Zamknij
REKLAMA

Porządki w ogrodzie i wokół domu. Jakie prace warto wykonać właśnie latem?

10:08, 05.08.2020 | materiały partnera

Lipiec i sierpień to tradycyjnie miesiące letniego odpoczynku. Warto jednak poświęcić o tej porze nieco czasu na przydomowe porządki oraz prace pielęgnacyjne. Dzięki temu będziesz cieszyć się zadbanym ogrodem, tarasem, czy podjazdem także poza ciepłym sezonem. Dodatkowo, zabezpieczysz przestrzeń wokół domu przed jesienno - zimowymi temperaturami i opadami. Oto prace, o których należy pamiętać latem.

Strzyżenie i nawożenie trawnika

Wiele osób pamięta o regularnym koszeniu trawnika jedynie wiosną. A to błąd. Choć w letnim, intensywnym słońcu trawa rośnie nieco wolniej, jej koszenie jest bardzo ważne bowiem zabezpiecza źdźbła przed wysychaniem i powstawaniem pustych miejsc. W upalne dni trawnik powinien być przystrzyżony bardzo krótko. Dzięki temu zapobiegniesz zakwitnięciu źdźbeł i spowolnieniu wzrostu trawy.

Wystawiona na działanie promieni słonecznych trawa szybciej traci cenne składniki mineralne, jak azot, fosfor, siarka, potas, czy bor. Stąd konieczność nawożenia trawnika. Latem stosuj nawozy granulowane, które przywracają źdźbłom zielony kolor, zagęszczają trawnik i zabezpieczają go przed chwastami. W ten sposób zyskasz zadbaną zielona przestrzeń, którą cieszyć się będziesz także długo po letnim sezonie.

Czyszczenie, impregnacja i pielęgnacja drewna oraz kamienia

O ile pamiętamy o regularnej konserwacji wyposażenia ogrodu wykonanego z drewna, o tyle często zapominamy o czyszczeniu i pielęgnacji naturalnego kamienia. A kamień, podobnie jak drewno, to materiał naturalny i posiadający w swojej strukturze pory, a zatem podatny na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych, zwłaszcza wody. Ciepłe, letnie dni to idealny moment, aby wyczyścić i zaimpregnować kamienne powierzchnie oraz kamień dekoracyjny, którym wysypane są ogrodowe ścieżki, wypełnione rabaty, czy gabiony w ogrodzeniu. Przed przystąpieniem do prac w tym zakresie warto zaopatrzyć się w dedykowane środki do czyszczenia i pielęgnacji kamienia naturalnego. Szeroki wybór profesjonalnych preparatów znaleźliśmy na https://www.kamien-ekspert.pl/pl/c/Srodki-do-czyszczenia/2. Poszczególne środki przeznaczone są do czyszczenia i zabezpieczania kamienia naturalnego, betonu, ceramiki, gresu czy kostki brukowej. Działają szybko i samoczynnie, zatem prace w tym zakresie nie wymagają od nas szczególnego wysiłku. Co istotne, dostępne preparaty doskonale radzą sobie nawet z uporczywymi zabrudzeniami, jak plamy z oleju (np. na podjeździe), plamy z wina, soku, kawy (np. na tarasie), pozostałości z zaprawy, czy zielone i szare zabrudzenia organiczne. Te ostatnie charakteryzują się tym, że o ile stosunkowo łatwo je usunąć przy użyciu wody pod ciśnieniem, o tyle taki sposób czyszczenia nie usuwa problemu. Pozostałe w strukturze materiału zarodniki szybko przywracają zabrudzenia.

Lato to doby moment, aby wyczyścić wszelkie zabrudzenia na kamiennych powierzchniach w ogrodzie i wokół domu. Wysokie temperatury i odpowiednie nasłonecznienie sprawią, że kamień szybko wyschnie i będzie dobrze przygotowany do impregnacji.

Zadbanie o drzewa i krzewy

Lipiec to miesiąc przycinania krzewów ozdobnych, takich jak bukszpan, tawuła japońska, czy ligustr. O tej porze dobrze jest także przyciąć żywopłoty, a w drugiej połowie miesiąca również wcześnie kwitnące byliny, np. lawendę, dzięki czemu pod koniec lata, czy wczesną jesienią zakwitną ponownie. Podczas letnich prac pielęgnacyjnych w ogrodzie warto pamiętać o przycięciu jabłoni, wiśni i czereśni, oraz o zastosowaniu nawozów azotowych (to ostatni moment, bowiem zbyt późno zastosowany nawóz azotowy osłabi odporność roślin na warunki zimowe).
 

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%