Rosnące ceny większości materiałów budowlanych w przeciągu ostatnich lat, niestety dotyczą również pokryć dachowych. Koszt modnej blachodachówki modułowej wynika głównie z podwyżki ceny stali. Ile obecnie będzie nas kosztować metr blachy modułowej?
Dzięki jej niesamowitej popularności, blachodachówkę modułową znajdziemy obecnie w ofercie większości producentów. Uniwersalność jest główną cechą składającą się na jej dzisiejszą powszechność – nie dość, że charakteryzuje się wytrzymałością i estetycznym wyglądem, ale możemy ją w bardzo łatwy sposób zamontować zarówno na skomplikowanym i prostym dachu. Transportem i składowaniem panelowej blachodachówki także nie musimy się martwić. Jednak to jak dotąd przystępne cenowo blaszane pokrycie stało się droższe, głównie przez wzrost cen stali, chociaż nie była to jedyna przyczyna. Skąd bierze się cena blachodachówki panelowej? Z jakim kosztem powinniśmy się liczyć wybierając blachę modułową?
Możemy spotkać się z dwiema nazwami tego materiału – blachodachówka panelowa albo blachodachówka modułowa. Są to nieduże arkusze o zestandaryzowanych wymiarach, które razem składają się na kompletny zestaw, od razu gotowy do zamontowania. Z tego powodu proces zakupu materiału pokryciowego jest bardzo sprawny – aby wyliczyć potrzebną ilość wystarczy tylko znać metraż połaci dachowej. Warto tutaj zaznaczyć, że oprócz dachu, blachodachówki modułowe można układać także na elewacji.
Tak samo prosty jest montaż blachodachówek panelowych. Gdy zostaną już przywiezione na plac budowy, ich układanie da się rozpocząć prawie natychmiast i nie trzeba do tego więcej niż dwóch osób. Montaż możemy zacząć od dowolnej strony, co zawdzięczamy ich symetrycznemu kształtowi, a dodatkowo arkusze nie muszą być specjalnie dopasowane do siebie. Kolejnym plusem blachodachówki panelowej jest to, że przy jej użyciu nie powstaje wiele odpadów – według szacunków nie są one większe niż 5%, także przy skomplikowanych dachach.
W ofercie Blachy Pruszyński znajdziemy bogaty wybór blach modułowych. W stylu skandynawskim będzie blachodachówka FIORD, podobna do drewnianego gontu – REGLE, o modnym kształcie – LOARA, a najprostsza to z kolei blachodachówka PŁASKA. Jeżeli imponuje nam szeroki wybór rodzajów blachodachówek nie zawiedziemy się także na kolorach – na ich mnogość wskazuje to, że nawet najpowszechniejszy szary znajdziemy w kilku odcieniach.
Wykończenie blachodachówek panelowych ma na celu zapewnić im wytrzymałość i estetykę, ale również nieskomplikowany montaż. Dla spokoju jednak, warto wybrać te, pochodzące od renomowanego producenta, aby nasz produkt był jak najlepszej jakości. Na przykład firma Blachy Pruszyński ma do dyspozycji nowoczesne linie produkcyjne i specjalistyczne laboratorium do ciągłej kontroli produktów. Cena blachodachówek modułowych tego producenta może być trochę wyższa niż u lokalnego przedsiębiorcy, ale jest to spowodowane profesjonalnym i kompleksowym badaniem technicznych parametrów produktów znajdujących się w ofercie, często niestety niedostępnym dla mniejszych firm. Ceny za metr blachy modułowej będą różne pomiędzy modelami, ale również ma na nie wpływ typ powłoki ochronno-dekoracyjnej. Koszt jednego arkusza zwykle jest niższy niż cena za m2. Przykładowo, gdy większość blachodachówek modułowych będzie kosztowało 50-80 zł za m2, cena za jeden arkusz zmieści się w przedziale 30-60 zł. Cenniki zazwyczaj figurują na stronach internetowych firm, na stronie Blachy Pruszyński znajdziemy cenę netto i brutto zarówno jednego arkusza oraz metra efektywnego.