Zamknij
REKLAMA

Czy zakup nowego samochodu się opłaca?

09:42, 13.07.2022 | materiał partnera

W ostatnim czasie to pytanie zadaje sobie coraz więcej osób. Wpływ na to ma drastyczny wzrost cen nowych pojazdów spowodowany inflacją, a także brakami materiałowymi przy produkcji. Zarówno inflacja jak i problemy z łańcuchami dostaw spowodowały, że nowe samochody są droższe niż miało to miejsce wcześniej. Zobaczmy, zatem czy warto dziś kupić nowy samochód.

Cena zakupu nowego samochodu

Na cenę zakupu nowego samochodu ma bardzo duży wpływ rodzaj i moc silnika, a także wyposażenie pojazdu. Również kolor dość istotnie wpływa na cenę. Jeśli nie potrzebujemy zbyt wiele „bajerów” może okazać się, że jesteśmy w stanie skomponować całkiem przyzwoitą konfigurację wymarzonego modelu, która przy okazji nie przyprawi nas o zawrót głowy swoją ceną.

Dobrym pomysłem na zakup nowego auta taniej jest wybranie egzemplarza, który jest już dostępny u dealera. Jeśli jest to dość popularna konfiguracja to może być kilka procent tańsza niż konfiguracja na zamówienie. Zobacz nowe samochody dostępne od ręki: https://sprzedawacz.pl/ogloszenia/nowe_samochody/

Rozważ także opcję zakupu tzw. samochodu demo. Auta demonstracyjne to pojazdy, które były oglądane przez klientów salonu. Odbywały też jazdy próbne. Mają zwykle malutki przebieg i gwarancję jak nowe auto. Są zwykle dobrze wyposażone i są dostępne w bardziej atrakcyjnych cenach niż auta z folią na siedzeniach.

Cena zakupu samochodu używanego

Wzrost ceny nowych samochodów oraz wspomniana wcześniej inflacja przełożyła się również na ceny na rynku aut używanych. Kwotowo wzrosty nie wydają się tak wielkie. Jeśli jednak spojrzymy na to jak ceny zmieniły się procentowo na przestrzeni roku zauważymy, że samochody używane również znacząco zdrożały. Wybierając auto używane poziom wyposażenia nie wpływa już tak znacząco na cenę. Kluczowy jest stan i przebieg oraz jaką opinią cieszy się jednostka napędowa i dany model.

Zanim zaczniesz się rozglądać za nowym autem sprawdź za ile możesz sprzedać swój stary samochód. Jeśli kupowałeś auto ok rok dwa lata temu jako pięcioletnie lub starsze może zdziwić cię fakt, że dziś jego cena będzie identyczna lub wyższa niż w dniu zakupu. Zobacz aktualne oferty sprzedaży samochodów na https://sprzedawacz.pl/motoryzacja/samochody/

Kupić nowy czy używany samochód?

Wracając do głównego pytania postawionego na początku tego artykułu. Trudno jest jednoznacznie ocenić czy lepszy będzie zakup nowego samochodu czy wybór auta używanego. Kiedyś patrzyliśmy na to tylko przez pryzmat bezawaryjności, wygody i prestiżu. Dziś przed podjęciem decyzji warto pomyśleć jeszcze o tym czego salon sprzedaży lub bank nie będzie nam mówił. Warto wiedzieć, że rosnące stopy procentowe dotyczą nie tylko kredytów hipotecznych i nieruchomości. Mają też wpływ na ratę kredytu za samochód czy ratę leasingową. Jeśli kupujesz za „cudze” pamiętaj by uwzględnić to ryzyko.

Jeśli kupujesz za gotówkę wybierz to, na co Cię stać. Przy nowym aucie bezpieczeństwo zapewni Ci gwarancja i ubezpieczanie. W przypadku auta używane pamiętaj by nie wydać wszystkich pieniędzy na zakup pojazdu. Zostaw sobie rezerwę na ewentualne naprawy, które będą konieczne na starcie. Rozsądną kwotą wydaje się 10% wartości. Wszystkie samochody wymagają jakiegoś wkładu. Kwestia tylko po jakim czasie od zakupu.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem ogłoszeń Sprzedawacz.pl – kup lub sprzedaj auto z nasza pomocą!

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%