Zamknij
REKLAMA

Meble biurowe a wzrost efektywności pracowników - doradza meblowy ekspert z Katowic

08:06, 06.11.2019 | artykuł sponsorowany

Biuro jest najważniejszym miejscem w naszej firmie, niezależnie od tego czy pracujemy samodzielnie, czy też zatrudniamy pracowników. To w jaki sposób je zaprojektujemy ma ogromny wpływ na efektywność pracy. Przekonajmy się jak powinno wyglądać biuro, w którym praca jest prawdziwą przyjemnością. Jakie meble warto do niego kupić?

Wygodne biuro

Współcześnie coraz częściej tworzy się biura z myślą o dobrym samopoczuciu pracowników. Nie jest żadną tajemnicą, że w miejscach, w których czujemy się komfortową, jesteśmy również w stanie pracować wydajniej. W nowoczesnych biurach często wyodrębnia się strefy do pracy kreatywnej, a także pracy w ciszy. Wymagają one zakupu innych mebli w internecie bądź w salonie, w dużych miastach takich jak Katowice. W strefie kreatywnej często ustawia się pufy, duże stoły, a nawet hamaki, czy sofy. Takie meble są zazwyczaj w intensywnych kolorach, które mają na celu pobudzenia pracy mózgu. W wygodnym hamaki można pozwolić sobie na dwudziestominutową drzemkę, która pomaga szybko zregenerować organizm i pracować jeszcze efektywniej.

Obecnie coraz więcej pracodawców docenia znaczenie drzemki w ciągu pracy. Rytm dobowy człowieka działa w taki sposób, że około godziny czternastej czujemy się zazwyczaj bardzo senni. W tym czasie przestajemy być efektywni. Jednak nawet krótka drzemka pomaga rozwiązać ten problem.

W pomieszczeniach do pracy indywidualnej wykorzystuje się bardziej tradycyjne meble. Znajdziemy tam biurka i wygodne krzesła z regulowaną wysokością. Takie miejsca są zazwyczaj dobrze wyciszone, co ułatwia pracownikom skupienie się na pracy. Tu stosuje się raczej spokojne kolory, takie jak zieleń, brązy, czy beże.

Biuro to nie tylko biurka 

Nowoczesne meble biurowe to nie tylko krzesła i biurka. Obecnie dużą wagę przywiązuje się do projektowania części wspólnej, kuchni i miejsca relaksu. Komfortowe kuchnie umożliwiają nie tylko przygotowanie posiłku, ale umożliwiają też swobodną komunikację pomiędzy pracownikami.

Firma zajmuje się również projektowaniem recepcji i sali konferencyjnej. Tu często wykorzystuje się eleganckie meble biurowe, które są wizytówką całej firmy.

W niektórych miejscach pracy znajduje się przestrzeń do rekreacji. Często można tam pograć na konsolach do gier, dostępne są także różne gry zespołowe. Takie miejsca służą odstresowaniu się, a także integracji pomiędzy pracownikami.

Redukcja hałasu - panele ścienne

Hałas ma bardzo negatywny wpływ na naszą zdolność do pracy i koncentrację. Dlatego w wielu firmach kładzie się duży nacisk na zminimalizowanie hałasu. Nie jest to sprawa prosta, gdyż źródeł hałasu jest wiele – rozmawiający pracownicy, maszyny biurowe, głośne telefony, a nawet same odgłosy pisania na komputerze po pewnym czasie mogą stać się dla ludzkiej psychiki obciążeniem.

Hałas można minimalizować na wiele sposobów. Może pomóc w tym zakup odpowiednich mebli biurowych – biurka z przegrodami, paneli ściennych przegrody i ścianki biurowe. Są one nie tylko skuteczne, ale również estetycznie wykonane. Zazwyczaj istnieje możliwość dopasowania ich do konkretnych mebli.

Estetyka ma znaczenie

W przypadku aranżacji biura duże znaczenie mają również kwestie estetyczne. Przy projektowaniu przestrzeni biurowej należy pamiętać o kolorystyce. Jeżeli zależy nam na skupieniu się, powinniśmy unikać intensywnych, krzykliwych kolorów. Wywołują one efekt przeciwny od zamierzonego.

Miejsce, które ma sprzyjać skupieniu powinno być urządzone w spokojnych, stonowanych barwach. Nasze oczy szczególnie lubią zieleń, która pozwala im odpocząć. Dobrą praktyką jest umieszczanie w przestrzeni biurowej dużej ilości roślin. Są one ważne, gdyż nie tylko kojąco wpływają na nasze oczy, ale również oczyszczają powietrze.

Odpowiednie oświetlenie gwarancją komfortowej pracy

Nie ma mowy o efektywnej pracy, jeżeli nie zadbamy o odpowiednie oświetlenie. Zasady oświetlenia biura zostały nawet określone przez odrębne przepisy prawne. Bardzo ważne jest, żeby maksymalnie wykorzystać światło dzienne. Z tego względu bardzo pożądane są duże okna. Jednocześnie stanowisko pracy nie powinno znajdować się naprzeciwko okna – słońca nie może przeszkadzać w pracy.

W Polsce na światło słoneczne nie możemy liczyć przez cały rok. Jesienią dni robią się coraz krótsze, jednak nie możemy skrócić czas swojej pracy. Z tego względu duży nacisk kładzie się na prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy. Oprócz światła głównego, przy każdym biurku powinna być ulokowana lampka. Dobrze, kiedy pracownik ma możliwość stopniowania intensywności oświetlenia.

Dostosowanie mebli biurowych do potrzeb wszystkich pracowników

Dużym wyzwaniem dla osób projektujących biuro jest dostosowanie mebli biurowych do potrzeb wszystkich pracowników. O ile kupienie krzesła komfortowego dla jednej osoby nie będzie żadnym problemem, o tyle kupienie mebli, przy których będą czuły się dobrze osoby o różnym wzroście i wadze może sprawić pewne kłopoty. Dobrym wyborem są biurka z regulacją wysokości, a także krzesła, które posiadają regulację wysokości, czy kąta nachylenia. Należy pamiętać, że meble biurowe są bardzo intensywnie eksploatowane. Z tego względu muszą być one wykonane z solidnych materiałów.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© uniejow.net.pl | Prawa zastrzeżone