Zamknij
REKLAMA

Jak wybrać odpowiedni oczyszczacz powietrza do samochodu?

00.00, 15.07.2021 materiały partnera

Nikogo już nie dziwi obecność oczyszczacza w domu, biurze, przedszkolu czy przychodni. Badania wielokrotnie potwierdzają skuteczność oczyszczaczy w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Jednak takie urządzenia najczęściej są duże i trudno wyobrazić sobie je w wersji „mobilnej”. Tymczasem wychodząc naprzeciw potrzebom użytkowników, coraz więcej producentów ma w swojej ofercie oczyszczacze powietrza do samochodu.

Jesteśmy świadomi konsekwencji wdychania powietrza złej jakości, czego efektem jest rosnąca sprzedaż oczyszczaczy powietrza. Jeszcze niedawno mogliśmy kupić urządzenia do użytkowania domowego. Teraz mamy szersze możliwości i możemy zadbać także o to, jakim powietrzem oddychamy na trasie, gdy jedziemy samochodem. Jaki oczyszczacz powietrza do samochodu sprawdzi się najlepiej?

Na co powinniśmy spojrzeć przy zakupie oczyszczacza do samochodu?

W samochodzie mamy ograniczoną przestrzeń, co oznacza, że musimy się koncentrować na modelach kompaktowych, które nie zajmują dużo miejsca. Kolejna kwestia to ładowanie. W domu wystarczy włączyć wtyczkę do kontaktu. Jeżeli chcemy kupić oczyszczacz do samochodu, to musimy sprawdzić, czy ma podłączenie USB albo zapasowy zasilacz.

Podczas jazdy kierowca musi skupić się na drodze i nic nie powinno go rozpraszać. Z tego powodu zwróćmy uwagę na poziom hałasu, jaki emituje urządzenie. Im cichsze, tym lepiej. Nie można zapomnieć o sercu oczyszczacza, czyli o filtrach. To od filtrów zależy, w jakim stopniu urządzenie będzie oczyszczać powietrze.

Najlepiej, by sprzęt miał kilkupoziomową filtrację, czyli na przykład filtr węglowy unieszkodliwiający lotne związki organiczne i zapachy, czy filtr HEPA eliminujący mikrocząsteczki, wychwytuje on na przykład cząsteczki smogu PM 2.5 i PM 10. Dobry oczyszczacz usunie zapach dymu tytoniowego, zapach zwierząt, pyłki i oczywiście smog. Musimy również spojrzeć na wielkość samochodu. Które oczyszczacze spełnią nasze wymagania?

Popularne urządzenia – na co warto się zdecydować?

Skoro wiemy już, na jakie parametry musimy zwrócić uwagę, możemy pójść dalej i przeglądać poszczególne modele. W sklepach jest mnóstwo różnych urządzeń i wybór nie jest taki oczywisty. Jest jednak kilka takich, które wśród kierowców cieszą się wyjątkową popularnością. Pierwszy z nich to Sharp UJ-GC20E-N radzący sobie z powierzchnią 3 m2. Emituje hałas w przedziale 19-26 dB, ma dwustopniowy system filtracji, posiada filtr wstępny i filtr HEPA. Podobnie jak inne urządzenia tego producenta, wykorzystano technologię jonizacji Plasmacluster. Jonizator eliminuje z powietrza drobnoustroje, alergeny i wirusy.

Nieco droższy w rocznej eksploatacji, ale również warty uwagi jest model LIPAir LAC50. Ma 2 tryby pracy i jest wydajny przy 5 m2. Posiada czujnik zanieczyszczenia powietrza, filtr węglowy i filtr HEPA. Do nieco większych samochodów polecany jest model LIFAir LAC100. Sprawdzi się on przy powierzchni 10 m2. Jego wydajność to aż 100 m3 na godzinę, a powietrze w samochodzie jest czyste po paru minutach.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%