Zamknij

Kiedy składa się deklarację DN-1, a kiedy IN-1?

. + 10:19, 28.11.2023 Aktualizacja: 10:23, 28.11.2023
https://www.pexels.com/pl-pl/ https://www.pexels.com/pl-pl/

Kupno nieruchomości – działki, domu, mieszkania lub lokalu użytkowego – wiąże się z obowiązkami podatkowymi. Nowy właściciel musi m.in. dopełnić formalności związanych z podatkiem od nieruchomości. Wątpliwości często wzbudza kwestia oznaczenia druku, który trzeba wypełnić i złożyć w urzędzie gminy. Sprawdź, w jakich okolicznościach musisz złożyć deklarację DN-1, a w jakich informację IN-1.

Formalności w podatku od nieruchomości

Nowy właściciel, użytkownik wieczysty lub posiadacz nieruchomości ma 14 dni na zgłoszenie faktu jej nabycia do odpowiedniego urzędu. Organem podatkowym jest w tym wypadku urząd miasta lub gminy właściwy według miejsca położenia (adresu) gruntu, domu lub mieszkania.

Jaki dokument będzie odpowiedni w takiej sytuacji, deklaracja DN-1 czy informacja IN-1? W obu formularzach wykazuje się dane nieruchomości opodatkowanych lub nieopodatkowanych. Wbrew pozorom wybór rodzaju formularza nie zależy od rodzaju gruntu lub obiektu, ale od statusu prawnego właściciela.

 

Deklaracja DN-1 czy informacja IN-1?

Zgłoszenie nieruchomości do opodatkowania odbywa się na jednym z dwóch formularzy:

  •       IN-1 Informacja o nieruchomościach i obiektach budowlanych
  •       DN-1 Deklaracja na podatek od nieruchomości

Informację IN-1 składają osoby fizyczne. Druk ten należy złożyć zarówno dla działek, domów i mieszkań wykorzystywanych prywatnie, jak i tych przeznaczonych na cele prowadzonej działalności gospodarczej. W informacji IN-1 wykazuje się też dane współwłaścicieli będących osobami fizycznymi. Służy do tego załącznik ZIN-3.

 

Deklarację DN-1 składają osoby prawne oraz jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej. Przepisy wyróżniają też jedną sytuację, w której do złożenia deklaracji DN-1 zobowiązana jest osoba fizyczna. To przypadek, gdy nieruchomość stanowi współwłasność osoby fizycznej i osoby prawnej. Osoba fizyczna nie składa wtedy informacji IN-1, lecz deklarację DN-1 i opłaca podatek na zasadach i w terminach obowiązujących osoby prawne. W formularzu tym nie wykazuje się danych współwłaścicieli. Każdy z nich składa osobą deklarację.

 

Podatek od nieruchomości od gruntu rolnego lub leśnego? To możliwe!

Grunty oznaczone w ewidencji gruntów jako rolne zasadniczo podlegają opodatkowaniu podatkiem rolnym. Natomiast grunty leśne – podatkiem leśnym. Jednak w pewnych okolicznościach właściciel gruntu rolnego lub leśnego może być zobowiązany do złożenia deklaracji DN-1 lub informacji IN-1. To sytuacja, gdy na gruncie rolnym lub leśnym prowadzi działalność gospodarczą inną niż działalność rolnicza lub leśna. Nie płaci wtedy podatku rolnego lub leśnego, lecz podatek od nieruchomości.

W zależności od statusu prawnego, osoba fizyczna składa wtedy informację IN-1 (lub deklarację DN-1 w opisanym wyżej przypadku współwłasności), natomiast osoba prawna i jednostka organizacyjna – deklarację DN-1.

 

W jakim terminie złożyć deklarację DN-1 lub informację IN-1?

Osoby prawne składają deklarację DN-1 do 31 stycznia każdego roku. Jeśli nabycie, przejęcie w użytkowanie wieczyste itp. nieruchomości nastąpi po tym terminie, na złożenie dokumentów osoba prawna ma 14 dni.

Termin 14 dni dotyczy też osoby fizycznej. Informację IN-1 osoba fizyczna składa tylko raz – nie musi ponawiać jej każdego roku.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%