Zamknij

Rodzaje igieł stosowanych w zabiegach iniekcyjnych

artykuł sponsorowany + 20:43, 21.12.2022 Aktualizacja: 20:44, 21.12.2022
Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Użycie odpowiedniej igły ma szczególne znaczenie w trakcie zabiegu iniekcyjnego – umożliwia prawidłowe przeprowadzenie procedury od strony medycznej przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej troski o komfort pacjenta, w tym zaoszczędzenie mu bólu. Sprawdź, jaki rodzaj igieł przeznaczony jest do poszczególnych zastosowań.

Igły jednorazowe – rodzaje, rozmiary, kolory

Żadna placówka świadcząca opiekę medyczną nie obędzie się bez podstawowych igieł iniekcyjnych. Są one niezbędne tak w przypadku przeprowadzania zabiegów, jak i wykonywania badań czy podawania leków. Ich zapas – w różnych rozmiarach – to warunek sprawnego funkcjonowania oddziału szpitalnego, przychodni pierwszego kontaktu czy gabinetu specjalistycznego.

Igła iniekcyjna to sprzęt medyczny jednorazowego użytku. Posiada ona uniwersalne zakończenie i solidną osłonkę, umożliwiające jej łatwy i bezpieczny montaż na dowolnej strzykawce. Występuje w wielu rozmiarach, przydatnych do różnorodnych zastosowań.

Rozmiary igieł podawane są najczęściej w dwóch systemach: za pomocą średnicy w milimetrach oraz w znormalizowanym systemie miar Birmingham Wire Gauge (literka G na oznaczeniu każdej igły). Uwaga! Średnice w milimetrach nie pokrywają się z wartością G, więc składając zamówienie upewnij się, jakiego produktu poszukujesz.

Dla ułatwienia poszczególne średnice zostały także odróżnione kolorystycznie – zamiast podawać rozmiar, możesz zatem również posłużyć się kolorem przejściówki.

Igły do portu naczyniowego – ułatwienie dla pacjenta i personelu

W przypadku konieczności długotrwałej podaży leków, wielokrotne używanie igieł jednorazowych stanowiłoby utrudnienie dla personelu i zwiększenie cierpienia pacjenta. Dla większej efektywności i komfortu obu stron, najczęściej zakłada się wówczas port naczyniowy, czyli wszczepiany podskórnie dostęp do żyły głównej. Najczęściej praktykuje się jego zakładanie w przypadku pacjentów przyjmujących chemioterapię.

Leki do portu naczyniowego wprowadza się za pomocą specjalnej igły, przy pomocy której można również pobrać próbkę krwi. Najczęściej igły do portu naczyniowego kupuje się w zestawie z niezbędnymi akcesoriami – systemem mocowania, drenem i zaciskiem. Sprawdź ofertę profesjonalnych igieł do portów naczyniowych na https://mercant.pl/igly-do-portow,c160,pl.html.

Specjalistyczne igły do różnych zastosowań

Wiele procedur medycznych wymaga zastosowania specjalistycznych igieł. Są one niezbędne np. w przypadku nakłuć lędźwiowych, pobierania próbek szpiku kostnego z talerza biodrowego, znieczuleń zewnątrzoponowych i podpajęczynówkowych. Posługiwanie się igłami specjalistycznymi wymaga wprawy i odpowiednich kwalifikacji – nie każdy z zabiegów może być wykonywany przez dowolną osobę wykonującą zawód medyczny.

Sporym ułatwieniem w codziennej pacy są igły z prowadnicą, ułatwiające bardzo precyzyjne wkłucie a także igły wielorazowego użytku do przemywań, które można dezynfekować.

Kaniule dożylne – nie tylko do szpitala

Kaniule, czyli wenflony, stanowią kolejny niezbędny element wyposażenia gabinetu zabiegowego. Umożliwiają one wielokrotne pobranie krwi lub podanie leku w sytuacji, gdy pacjent jest poddawany leczeniu przez dłuższy czas, ale jego stan nie wymaga założenia portu naczyniowego. W praktyce kaniule dożylne zakładane są wszystkim pacjentom szpitala, jak również osobom poddającym się zabiegom w tzw. klinikach jednego dnia.

W zależności od miejsca wkłucia oraz wieku i gabarytów pacjenta, stosuje się różne rozmiary wenflonów. Stanowią one spore ułatwienie w przypadku pacjentów przyjmujących kroplówki czy odżywianych pozajelitowo. Dużą zaletą kaniuli dożylnej jest możliwość bardzo szybkiego zareagowania na nagłe pogorszenie stanu pacjenta – lek podany może być od razu, precyzyjnie, bez szukania żyły czy kilkukrotnej próby dokonania wkłucia.

Na ogół dopasowanie igły do jej zastosowania nie stanowi problemu dla personelu medycznego – czy to w szpitalu, czy w przychodni, czy w innym ośrodku świadczącym opiekę nad chorymi (np. dom spokojnej starości, pielęgniarska opieka długoterminowa). Tym niemniej zawsze warto mieć pod ręką kompendium, które będzie stanowiło wsparcie i pomoże odświeżyć pamięć, zwłaszcza w sytuacjach nagłych i nietypowych.

 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%