Nasze babcie często kupowały dość tandetne złote wyroby pochodzące ze Związku Radzieckiego nazywając to "lokatą na cięższe czasy". Czy wobec tego nadal opłaca się kupować złotą biżuterię jako zabezpieczenie nadwyżek finansowych ? Nie jest to najlepszy pomysł. Na cenę złotego pierścionka lub naszyjnika składa się cena kruszcu, z jakiego został wykonany oraz jego wartość artystyczna – ta druga jest bardzo trudna do wyceny. Dlatego próbujących spieniężyć biżuterię czeka spore rozczarowanie – niezależnie jak piękny wydaje nam się pierścionek skup złota potraktuje go jako złom i zapłaci cenę, którą określi wyłącznie na podstawie wagi i próby złota.
Złoto inwestycyjne to zupełnie co innego. Mogą być nim złote sztabki lub monety. Powinny być przechowywane w specjalnych, zapieczętowanych opakowaniach i zaopatrzone w certyfikaty. Złoto w takiej postaci jest o wiele łatwiejsze do wyceny i każdy skup złoto zapłaci za nie od ręki.
Jedynym bezpiecznym miejscem jest firma, która posiada oficjalne zezwolenia i licencje na obrót metalami szlachetnymi. Do takich firm należy artar.com.pl. Można tutaj zarówno sprzedać jak i kupić złote sztabki lub monety. Artar.com.pl przed złożeniem oferty dokona bezpłatnie wyceny złota, a jeśli chodzi o sprzedaż posiada czytelną ofertę, na bieżąco aktualizowaną według obowiązujących kursów. Lepiej darować sobie zakup złota inwestycyjnego z ogłoszenia lub portali aukcyjnych. Niestety można spotkać się z próba oszustwa lub po prostu nierzetelną wyceną. Szczególnie podejrzane mogą być tak zwane "okazje" lub promocje. W obrocie metalami szlachetnymi coś takiego nie istnieje, a ceny, chociaż mogą zmieniać się kilka razy dziennie raczej nie notują wielkich skoków. Obrót i inwestowanie w złoto wymaga fachowej wiedzy, nie mniejszej niż ta, którą posiadają maklerzy grający na giełdach.
Złoto inwestycyjne posiada kilka zalet. Pierwsza, to taka, że jest dostępne dla każdego. Sztabka złota nie musi oznaczać potężnej sztaby jaką znamy z filmów sensacyjnych. Może być to gram lub kilka gramów złota i kosztować kilkaset złotych. Druga zaletą jest to, że złoto inwestycyjne można w razie potrzeby sprzedać od ręki. Trzecia, to fakt, że jest to inwestycja obarczona stosunkowo niewielkim ryzykiem. Popyt na złoto nie maleje, a jego podaż staje się coraz bardziej ograniczona. Wadą może być fakt, że nie jest to sposób na błyskawiczny zarobek – złota inwestycyjnego nie da się tanio kupić i drogo sprzedać w krótkim okresie czasu.