Każda osoba pracująca za granicą, w tym na terenie Niemiec, jest zobowiązana rozliczyć swoje dochody uzyskane poza granicami kraju i podatek dochodowy opłacony w ramach pracy za granicą. Aby to zrobić, musimy posiadać odpowiednie informacje i dokumenty. Jeśli chodzi o Niemcy jest to między innymi karta podatkowa, a w szczególnym przypadku odcinek z wypłaty. Jak rozliczyć podatek z Niemiec i czy musimy robić to samodzielnie? Wszystkiego dowiesz się w naszym artykule. Na wstępie powiemy tylko, że nie jest to takie trudne jak mogłoby się wydawać.
Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:
Pracując za granicą jesteś zobowiązany do rozliczania swojego podatku. Pracując na terenie Niemiec masz prawo do rozliczenia podatku i zwrotu nadpłaconej zaliczki, jednak musisz to zrobić w odpowiednim czasie. Choć przepisy przewidują, że można to zrobić nawet do 4 lat wstecz, w większości przypadków nieprzekraczalny termin rozliczenia podatku to 31 lipca po danym roku podatkowym. Takiego rozliczenia możesz dokonać samodzielnie bądź we współpracy z firmą, która się w tym specjalizuje. Jakie dokumenty i informacje potrzebne są do rozliczenia podatku z Niemiec?
Jeśli choć przez jakiś czas pracowałeś na terenie Niemiec w danym roku podatkowym, bądź wciąż pozostajesz w stosunku pracy z niemieckim pracodawcą, to masz obowiązek rozliczenia podatku w niemieckim urzędzie skarbowym. Do wypełnienia zeznania podatkowego niezbędna jest karta podatkowa przekazana ci przez pracodawcę. Jeśli pracowałeś u kilku niemieckich przedsiębiorców, to każdy z nich jest obowiązany wystawić ci taką kartę podatkową. Wtedy do rozliczenia przedstawiasz kilka takich kart. Jeśli z jakiegokolwiek powodu nie otrzymałeś lub nie możesz otrzymać karty podatkowej, dowodem do rozliczenia podatku dochodowego może być ostatni odcinek wypłaty. Warunkiem jest tylko to by znalazła się tam informacja dotycząca terminu zakończenia stosunku pracy. Wyjątkiem jest jedynie grudniowy odcinek wypłaty.
Dodatkowo, realizując rozliczenie podatku z Niemiec możesz zawnioskować o tak zwany Kindergeld, czyli zasiłek na dziecko, który także jest obwarowany swoimi prawami. Z kolei z polskiego urzędzu skarbowego musisz uzyskać dokument EWR, który otrzymasz po rozliczeniu podatku dochodowego w Polsce z wykazaniem dochodów zagranicznych.
Warto pamiętać też o tym, że za każdy rok podatkowy trzeba składać osobne rozliczenie podatkowe. Przykładowo, jeśli w danym roku przepracowałeś około 10 miesięcy, a w kolejnym jedynie 6 miesięcy to za każdy z tych okresów podatkowych musisz złożyć osobną deklarację.
Niezależnie od tego czy w Polsce rozliczasz się ze współmałżonkiem czy oddzielnie, to jeśli jedno z was posiada nieograniczony obowiązek podatkowy na terenie Niemiec, możecie rozliczyć się wspólnie. W takim przypadku rozliczenie podatku dochodowego może być dla was bardziej korzystne niż osobne rozliczanie się.
Wysokość podatku przy rozliczeniu zwrotu podatku w Niemczech może różnić się za każdy rok podatkowy. Co ważne, niemiecki urząd podatkowy ma umownie od 3 do 6 miesięcy na zwrot podatku z Niemiec, jednak nie ma tutaj sztywnych ram określonych żadnymi przepisami prawnymi. Urzędom może to zająć mniej lub więcej czasu,
Rozliczenie podatku z Niemiec może być wykonane przez ciebie samodzielnie bądź zlecone specjalistom. Firma zajmująca się rozliczaniem podatku z Niemiec ma odpowiednie kompetencje i jest w stanie zrobić to wiele sprawniej i szybciej niż ty. Unikniesz w ten sposób błędów, które potem będziesz zmuszony korygować, a zwrot podatku oddali się od ciebie jeszcze bardziej. Opłaty za obsługę zwrotu podatku z Niemiec są dostosowane do twoich możliwości. Zgłosić się po pomoc możesz online bądź w oddziałach na terenie całego kraju. Dzięki fachowej pomocy szybciej odzyskasz swoje pieniądze. Nie czekaj ani chwili!