Zamknij

Samotność to problem wielu seniorów. Jak temu zaradzić?

12:45, 09.11.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:45, 09.11.2022
autor congerdesign, pixabay.com autor congerdesign, pixabay.com

Seniorzy, którzy na co dzień nie zamieszkują z rodziną często czują się samotni i wyobcowani. Zakończenie kariery zawodowej i problemy zdrowotne często alienują starszych ludzi z życia społecznego i dawnych kręgów znajomych. Jest to poważny problem, który wpływa na dobrostan, samopoczucie, ale przede wszystkim wewnętrzną równowagę i poczucie spełnienia. Jak odpowiedzialnie pomagać seniorom w tej kwestii?

Integracja seniorów

Doskonałym wypełnieniem czasu, ale i sposobem na przeciwdziałanie samotności jest integracja w różnych grupach społecznych - częstsze wizyty rodziny, koła zainteresowań czy uczestnictwo w spotkaniach grupy rówieśniczej, np. podczas dziennego pobytu w domu seniora. Ten ostatni pomysł ma szczególne zastosowanie w przypadku osób, które z różnych przyczyn nie mogą na co dzień przebywać samotnie w domu. W dziennym domu seniora oprócz profesjonalnej opieki specjalistów takich jak pielęgniarki, fizjoterapeuci, lekarze oraz opiekuni, organizowane są kreatywne zajęcia, które prowadzą doświadczeni terapeuci. Spotkania w podobnej grupie wiekowej rozwijają kontakty towarzyskie, pozwalają budować przyjaźnie oraz poczucie bycia ważnym i akceptowanym. Pobyt dzienny zapewnia bezpieczeństwo seniora, szczególnie gdy cierpi na choroby utrudniające codzienne funkcjonowanie, a rodzina nie może zapewnić mu pełnej opieki, np. przez zobowiązania zawodowe. Opieka całodobowa jest z kolei przeznaczona dla osób, które wymagają systematycznego wsparcia pielęgnacyjnego ze względu na choroby przewlekłe. Zarówno pobyt dzienny, jak i opiekę całodobową oferuje Klinika Seniora (klinikaseniora.pl), która dzięki wieloletniemu doświadczeniu zapewnia odpowiednią pomoc osobom starszym w różnej kondycji zdrowia.

 

Aktywności dla osób starszych

Seniorów warto zachęcać do włączania się w różnorodne aktywności - życie kulturalne, spędzanie czasu poza domem, a dla osób w lepszej kondycji zdrowotnej - zajęcia sportowe. Grupowe spotkania mają doskonały wpływ na poczucie więzi i zadowolenia z życia. Wiele osób decyduje się więc na uczęszczanie na wykłady Uniwersytetu Trzeciego Wieku - ta inicjatywa pozwala na rozwijanie zainteresowań i poszerzanie wiedzy, poznawanie nowych osób i sprzeciwianie się bezczynności, która jest ściśle związana z samotnością, a w dłuższej perspektywie czasu może być nawet przyczyną depresji. Wybór konkretnej aktywności zależy od wieku seniora, przebytych i obecnych chorób i urazów, a także indywidualnej chęci i motywacji. Warto jednak zachęcać osoby starsze do wyjścia poza strefę komfortu, ponieważ prowadzi to do wielu nowych i cennych relacji w życiu seniora.

Potrzeba kontaktu i zainteresowania

Mimo wielu inicjatyw skierowanych do seniorów, nie można zapominać o istotnej roli kontaktu z bliskimi, szczególnie dziećmi czy wnukami. Podczas dziennego lub całodobowego pobytu w domu seniora rodzina może odwiedzać osobę starszą o dowolnej porze - co jest bardzo wskazane dla jej samopoczucia. Jest to ważne ze względu na długoletnie przywiązanie, tęsknotę i potrzebę więzi seniorów. Wsparcie od osoby darzonej zaufaniem ma kluczowe znaczenie dla dobrostanu, a nawet zdrowia i równowagi psychicznej. Wspólne rozmowy i zainteresowanie życiem osoby starszej powinno być podstawą relacji. Mają tutaj znaczenie zarówno kontakty telefoniczne, jak i bezpośrednie wizyty, dlatego warto zadbać, by było ich możliwie jak najwięcej. Dobra opieka medyczna, integracja oraz troska rodziny zapobiega depresji i poczuciu alienacji i wyobcowania.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%