Zamknij

Uniejów:Nabiał jako źródło składników odżywczych w diecie człowieka

11:03, 05.12.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 16:03, 05.12.2018
Skomentuj Fot. materiały prasowe. Fot. materiały prasowe.

W ostatni czwartek listopada w Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich w Uniejowie odbyła się konferencja „Nabiał jako źródło składników odżywczych w diecie człowieka” zorganizowana przez Polską Izbę Mleka w ramach projektu „Porozmawiajmy o mleku” finansowanego z Funduszu Promocji Mleka,  skierowana do pracowników samorządów, dietetyków, osób odpowiedzialnych za  żywienie dzieci w szkołach. Wykład wygłosiła prof. dr hab. Małgorzata Żendzian-Piotrowska, kierownik zakładu higieny, epidemiologii i ergonomii na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.

Wokół mleka pojawia się wiele nieprawdziwych opinii, które szkodzą społeczeństwu i kształtują niewłaściwe  nawyki i mody związane z odżywianiem dzieci i młodzieży. Pani Profesor w swoim wykładzie zwróciła uwagę na krzywdę jaka została wyrządzona pokoleniu obecnych trzydziestolatków, których rodzice przeświadczeniu o szkodliwości mleka ograniczali spożywanie  nabiału swoim dzieciom. Dzisiaj o bogactwie składników odżywczych mleka wiemy i tę wiedzę  należy szeroko propagować. Dzieci i młodzież maja prawo do uzyskania wiedzy  związanej z racjonalnym żywieniem i aktywnością fizyczną dla zachowania zdrowia.  Mleko jest bardzo ważnym produktem, który dostarcza do organizmu człowieka m.in. białko zawierające unikalne aminokwasy, których organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć; łatwo przyswajalne tłuszcze będące nośnikiem witamin A, D, E i K oraz zawierające tzw. sprzężone dieny kwasu linolowego, które mają czynny udział w zapobieganiu miażdżycy i nowotworów; cukier mlekowy, czyli laktozę; wiele składników mineralnych, wśród których znajduje się przede wszystkich wapń; witamina B2, czyli ryboflawina, która uczestniczy w podstawowych przemianach organizmu. Dzieci w wieku szkolnym mają zwiększone zapotrzebowanie na wapń. W przypadku deficytu wapnia kości nie są wystarczająco wytrzymałe, co prowadzi do ich łamliwości, zaś w wieku późniejszym istnieje ryzyko pojawienia się wczesnej osteoporozy. 99% całego wapnia w organizmie znajduje się w kościach i zębach, a tylko 1% w tkankach miękkich i płynach ustrojowych. Pani prof. Małgorzata Żendzian-Piotrowska jako ekspert w dziedzinie żywienia podkreśliła, że zapewnienie dzieciom prawidłowej diety bogatej w mleko i jego przetwory jest szczególnie ważne w wieku szkolnym, kiedy rozpoczynają one wytężoną pracę  umysłową i fizyczną. Wszelkie niedobory składników odżywczych będą odczuwalne w wieku dorosłym. Dobrze zbilansowana dieta, bogata w mleko i jego przetwory o raz regularne posiłki dadzą dzieciom w wieku szkolnym energię i zapewnią prawidłowy rozwój organizmu. Spotkanie było okazją do dyskusji i obalenia nieprawdziwych opinii o mleku.

Wykształcenie dobrych nawyków żywieniowych za młodu jest kluczowe w późniejszym życiu, dlatego Polska Izba Mleka podjęła wyzwanie mające na celu szeroko pojętą edukację osób odpowiedzialnych za żywienie dzieci w szkołach, aby zapobiegać tyciu wśród dzieci i zwrócić uwagę na mleko i jego produkty jako bogactwo składników odżywczych niezbędnych do  prawidłowego funkcjonowania każdego dziecka. Konferencja w Uniejowie to już czwarte spotkanie zorganizowane w ramach projektu Porozmawiajmy o mleku finansowanego z Funduszu Promocji Mleka  


Fot. materiały prasowe.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%