są stosowane w budownictwie. Mowa oczywiście o pompie ciepła oraz piecu na ekogroszek. W tym wpisie sprawdzimy, jakie zalety ma pompa ciepła, a jakie piec na ekogroszek. Przyjrzymy się również kosztom eksploatacji takich instalacji.
Pompa ciepła, wielu z nas słyszało, wielu z nas do dziś nie wie, jak działa. Tego typu urządzenie, jak pompa ciepła, wykorzystuje energię ze swojego najbliższego otoczenia. Wykorzystywać do tego może powietrze, grunt lub wodę. Działanie pompy ciepła możemy podzielić na kilka etapów, które są powtarzalne.
Pompa ciepła, np. marki Defro, pobiera ciepło z otoczenia, na przykład powietrza, gruntu lub wody. Dzieje się to za pomocą wymiennika ciepła. Następuje sprężenie czynnika wewnątrz urządzenia, co powoduje zwiększenie energii cieplnej wskutek wzrostu temperatury i ciśnienia. Ciepło uzyskane na skutek tego wzrostu jest oddawane do instalacji CO lub do systemu wody użytkowej za pomocą kolejnego wymiennika ciepła. Czynnik na koniec procesu przechodzi przez urządzenie nazywane zaworem rozprężnym, wracając do swojej pierwotnej temperatury i ciśnienia. Proces rozpoczyna się od nowa.
Każdy z systemów ogrzewania ma swoje wady i zalety, przyjrzyjmy się jednak istotnym zaletom ogrzewania za pomocą pompy ciepła, która w ostatnim czasie jest naprawdę bardzo popularnym rozwiązaniem.
Zalety pompy ciepła:
Piec na ekogroszek jest kotłem, który opala się paliwem stałym, w tym przypadku jak sama nazwa wskazuje — jest to ekogroszek. Ekogroszek, czyli najczęściej przygotowany w specjalny sposób węgiel. Czym się różni ekogroszek od zwykłego węgla? Mniejsza zawartość siarki oraz popiołu sprawia, że ekogroszek po zużyciu emituje o wiele mniej zanieczyszczeń do środowiska niż zwykły węgiel.
Piec na ekogroszek działa w trybie półautomatycznym. Ekogroszek jest podawany ze zbiornika do paleniska w sposób automatyczny. W efekcie spalania energia cieplna trafia do specjalnego wymiennika, który następnie ogrzewa wodę w układzie centralnego ogrzewania i wody użytkowej. Jedyne co musi zrobić użytkownik to zadbać o dostarczanie paliwa do zbiornika oraz opróżniać pojemnik na popiół.
Piec na ekogroszek to ekologiczne rozwiązanie, które ma wiele zalet. Wymieniamy je poniżej:
Pompa ciepła z pewnością jest bardziej ekologiczna, jednak instalacja pieca na ekogroszek jest tańsza. Obydwa rozwiązania są ekologiczne, więc wybór powinien zależeć tylko i wyłącznie od zasobności naszej inwestycji oraz względów proekologicznych.