Zamknij
REKLAMA

E-deklaracje za 2018 rok. Jak prawidłowo i sprawnie złożyć zeznanie podatkowe w 2019?

11:05, 12.02.2019 | artykuł sponsorowany

To, jak sprawnie rozliczysz zeznanie podatkowe zależy nie tylko od tego, jak szybko dostaniesz PIT od pracodawcy, ale też od tego, jaką formę rozliczenia wybierzesz. W 2018 roku ponad połowa Polaków zdecydowała się na wypełnienie deklaracji przez internet, co pozwoliło im zaoszczędzić kilka godzin na ręcznym wpisywaniu danych i dostarczaniu dokumentów do urzędu. Jeśli chcesz do nich dołączyć, dowiedz się, jak wypełnić e-deklaracje za 2018 rok: jakie dane przygotować i co zrobić, by szybciej dostać zwrot podatku.

E-deklaracje za 2018: jakie dane przygotować

Aby wypełnić e-deklaracje za 2018 rok nie musisz przygotowywać się bardziej, niż gdybyś chciał uzupełnić wydrukowany dokument i dostarczyć go do urzędu. Jedyne, co będzie potrzebne, to tzw. dane uwierzytelniające, które pozwolą systemowi zidentyfikować Cię jako podatnika. Posiadanie podpisu kwalifikowanego nie jest konieczne.

Do rozliczenia deklaracji w 2019 potrzebne będą:

- imię i nazwisko,

- data urodzenia,

- numer PESEL lub NIP,

- kwota przychodu za rok poprzedni niż rok, za który składasz zeznanie. Składając e-deklaracje za 2018 rok przygotuj kwotę za rok 2017.

Jak rozliczyć się przez e-deklaracje?

E-deklaracje za 2018 rok, czyli deklaracje internetowe, można rozliczyć na dwa sposoby: online lub pobierając program na dysk komputera. Kiedy wybrać którą opcję? Pierwsza sprawdzi się na przykład wtedy, gdy nie masz możliwości pobrania programu, a chcesz wypełnić zeznanie przy użyciu tabletu. Druga, gdy rozliczasz się używając komputera lub chcesz uzupełnić dokument, nie mając dostępu do internetu. Każda z tych form rozliczenia jest zatwierdzona przez Ministerstwo Finansów, a przesłane za jej pomocą zeznania trafiają prosto do urzędów skarbowych.

O czym wiedzieć, wypełniając PIT przez internet za 2018?

Podatnik, który zdecyduje się wypełnić e-deklaracje za 2018 rok, ma na to tyle samo czasu, co w przypadku ręcznego rozliczenia zeznania i dostarczenia go do urzędu skarbowego. W przypadku wielu formularzy obowiązuje termin 30 kwietnia. Oznacza to, że nawet, jeśli przypomniałeś sobie o tym obowiązku w ostatniej chwili, nadal możesz wypełnić PIT przez internet i mieć pewność, że dotrze on na czas do Twojego urzędu. Twoją gwarancją będzie UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które otrzymasz po przesłaniu dokumentu do urzędu.

Korzyści z internetowego rozliczania

 Dlaczego właściwie warto zdecydować się na wypełnienie zeznania podatkowego przez internet? Okazuje się, że wielu podatników za największą korzyść tego rozwiązania oprócz oszczędności czasu podaje intuicyjność programu. Uzupełnianie e-deklaracji jest wygodne, ponieważ system na bieżąco sprawdza poprawność umieszczanych danych i informuje, jeśli obowiązkowe pole zostało pominięte lub wykryje on błąd w obliczeniach. W ten sposób nie trzeba już martwić się o wysłanie błędnie wypełnionej deklaracji i konieczność składania korekty zeznania. Niewątpliwym plusem jest też szybszy zwrot podatku - PIT trafia do kolejki do rozliczenia natychmiast po wpłynięciu do systemu urzędu skarbowego.

 

>>> Rozlicz PIT 2019 już dziś! Pobierz Program PIT 2018/2019 lub Wypełnij PIT Online! <<<

 

Źródło: Portal podatkowy Podatnik.Info oferujący Darmowy Program PIT Pro 2018/2019

Artykuł został opracowany przy współpracy ze specjalistą ds. finansów Beatą Michoń

(artykuł sponsorowany)
REKLAMA
© uniejow.net.pl | Prawa zastrzeżone