Zamknij

Jak chronić uprawy przed owsem głuchym?

artykuł sponsorowany + 00:00, 27.08.2019
Skomentuj

Owies głuchy zalicza się do najbardziej uciążliwych chwastów. Łatwo krzyżuje się z owsem zwyczajnym, a jego nasiona mają zdolność do przemieszczania się, co zwiększa możliwości krzewienia się i potencjał rozmnożeniowy. Dlatego owies głuchy potrafi niemal jak pasożyt zdominować uprawy i przyczynia się do znacznie niższych plonów. Jak skutecznie chronić uprawy przed owsem głuchym?

Dlaczego owies głuchy tak trudno zwalczyć

Owies głuchy jest specyficznym chwastem, który cechuje się ogromną zdolnością do rozprzestrzeniania się. Nie chodzi tylko o standardowe przemieszczanie się nasion, ale także ich budowę. Nietypowa zakrzywiona ość z haczykami sprawia, że nasiona mogą łatwo zahaczać o ubrania, sierść zwierząt, a nawet przemieszczać się na maszynach rolniczych. Chwasty przenoszą się w ten sposób na ogromne odległości szybko opanowując pole.

Dokładna selekcja materiału siewnego

Korzystając z własnego materiału siewnego, należy zachować szczególną ostrożność. Plantację nasienne powinny być objęte stałą obserwacją. Należy jej dokonywać przede wszystkim tuż po wiechowaniu owsa głuchego, gdyż dojrzewa on bardzo szybko i nie wolno dopuścić do wysypania się nasion. Nawet wyrwane rośliny trzeba jak najszybciej usunąć z pola i spalić. Jednak zdecydowanie bezpieczniej skorzystać z kwalifikowanego materiału siewnego, w którym chwast nie ma prawa się znaleźć.

Zwalczanie owsa głuchego

W uprawach pszenicy i żyta możemy skutecznie zwalczać owies głuchy metodami chemicznymi. Najlepiej skorzystać z produktu przeznaczonego do walki chwastami jednoliściennymi, miotłą zbożową i owsem głuchym. Odpowiednia substancja aktywna, tak a jak pinoksaden, sprawia że chwasty nie mogą się na nią uodpornić. Środek do ochrony upraw powinien cechować się skutecznością niezależnie od panujących warunków pogodowych. Ponadto produkt musi odznaczać się selektywność dla rośliny uprawnej, a także możliwością późnej jego aplikacji. Dobry środek pozwoli pozbyć się z upraw chwastów takich jak owies głuchy, ale również miotła zbożowa czy wyczyniec polny.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu uniejow.net.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%