Zamknij
REKLAMA

Doświadczenie czy młodość ? czego szukają pracodawcy

13:14, 23.04.2018 | artykuł sponsorowany
Skomentuj Fot. materiał partnera

Rynek pracy determinowany jest przez wiele czynników. Są wśród nich zmiany demograficzne, nowości technologiczne oraz wymagania potencjalnych kandydatów do pracy. To właśnie ten ostatni czynnik ma największe znacznie przy wyborze pracownika.

Dotychczas to pracodawca decydował o warunkach zatrudnienia pracowników. Najmłodsze pokolenie postanowiło położyć temu kres. Niektóre firmy, które dotychczas rekrutowały świeżo upieczonych absolwentów uczelni wyższych, decydują się na zatrudnienie mniej wymagających starszych pracowników. Są to doświadczeni ludzie w co najmniej średnim wieku. Dlaczego tak się dzieje, czyżby doświadczenie i pokora były ważniejsze niż umiejętności i zapał?

Oczekiwania młodych pracowników

Pracodawcy ceniący młodość i energię z pewnością znajdą wśród kandydatów niejednego spełniającego te wymagania. Napotkają oni niestety na wysokie oczekiwania ze strony aplikujących. W zamian za posiadane wykształcenie, znajomość języków obcych oraz umiejętności, będą musieli dopasować się do ich potrzeb, oraz wymagań. Nie wszystkim takie rozwiązanie jest na rękę.

Młodzi pracownicy często mają pretensje o to, że pracodawcy utrudniają im rozwój zawodowy. Oni po prostu czują potrzebę dążenia do celu. Nie usatysfakcjonuje ich monotonna praca, za którą otrzymają wynagrodzenie w wysokości nawet 3100 złotych netto. To zbyt mało. Być może nie pod względem finansowym, ale taka praca nie daje nic więcej poza miesięczną pensją. Ona zwyczajnie nie daje im perspektyw.

Poza umiejętnościami oraz wiedzą pracodawcy oczekują również opanowania, kompetencji, doświadczenia, oddania oraz zdolności interpersonalnych. Przedstawicielom młodszego pokolenia niestety zwykle brakuje tych cech. Cechuje ich za to pewność siebie, co przekłada się na wysokie wymagania finansowe. Młodzi ludzie wydawałoby się, że chcą zdeterminować rynek pracy i stworzyć go rynkiem pracownika.

Doświadczeni pracownicy na start

Starszym pracownikom wydaje się, że pracodawcy się od nich odwrócili. Taki trend panował jeszcze nie dawno, obecnie zaczyna zanikać. Pracodawcy cenią sobie stałych, oddanych i doświadczonych pracowników. Niestety wciąż zdarzają się przypadki, że pracodawcy widzą w kandydacie 50+ jedynie jego podeszły wiek. Całe szczęście niektórzy dostrzegają także duże doświadczenie, które może okazać się pomocne przy rozwiązywaniu większości problemów.

Pracodawcy przekonali się już, że osoby w średnim i podeszłym wieku o wiele efektywniej wykonują swoje obowiązki. Tym, co ich, jeszcze cechuje jest sumienność, staranność oraz niższe wymagania finansowe niż w przypadku ludzi młodych. Pracownicy tacy są zdecydowanie bardziej lojalni niż ich młodsi następcy. Z pewnością szybko nie zmienią pracy, co więcej być może pozostaną wierni swemu pracodawcy aż do emerytury.

Rynek pracy wciąż dąży do tego, aby zwiększyć zatrudnienie wśród osób starszych. Aby tego dokonać, pracownicy 50+ powinni mieć łatwiejszy dostęp do szkoleń oraz bezpłatnych kursów. Zatrudnianie osób starszych jest dla wielu pracodawców związane z aspektem finansowym. Mają oni niższe wymagania finansowe, nie posiadają zobowiązań rodzinnych i szukają stabilizacji.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%