Zamknij

Jaka kara grozi za przerwę w ubezpieczeniu samochodu?

19:06, 30.09.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 19:07, 30.09.2022

Jaka kara grozi za przerwę w ubezpieczeniu samochodu?

Ciągłość w ubezpieczeniu OC jest niezwykle ważna i nie chodzi tu tylko o dużo wyższe w tym roku kary za brak obowiązkowej polisy. I choć jest ona teoretycznie konieczna i dodatkowo przedłuża się automatycznie, to może dziwić fakt, że dochodzi do sytuacji, gdy po drogach poruszają się kierowcy, którzy z różnych względów nie dopełnili formalności. Ilość kar nakładanych co roku przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny pokazuje jednak, że samo zjawisko wcale nie jest takie rzadkie i jest bardzo dużym problemem nie tylko komunikacyjnym, ale także społecznym.

Bardzo ważna ciągłość ubezpieczeniu OC

Najczęściej ubezpieczenie OC zostaje przerwane w momencie, gdy właściciel nie opłaca polisy, ponieważ nie używa auta. To też częste zjawisko przy zakupie samochodu, gdy nabywca korzysta z  OC zbywcy pojazdu, a z czasem zapomina, że polisa nie przedłuży się automatycznie. Przerwa w ubezpieczeniu OC samochodu może nastąpić także wtedy, gdy opłatę rozłożono na raty i jedna z nich nie została zapłacona. Poza tym trzeba pamiętać o tym, że krótkoterminowe OC oferowane przez różne towarzystwa ubezpieczeniowe nie ulega

Procedury wdrażane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

O ubezpieczeniach obowiązkowych muszą pamiętać wszyscy kierowcy – nawet ci, którzy nie używają samochodu. Każdy zarejestrowany pojazd po prostu musi posiadać polisę OC, nawet gdy stoi bezczynnie w garażu lub na prywatnej posesji aż do momentu jego wyrejestrowania. Warto pamiętać o tym, że w bazie danych ubezpieczeniowego funduszu gwarancyjnego znajdują się informacje o pojazdach, a tym samym bardzo szybko można znaleźć te, które nie są ubezpieczone.

Innym przypadkiem jest sytuacja, gdy kupuje się samochód i można korzystać z ubezpieczenia dotychczasowego właściciela. Oczywiście są kierowcy, którzy od razu zmieniają ubezpieczyciela, ale niektórzy z wygody i oszczędności  chcą wykorzystać polisę do końca. Z zasady nie przedłuży się ona automatycznie i może powstać przerwa w OC https://porownywarki-ubezpieczen.pl/n/przerwa-ubezpieczeniu-oc. Kierowcy, korzystający z ratalnych płatności też muszą kontrolować, czy wszystkie opłaty zostały zrobione na czas, ponieważ polisa OC nie zostanie przedłużona na następny rok, gdy któraś z rat nie wpłynie na konto ubezpieczyciela do końca umowy. Poza tym za takie przeoczenie można szybko znaleźć się w Krajowym Rejestrze Dłużników i mieć problem z postępowaniem windykacyjnym oraz na przykład z zaciągnięciem kredytu.

Kosztowna przerwa w ubezpieczeniu OC

Warto pamiętać o tym, że przerwa w ubezpieczeniu OC może mieć także inne konsekwencje. Gdy spowoduje się wypadek lub kolizje, to kierowca zapłaci z własnej kieszeni za naprawę, a co gorsze może być zmuszony do wypłaty odszkodowania. Poza tym  oczywiście dodatkowo zapłaci karę za przerwę w ubezpieczeniu oraz może stracić wypracowane wcześniej zniżki u ubezpieczycieli – na przykład za bezszkodową jazdę.

UFG ma różnego rodzaju mechanizmy i może zastosować trzy wymiary kar za brak polisy OC. W tym wypadku nie będzie istotny powód przerwy w ubezpieczeniu, a jedynie fakt, jak długo pojazd był nieubezpieczony. Jeśli przerwa była dłuższa niż 14 dni, to kara będzie wynosić 6020 zł w przypadku samochodów osobowych oraz 9030 zł – ciężarowych. Wysokość opłaty jest powiązana z poziomem płacy minimalnej, więc z założenia co roku będzie rosnąć, bo przecież chodzi o to, by kara była dotkliwa i uciążliwa. A przecież o to chodzi, by opłaty i utrata zniżek zmuszały do pamiętania o swoich obowiązkach.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%